Kütuste odavnemine veab hinnalangust

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Statistikaameti andmetel langesid hinnad augustis eelmise kuuga ja aastatagusega võrreldes 0,3 protsenti. Euroalas ulatus hinnatõus esialgsetel andmetel 0,2 protsendini. Jätkuvalt on peamine hindu mõjutav tegur nafta, mis odavnes augusti lõpus uuele madaltasemele. 

Murepilved Hiina majanduse kui maailma suurima toorainete importija kohal ning selle võimalik mõju maailmamajandusele on süvendanud toorainete hinnalangust. Nafta odavnes kuuga ligi 20 protsenti ning selle tulemusel on ka mootorikütuste hinnad Eesti tanklates kiirelt langenud. Kütus on aastaga odavnenud 14 protsenti ning selle panus kahandas tarbijahinnaindeksit augustis 0,8 protsendipunkti. Lisaks on ka teiste energiatoodete hinnad madalamad kui aasta tagasi. Kuna turul on ülepakkumine, mida süvendas ka Iraani naftaembargo lõppemine, ei oota turuosalised naftahindade kiiret taastumist. 

Madalad kütusehinnad mõjutavad ka transporditeenuste hindu. Lisaks laevapiletitele on hakanud odavnema ka bussipiletite hinnad. Jätkub hariduse odavnemine, kuna septembrist alates saavad tasuta kõrgharidust kolme õppeaasta tudengid.  

Toidu hinnad pole aastatagusega võrreldes oluliselt muutunud. Aiasaaduste kallinemist tasakaalustab piima- ja lihatoodete odavnemine välisturgudel toimuva hinnalanguse mõjul.  

Hinnad on languses ka lähikuudel ning tõusule pöördumist võib oodata aasta lõpus madala võrdlusbaasi mõjul, kuna eelmise aasta lõpus hakkas nafta kiirelt odavnema.

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll