Aastases võrdluses oli hinnatõus sama tagasihoidlik viimati 2021. aasta suvel

Statistikaameti andmetel jäid hinnad novembris eelmise kuu tasemele ja aasta varasemaga võrreldes aeglustus hinnakasv 4,0 protsendini. Euroalal pidurdus hindade tõus esialgsel hinnangul 2,4 protsendini.

Aastane inflatsioon on viimastel kuudel pidurdunud oodatust mõnevõrra kiiremini nii Eestis kui euroalal laiemalt. Majanduskonjunktuur on sügiskuudel osades tööstusriikides nõrgenenud ning kasvuväljavaateid on langetatud. See on avaldunud nafta hinnas, mis on detsembri alguseks langenud viie kuu madalaimale tasemele. Lisaks on euroalal sisemaised hinnasurved taanduma hakanud, kajastudes teenuste ja tööstuskaupade hinnakasvu jõulisemas pidurdumises.

Eestis on hinnad püsinud alates kevadest pea muutumatuna. Aastases võrdluses oli hinnatõus sama tagasihoidlikul tasemel viimati 2021. aasta suvel. Energiahinnad on languses vaatamata elektri pea 30 protsendilisele arvestuslikule kallinemisele. Seda on tasakaalustanud gaasi ja ahjukütte märkimisväärne odavnemine. Lisaks on kaugkütte hinnad pöördunud langusesse.

Toiduainete hinnatõus pidurdus novembris 5,7 protsendini, mis on tagasihoidlikum euroala keskmisega võrreldes. Tuleb aga arvestada, et viimase paari aasta jooksul on meil toit tunduvalt rohkem kallinenud võrreldes teiste EL riikidega ning hinnatasemelt on toidukaubad juba EL keskmisest kallimad. Toidutööstus ja jaeketid on kolmandas kvartalis saavutanud alanenud sisendhindade toel kõrge kasumlikkuse, mis ületab ka pikaajalist keskmist. See näitab, et ruumi hinnalangetuseks osades kaubagruppides peaks veel olema.

Alusinflatsioon, millest on kõikuvamate hindadega energia ja toit välja arvatud, on aeglustunud 5 protsendini. Kuigi tarbijate ostujõu kasv on hakanud taastuma, on jaemüügi näitajad jätkuvalt languses. Madal tarbijakindlus ja majanduse nõrkus on põhjustamas tarbijate ettevaatlikkust kulutuste tegemisel.

Järgmise aasta alguses lisanduvad maksumeetmed (sealhulgas käibemaksumäära tõus) kiirendavad kuist hinnatõusu mõnevõrra. 2023. aasta kokkuvõttes peaks tarbijahindade tõus jääma 9,2 protsendi juurde, mis on veidi tagasihoidlikum rahandusministeeriumi suvises prognoosis oodatust.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll