Valitsus leppis kokku pärast eriolukorda kehtivas täiendavas leevenduste kavas

Valitsuse liikmed leppisid tänasel kabinetinõupidamisel kokku täiendavas leevenduste kavas, kuidas eriolukorra ajal kehtestatud piirangutest sammhaaval loobuda. Kõikide leevenduste puhul tuleb arvestada eritingimustega. Sõltuvalt COVID-19 epidemioloogilisest olukorrast võib täna põhimõttelise heakskiidu leidnud kavva tulla muudatusi.

“Tänu Eesti inimeste mõistlikule ja vastutustundlikule käitumisele oleme suutnud oma riigis ära hoida COVID-19 leviku musta stsenaariumi ja saavutasime epideemia üle kontrolli. Meie ühiste pingutuste tulemusel saame loobuda suuremast osast piirangutest ning naasta järk-järgult normaalse argielu juurde. Samas tuleb meil teha kõik vajalik selleks, et püsida terved ja hoida ära uus haiguse puhang,” ütles peaminister Jüri Ratas.

Leevenduste kava (28.05.2020)

Reisimine alates 1. juunist

Valitsus kiitis heaks otsuse, millega lubatakse alates 1. juunist Eesti riigipiiri ületada inimesel, kes saabub siia Euroopa Liidu või Schengeni konventsiooni liikmesriigist või Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigist. Inimene tohib Eesti riiki siseneda juhul kui ta on haigustunnusteta ja on nendes riikides viibinud vähemalt COVID-19 haiguse peiteaja ehk viimase 14 päeva jooksul.

Eestisse saabudes tuleb viibida 14 päeva karantiinis juhul kui inimene saabub siia riigist, kus viimase 14 päeva COVID-19 haigestunute arv 100 000 elaniku kohta on suurem kui 15. Väiksema haigestunute arvuga riigist tulles, karantiinis viibima ei pea.

Välisministeerium peab oma kodulehel avaldama vastava statistikaga riikide nimekirja, mida vaadatakse üle kord nädalas.

Siseruumides ürituse korraldamisel leevendatakse 50-ne inimese piirangut 100-le

Alates 1. juunist kuni 30. juunini tohib korraldada avalikke üritusi, millest võtab osa maksimaalselt 50 inimese asemel 100 inimest. Siseruumides tuleb järgida 50 protsendi täituvust ja 2+2 nõuet.

See kehtib nii läbiviidavate avalike ürituste (kinod, teatrid, kontserdid jne) kui ka  koosolekute ning meelelahutusvaldkonnas kasiinode ja mänguautomaatide saalide külastamise kohta.

Avalikele üritustele kehtestatud nõudeid arvestatakse sarnaselt ka põhikoolides, gümnaasiumides, kutseõppeasutustes ja kõrgkoolides ja täienduskoolitusasutuste, avatud noortekeskuste tegevuse korraldamisel ja huvitegevuse ning huvihariduse osas, välja arvatud ülikoolide ja teadusasutuste teadus- ja arendustegevuse korraldamisel.

Kuni 30. juunini kehtib 2+2 reegel ja kuni 100 osaleja piirang ka pealtvaatajateta spordivõistluste puhul siseruumides.

Välitingimustes tohib spordivõistluseid korraldada koos pealtvaatajatega arvestades,  et osavõtjaid tohib samuti kokku olla 100. Korraldaja peab tagama desinfitseerimisvahendite olemasolu.

Leevenduste kava (21.05.2020)

Autokinod ja -kontserdid võivad toimuda ka sobivates sisetingimustes

Autokinode ja –kontsertide korraldamisel võttis valitsus maha välitingimuste piirangu. See tähendab, eritingimustel tohib autodega ürituse korraldada ka selleks sobivates sisetingimustes, näiteks suurhallis. Järgima peab 2+2 reeglit, autost ei tohi väljuda vältimatu vajaduseta ning autode parkimisel peab jääma piisav vahemaa. Nagu vabas õhus ürituse korraldamisel, tuleb ka sisetingimustes vajadusel tagada desinfitseerimisvahendite olemasolu.

Avalikud üritused nagu kinod, etendused, kontserdid on lubatud 1. juunist

Alates 1. juunist on lubatud avalikud üritused nagu kinoseansid, etendused, kontserdid, laadad, festivalid, konverentsid jne nii sise- kui välitingimustes. Seda juhul kui ürituse korraldaja tagab 2+2 nõude, siseruumides maksimaalselt 50 protsendi täituvuse ning üritusest ei tohi osa võtta rohkem kui 50 inimest. Välitingimustes ei tohi avalikust üritusest osa võtta rohkem kui 100 inimest.

Muuseumid ja näitused

Muuseumide ja näituste osas loobutakse 1. juunist kuni 10 inimese suuruse rühma nõudest. Tagatud peab olema 2+2 nõude järgimine.

Juunist avatakse kasiinod ja mängusaalid

Alates 1. juunist tohib taas veeta aega kasiinodes ja mängusaalides, kuid arvestada tuleb ruumi 50 protsendi täituvusega ning osalejaid ei tohi olla enam kui 50 inimest. Samuti peavad töötajatele ja külastajatele olema kättesaadavad desinfitseerimisvahendid.

Restoranides ja baarides tohib 1. juunist veeta kohapeal aega ka pärast kella 22

Alates 1. juunist tohib toitlustusettevõttes taas kohapeal aega viita ilma kella 22 piiranguta. Tagatud peab olema 2+2 reegli järgimine ning desinfitseerimisvahendite olemasolu. Samast kuupäevast tohib pärast kella 22 müüa toitlustusettevõttes ka alkoholi.

Juulist on lubatud pealtvaatajatega spordivõistlused nii sise- kui välitingimustes

Alates 1. juulist on lubatud pealtvaatajatega spordivõistluste korraldamine tingimusel, et täidetud on 2+2 reegli järgimine, siseruumides toimuva võistluse puhul tuleb arvestada 50 protsendi ruumi täituvust ning osalejaid ei tohi olla enam kui 500. Välitingimustes on lubatud reeglite järgimisel 1000 inimesega spordivõistluse korraldamine. Lubatud osalejate arv kehtib kokku nii võistlusest osavõtjate kui pealtvaatajate kohta.

Parema loetavuse ja arusaadavuse huvides tehakse korralduses lisaks ka mõned sõnastuslikud ja tehnilised täpsustused, mis ei muuda kehtestatud piirangute ega leevenduste sisu.

Massiteabevahendite valdajad peavad korralduse avaldama, saadame selle kohta ametliku teavituse.

Korraldus (PDF)

Alkoholimüügi piirang kaob 1. juunist

Alates 1. juunist on lubatud alkoholi jaemüük nagu enne eriolukorda.

Massiteabevahendite valdajad peavad korralduse avaldama, saadame selle kohta ka ametliku teavituse.

Korraldus (PDF)

Karantiini nõudeta reisimise kord Läti, Leedu ja Soome vahel

Ühtlasi kinnitas valitsus riigipiiri ajutise piiramise korralduse muudatuse Eesti, Läti, Leedu ja Soome vahel karantiinita reisimise tingimuste kohta. llma 14-päevase karantiinita tohivad haigustunnusteta Eesti inimesed reisida Läti, Leedu ja Soome vahel juhul kui nad reisimise ajaks ei ole kahe nädala jooksul viibinud kolmandas välisriigis. Kui inimene tuleb näiteks Läti või Leedu kaudu Eestisse kolmandast välisriigist, peab ta koju jõudes viibima 14 päeva karantiinis nii nagu mujalt välismaalt tulles.

Leevenduste kava (14.05.2020)

Sportimine

Lubada alates 18. maist kõigi spordialade võistkondadel treenida vabas õhus tulenevalt spordiala rahvusvahelisest võistlusmäärustikust.

Lubada alates 18. maist korraldada spordivõistlusi vabas õhus, kui need on pealtvaatajateta ning osaleb kuni 100 inimest.

Lubada alates 18. maist spordiklubide, sealhulgas jõusaalide ja ujulate avamine sporditreeninguteks siseruumides tingimusel, et korraldaja tagab, et järgitakse:

  • 2+2 nõuet
  • siseruumides maksimaalselt 50% täituvust, kuid mitte rohkem kui 10 inimest ühes grupis
  • välitingimustes mitte rohkem kui 100 inimest

Lubada alates 1. juunist spordiklubide, sealhulgas jõusaalide ja ujulate avamine sporditreeninguteks siseruumides tingimusel, et korraldaja tagab, et järgitakse:

  • 2+2 nõuet
  • siseruumides maksimaalselt 50% täituvust
  • välitingimustes mitte rohkem kui 100 inimest

Avalikud koosolekud

Lubada alates 18. maist avalikud koosolekud tingimusel, et koosoleku korraldaja tagab, et järgitakse:

  • 2+2 nõuet
  • siseruumides maksimaalselt 50% täituvus, kuid mitte rohkem kui 10 inimest
  • välitingimustes mitte rohkem kui 100 inimest

Lubada alates 1. juunist avalikud koosolekud tingimusel, et koosoleku korraldaja tagab, et järgitakse:

  • 2+2 nõuet
  • siseruumides maksimaalselt 50% täituvus, kuid mitte rohkem kui 50 inimest
  • välitingimustes mitte rohkem kui 100 inimest

Lubada alates 1. juulist avalikud koosolekud tingimusel, et koosoleku korraldaja tagab, et järgitakse:

  • 2+2 nõuet
  • siseruumides maksimaalselt 50% täituvus, kuid mitte rohkem kui 500 inimest
  • välitingimustes mitte rohkem kui 1000 inimest

Avalikud üritused

Lubada alates 1. juulist avalikud üritused, sh kinoseansid, etendused, kontserdid ja konverentsid tingimusel, et ürituse korraldaja tagab, et järgitakse:

  • 2+2 nõue
  • siseruumides maksimaalselt 50% täituvus, kuid mitte rohkem kui 500 inimest
  • välitingimustes mitte rohkem kui 1000 inimest

Hoolekandeasutused ja kinnipidamisasutused

Lubada alates 18. maist kinnipidamisasutustes külastusi tingimusel, et asutuse pidaja tagab, et:

  • koostöös terviseametiga on koostatud külastuste korraldamise juhis
  • järgitakse külastuste korraldamise juhist, mh tagades vajadusel personali, külastatava ja külastaja isikukaitsevahendite kasutamise
  • külastused viiakse võimalusel läbi välitingimustes või eriruumides
  • külastustele eelneb külastajapoolne tervisedeklaratsiooni esitamine
  • täidetakse desinfitseerimisnõudeid vastavalt külastuste korraldamise juhisele

Lubada alates 1. juunist hoolekandeasutustes, varjupaikades ja turvakodudes ning haiglates külastusi tingimusel, et asutuse pidaja tagab, et:

  • koostöös terviseametiga on koostatud külastuste korraldamise juhis
  • järgitakse külastuste korraldamise juhist, mh tagades vajadusel personali, külastatava ja külastaja isikukaitsevahendite kasutamise
  • hoolekandeasutustes on isikukaitsevahendite kasutamine külastusel kohustuslik
  • külastused viiakse võimalusel läbi välitingimustes või eriruumides
  • külastustele eelneb külastaja poolne tervisedeklaratsiooni esitamine
  • täidetakse desinfitseerimisnõudeid vastavalt külastuste korraldamise juhisele

Lubada alates 1. juunist üld- ja erihooldekodus viibivatel isikutele hoolekandeasutuse territooriumilt lahkumine tingimusel, et isikud kannavad vajadusel isikukaitsevahendeid.

Meelelahutus ja ajaviide

Lubada alates 1. juunist meelelahutusvõimaluste kasutamine veekeskustes, spaades, saunades jmt tingimusel, et teenusepakkuja tagab, et järgitakse:

  • broneeringusüsteemide jmt lahenduste kaudu inimeste hajutamise nõuet
  • maksimaalselt 50% täituvuse nõuet, kuid mitte rohkem kui 50 inimest

Lubada alates 1. juunist meelelahutusvõimaluste (mänguväljakud, mängutoad, piljardi- ja keeglisaalid jmt) kasutamine kaubanduskeskustes ja mujal tingimusel, et teenusepakkuja tagab, et järgitakse:

  • maksimaalselt 50% täituvuse nõuet
  • desinfitseerimisnõuete täitmist vastavalt terviseameti juhistele

Haridus ja huviharidus

Lubada alates 15. maist osaline kontaktõpe kõigis haridusasutustes, kus vahepeal tuli üle minna distantsõppele. Kontaktõpet saab korraldada individuaalselt või kuni kümneliikmelistes rühmades. Õppetöö korraldatakse võimalikult hajutatult, võimalusel järgides 2+2 reeglit.

Lubada alates 15. maist huviharidus või huvitegevus, mis toimub kas individuaalselt või kuni 10 õpilasega rühmas. Järgida tuleb 2+2 reeglit.

Lubada alates 1. juunist huviharidus ja huvitegevus tingimusel, et korraldaja tagab, et järgitakse:

  • 2+2 nõuet
  • siseruumides maksimaalselt 50% täituvus
  • välitingimustes mitte rohkem kui 100 inimest

Lastelaagrid, õpilasmalevad

Lubada alates 12. juunist lastelaagrid ja õpilasmalevad tingimusel, et korraldaja tagab, et järgitakse:

  • kuni 300 inimese piirangut
  • grupipiirangut kuni 20 inimest
  • desinfitseerimisnõuete täitmist vastavalt terviseameti juhistele

Piirangud, mis jäävad kehtima:

1. Spordivõistlused pealtvaatajatega ei ole lubatud.

2. Toitlustusasutuste lahtiolek ja alkoholimüük on lubatud kuni vaid kella 22ni.

3. Kasiinod, vesipiibu kohvikud, mänguautomaatide saalid, täiskasvanute klubid jmt meelelahutuskohad on suletud.

4. Ööklubid on suletud.

5. COVID-19 diagnoosiga isikutel ja lähikontaktsetel on karantiinikohustus.

6. Hoolekandeasutustes viibivatel COVID-19 diagnoosiga isikutel on keelatud kokkupuude teiste isikutega, välja arvatud hoolekandeasutuste töötajate ja meditsiinitöötajatega.

7. Tallinn-Stockholmi liinil on reisijatel liikumisvabaduse piirang huvireisi raames (see tähendab, et kruiisireise ei toimu).

8. Kehtima jäävad piirangud riigipiiri ületamisel (välja arvatud erisused Läti, Leedu ja Soomega).

9. Isikutel, kes on ületanud Eesti riigipiiri riiki sisenemise eesmärgil, on kohustus viibida karantiinis 14 päeva (välja arvatud erisused Läti, Leedu ja Soomega).

10. 2+2 reegel.

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll