Ettevõtlustoetused vastavad firmade vajadustele

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Täna (01.11.2007) tutvustatud Poliitikauuringute Keskuse Praxis uuringust "Ettevõtlustoetuste mõjude hindamine" selgus, et ettevõtlustoetused vastavad enamasti ettevõtete vajadustele ja turusituatsioonile ning on kooskõlas ka riikliku majanduspoliitikaga.

Praxise uuringus hinnati kokku kaheksat Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) ja KredExi aastatel 2002-2005 jagatud toetust ja garantiid.

 

Kõige edukam on uuringu järgi olnud starditoetus, mida on kasutanud ligi 15 protsenti alustavatest firmadest, 89 protsenti toetust saanud ettevõtetest tegutses ka kaks aastat hiljem. Uuringu läbiviijad soovitavad siiski kaaluda edukamate kasvufaasi jõudnud straditoetuse saajate edasist abistamist ja kõrge kasvupotentsiaaliga ettevõtete sihipärast toetamist.
Väga oluliseks on ettevõtjatele osutunud lühiajalised ekspordigarantiid – uuringu järgi ei oleks enamikku tehinguid olnud võimalik mujal kindlustada. Aastatel 2004-2005 küündis garanteeritud ekspordi osakaal üle 0,8 protsendi Eesti põhiekspordist, eesmärgiks oli seatud 0,75 protsenti.
Samuti on märkimisväärselt edukaks osutunud laenu- ja liisingukäenduste programm – 75  protsenti toetust saanud ettevõtteid ütles, et see aitas neil luua uusi töökohti, 90 protsenti tunnistasid mõju käibele.

Praxise analüütiku Kadri Kuuse sõnul näitas uuuring, et mitmed toetusliigid on olnud küllaltki edukad ja mõjutanud ettevõtete tegevust positiivselt. "Edaspidi soovitaksime tegelda toetussüsteemi tõhustamisega, muuta lihtsamaks liialt bürokraatlikku taotlus- ja aruandlussüsteemi, kohandada toetusi erinevate sihtrühmade vajadustele ning toetada rohkem riiklikes strateegiates seatud eelisvaldkondi. Samuti võiks EAS tulevikus pöörata suuremat tähelepanu usaldusväärsete partnerlussuhete loomisele ettevõtetega," ütles Kuusk.

Uuringu eesmärk oli analüüsida, kas kasutusel olevad toetused vastavad vajadustele ja turusituatsioonile ning milliseid muudatusi oleks vaja teha toetusprogrammide ülesehituses. Samuti analüüsiti, milline on toetuste mõju ettevõtete majandustegevusele.
Uuring teostati Euroopa Liidu struktuurifondide vahendite abil.

Uuringu tulemustega kokku kaheksa raportit) saab detailsemalt tutvuda siin: www.mkm.ee
 
Lisainfo:
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ettevõtluse talituse juhataja Piret Koobas, tel 6256383, piret.koobas@mkm.ee

Märksõnad:

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll