Ettevõtjad on muutunud majandusolukorraga hästi kohanenud

LHV majandusanalüütiku ja endise presidendi majandusnõuniku Heido Vitsuri sõnul on kõige positiivsem sõnum, mida hiljutisest kaubavahetuse statistikast välja lugeda sai, kaks kuud kestnud langustrendi peatumine ja kaubavahetuse mahu kasvule pöördumine – paistab, et ettevõtjad on muutunud olukorraga suhteliselt hästi kohaneda suutnud.

Statistikaameti andmetel suurenes kaupade eksport augustis võrreldes 2021. aasta sama kuuga 20 protsenti ning import 28 protsenti. Eestist eksporditi kaupu jooksevhindades ligi 1,9 miljardi ja imporditi ligi 2,2 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli 288 miljonit eurot ja see suurenes 2021. aasta augustiga võrreldes üle kahe korra ehk 170 miljoni euro võrra, teatas amet esmaspäeval.

“Kui võrreldes möödunud aasta sama kuu andmetega võib ekspordi ja impordi kasvu suures osas hinnatõusu arvele kirjutada, siis võrdluses juuliga ekspordi ja impordi hindades nii suurt vahet kui aasta võrdluses ei olnud ja ekspordi mahu 12 protsendi suurune kasv kõneles eelkõige ettevõtjate kohanemisest muutunud olukorraga,” kommenteeris Vitsur BNS-ile.

Aastatagusega võrreldes vähenes kaupade sissevedu Venemaalt statistikaameti andmetel augustis 55 protsenti ja Valgevenest koguni 96 protsenti.

Ekspordi ja impordi struktuuri muutumises analüütiku sõnul midagi eriti üllatavat ei olnud. “Venemaale ja Valgevenele kehtestatud sanktsioonide mõju ei saanud jääda tulemata ja seda nii impordi kui ka ekspordi osas. Kuid siin tuleb siiski arvestada võimalusega, et tarneahelate ümbermängimine võib pilti mõnevõrra moonutada,” juhtis ta tähelepanu.

Kuigi lühiajalises perspektiivis on Eesti kaubavahetuse bilansi halvenemine Vitsuri hinnangul paratamatu, tuleb siiski aru anda, et senises mahus kütuste tarbimine ületab võimaluste piiri ning energia säästlikumaks kasutamiseks tuleb teha enamat ja kiiremini kui seni.

“Murelikuks teeb ka puidusektori olukord. Oma puitu pole meil kunagi jätkunud ja puidu impordi 41 protsendi suurune vähenemine saab üksnes veelgi suurendada meie ühe tähtsama majandusvaldkonna probleeme toormega,” nentis Vitsur.

Allikas:  BNS

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll