Märts on rahatarkuse kuu

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Eesti Pangaliidu eestvedamisel tähistatakse märtsis Eestis esmakordselt rahatarkuse kuud, mille eesmärk on tähtsustada finantskirjaoskust ja teadvustada eestimaalastele arukaid finantskäitumise põhimõtteid.

Rahatarkuse kuu jooksul leiavad aset mitmed harivad ettevõtmised – tunnid koolilastele, loengud ja seminarid ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetajatele, koolitused karjäärikoordinaatoritele, rahasüsteemi tutvustav näitus ja rahatarkuse teemaline konverents. Samuti tutvustatakse meediakanalitele pankade klienditeenindajate igapäevatööd ja klientide nõustamist.

Eesti Pangaliidu finantshariduse toimkonna juhi Triin Messimase sõnul on eesmärk panna inimesi rahaasjades otsuste tegemisel mõtlema eelneva planeerimise ja seeläbi mõistlike valikute tegemise tähtsusele. "Mitmed uuringud näitavad, et eestimaalastel on olemas teadmised, kuidas läbimõeldult oma rahaasju ajada, aga puudub oskus teadmisi praktikas rakendada. Nii on OECD finantskirjaoskuse raporti kohaselt Eesti skoor positiivse finantskäitumise osas uuritud riikidest üks madalaim, samal ajal kui teadmiste osas on Eesti keskmisest kõrgema tulemusega riikide seas," kirjeldas Messimas. Rahaasjades teadlikkuse tõstmise kuu jooksul soovib Eesti Pangaliit inimeste teadmiste ja tegeliku käitumise vahelist lõhet vähendada.

Kuu avaürituseks on finantshariduse-teemalist problemaatikat lahkav ümarlauaarutelu 10. märtsil "Eestimaalaste finantskäitumine – kas ja kui palju otsustusvabadust piirata?". Kuu tähtsündmuseks on 152 rahatarkuse tundi, mida annavad  Pangaliidu liikmespankade töötajad 73 koolis üle Eesti.

Teiste pangatöötajate seas lähevad tunde andma ka pankade tippjuhid – Eesti Pangaliidu juhatuse esimees Riho Unt näiteks Valga Gümnaasiumi – kooli, mille vilistlane ta on. "Räägin õpilastele sellest, kuidas iseseisvasse ellu astudes raha-asju planeerida ja mis on kõige olulisemad aluspõhimõtted, millest finantsotsuseid tehes lähtuda," selgitas Unt. Undi sõnul on Pangaliidul rahatarkuse päeval koolides teadmiste jagamisel juba kolmeaastane kogemus, tänavu otsustati seljad kokku panna teiste finantskirjaoskuse tõstmise eest seisvate organisatsioonidega, laiendades tegevused tervele kuule, et koostöös saada parem tulemus ja sõnumitele laiem levik.

Rahatarkuse kuu osana osaleb Eesti Pangaliit koos liikmespankadega esmakordselt ka igal aastal korraldataval rahvusvahelisel Global Money Weekil, mis tänavu toimub ajavahemikus 9.-17. märtsil. 11. märtsil korraldatakse rahanädala osana Rakvere Gümnaasiumis konverents "Save today. Safe tomorrow", millel astuvad üles investeerimisfirma Redgate Capital juhtivpartner Aare Tammemäe, LHV jaepanganduse juht Andres Kitter, Kadri Rumm Swedbankist ja teised finantsvaldkonna asjatundjad.

Konverentsil premeeritakse ka tänavuse esmakordselt Eestis korraldatud kooliõpilaste finantskirjaoskuse loometööde konkursi parimaid. Konkursile esitati plakateid, joonistusi, projekte, säästujutte ja lühifilme, auhinnad panid välja Eesti Pank, Eesti Pangaliit, Europe Direct Lääne-Virumaa, Lääne-Viru maavalitsus ja Ettevõtlusteater.

Lisaks saab Rakvere Gümnaasiumis tutvuda Eesti rahaajalugu ja eurosüsteemi tutvustava näitusega ja Lääne-Viru Rakenduskõrgkool korraldab 12. märtsil koostöös Ettevõtlusteatriga ja Global Money Week 2015 egiidi all võistluse "Idee teoks".

Rahatarkuse kuu teises pooles jõuavad koostöös Eesti Rahvusringhäälinguga ETV ja Vikerraadio ning Raadio 4 eetrisse teadmisi jagavad lühiloengud ja intervjuud.

Rahatarkuse kuud korraldavad Eesti Pangaliidu eestvedamisel liidu 13 liikmespanka, rahandusministeerium, Finantsinspektsioon, Eesti Pank, vabaühendus Ettevõtlusteater ja MTÜ Rahatarkus.

Allikas:  Eesti Pangaliit

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll