Uuenenud Neitsitorn ootab külastajaid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Neitsitorn meenub nii mõnelegi menukohvikuna kaheksakümnendatest. Siin pakuti hõõgveini ja Vana Tallinna likööri, soojal aastaajal sai linnamüüri kaitsekäigul istudes imetleda õitsvaid kastaneid ja nautida kohvi vabas õhus – võimalus, mis tollal polnudki nii igapäevane kui praegu ehk harjunud oleme.

Aastaid kurvalt unaruses seisnud torn ootab nüüd taas külalisi, peibutades värske näo ja mitmekesisemate (maitse)elamustega kui kunagi varem. Maile Grünbergi sisekujunduses sulavad eri stiiliajastute motiivid kokku värvikirevaks tervikuks, otsekui illustreerides hoone mitmekihilist ajalugu.

14. sajandist pärit Neitsitorni minevik on tõepoolest rikas. Keskajal linnakaitsesse panustanud torn kohandati 19. sajandil elamuks, mis on majutanud nimekaidki kodanikke. Maailmasõdade vahel töötasid siin kunstnikest vennad Kristjan ja Paul Raud, pärast sõda oli teise korruse korter aastakümneid koduks tipparhitekt Karl Burmanile. Keldriruumis väljapuhastatud laemaalingud aga annavad tunnistust Tallinna Tehnikumi vene meesüliõpilaskorporatsiooni tegemistest 1920. aastail.

Tallinna Linnamuuseumi filiaalina avatud Neitsitorn pole enam lihtsalt kohvik, vaid muuseumkohvik. See tähendab külastaja jaoks tervet rida põnevaid ja harivaid lisanüansse. Nii saab sissepääsukorrusel lõbusa animatsiooni vahendusel aimu torni ja selle naabruse ajaloost, keldriruumis saab aga vaadata Linnamuuseumi klaasikogu põhjal koostatud näitust pudelite valmistamisest 17.–20. sajandil. Ajaloolisi esemeid on lõimitud ka kolme korrust hõlmava kohviku interjööri, luues einestamise taustaks meeliülendavalt väärika õhustiku.

Rääkideski kehakinnitusest – mida pakutakse? Kohviku nimetus ärgu kedagi eksitagu, sest toidukaardi poolest annab koht kõigiti välja restorani mõõdu. Peakokk Tõnu Leppiku koostatud menüü rõhub põhjamaisele kokakunstile ja siinse kliimavöötme saadustele. Eesti köögi austaja leiab valikust nii mõndagi rõõmustavat, näiteks korraliku tüki ahjuliha magushapu kapsa ja sinepikastmega või – eelroogadest – lihalõigud mädarõikavahu ja vürtsika sibulamoosiga. Neitsitorni firmaroog, kreemine puravikusupp suitsupeekoniga, ilmub lauale söödavas kausikeses, milleks on suur tühjaksõõnestatud saiakukkel.

Infoletist saab tasuta soetada püsikliendikaardi, mis annab edaspidi prii sissepääsu ja kohvikus 15 protsenti allahindlust. Kliendisoodustus koos tasuta joogiveega muudab äripäeviti menüüs olevad lõunapakkumised taskukohaseks ka kokkuhoidlikule einestajale.

Neitsitornis on maagiat ja salapära – keegi ei tea täpselt, millal ta end ümber pööras. Igatahes keskajal seisis torn näoga väljapoole, piieldes kitsastest laskeavadest ähvardavalt vaenlast. Linna poole jäi avatud selg. Mis kunagi oli tagakülg, on nüüd sõbralikult kutsuv fassaad, mille suurest sein-aknast avanevad lummavad vaated linna vanadele ja uutele tornidele. Neitsitornis saab korraldada ka üritusi kas kohvikuruumides või maa-aluses lektooriumis, mis pakub häid seminarivõimalusi. Sisukate elamuste hindajaid ootavad haridusprogrammid ja ekskursioonid.



Pildil on Neitsitorni Neitsikorrus.

Pildil on Rüütlikorrus.

Pildil on Rüütlikorruse kaitsekäik.



Pildil on keldrikorruse näitus.

Lisateavet leiab Neitsitorni kodulehelt.

Märksõnad: ,

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll