Sõiduauto ja tervisehüvitise, koolituskulude ning antud laenude deklaratsiooni vormi INF 14 täitmise juhend

  • Deklaratsiooni vorm on kehtestatud tulumaksuseaduse §-de 561, 562 lõike 2, 564 lõike 2 ja 565 alusel.
  • Deklaratsiooni I–III osad täidetakse ja esitatakse maksu- ja tolliametile kalendriaastale järgneva aasta 1. veebruariks. IV osa täidetakse ja esitatakse kvartalile järgneva kuu 20. kuupäevaks. Deklaratsioon täidetakse euro täpsusega.
    • Esimene INF 14 osa IV täidetakse alates 01.07.2017 antud ja tagastatud laenude kohta koos 2018 aasta I kvartalis väljastatud ja tagastatud laenudega ning esitatakse maksuhaldurile hiljemalt 20.04.2018.
    • Tulumaksuseaduse §-s 565 sätestatud laenude deklareerimise kohustus rakendub alates 2017. aasta 1. juulist antud laenu suhtes, samuti sellise laenu suhtes, mille puhul on alates 2017. aasta 1. juulist laenusummat suurendatud, laenu tagastamise tähtaega pikendatud või muid olulisi tingimusi muudetud.
  • Deklaratsioon esitatakse elektrooniliselt, kui deklareeritakse üle viie väljamakse saajat.
  • I osas deklareerib residendist juriidiline isik, riigi-, valla- või linna asutus, füüsilisest isikust
    tööandja ning Eestis püsivat tegevuskohta omav või tööandjana tegutsev mitteresident, kes on kalendriaasta jooksul teinud füüsilisele isikule tulumaksuseaduse § 13 lõike 3 punktides 2 või 21 nimetatud väljamakseid.

    • Kui kalendriaasta jooksul on ühele isikule makstud hüvitist mitme erineva auto kasutamise eest, siis iga auto kohta täidetakse eraldi rida.
  • Isikliku sõiduautona käsitatakse avaliku teenistuja, töötaja või juriidilise isiku juhatuse või
    juhatust asendava organi liikme kasutuses olevat sõiduautot, mis ei ole hüvitist maksva tööandja omanduses ega valduses.
  • Koodidel 22000 kuni 22040 näidatakse ametnikule, töötajale või juriidilise isiku juhatuse või juhatust asendava organi liikmele seoses isikliku sõiduauto kasutamisega teenistus-, töö- või ametiülesannete täitmisel või puudega isikule seoses isikliku mootorsõiduki kasutamisega sõitudeks elukoha ja töökoha vahel makstud hüvitise summa (kaasa arvatud erisoodustusena maksustatud maksuvaba piirmäära ületav osa).
  • II osas deklareerib residendist juriidiline isik, riigi-, valla- või linna asutus, füüsilisest isikust
    tööandja ning Eestis püsivat tegevuskohta omav või tööandjana tegutsev mitteresident (TuMS § 48 lg 2) kalendriaasta jooksul töötaja eest tasunud või talle kuludokumendi alusel hüvitanud tasemeõppe kulud (õppemaks), mida ei käsitata erisoodustusena (TuMS § 48 lg 4 p 10).
  • Kui kalendriaasta jooksul on ühe isiku eest tasutud õppemaksu mitmel korral, siis ühe isiku kohta täidetakse üks rida.
  • Koodidel 22100 kuni 22140 näidatakse kalendriaastal tasutud või kuludokumendi alusel
    hüvitatud õppemaks (välja arvatud majutuskulud, sõidukulud, vms), mida ei käsitata
    erisoodustusena.
  • Koodil 22150 näidatakse koolituse sisu: kutseharidus, bakalaureuseõpe, magistriõpe,
    doktoriõpe, muud liiki õpe. Elektroonilisel deklaratsioonil täidab maksu- ja tolliamet automaatselt koolituse sisuks “tasemeõpe”.
  • III osas deklareerib tööandja, kes on kalendriaasta jooksul katnud või hüvitanud tulumaksuseaduse § 48 lõikes 55 sätestatud tervise edendamise kulud maksuvaba piirmäära ulatuses. Maksuvaba piirmäära ületav summa deklareeritakse vormil TSD lisa 4 koodil 4120.
    • Vormil INF 14 ei näidata töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 13 lõikest 1 tulenevaid kohustuslikke ning ettevõtlusega seotud kulusid.
  • Koodil 22200 näidatakse töötajatele seoses tervise edendamisega kaetud või hüvitatud maksuvabad kulutused, mida ei käsitata erisoodustusena tulumaksuseaduse § 48 lõike 5alusel.
  • Koodil 22210 näidatakse töötajate arv, kellele on kalendriaasta jooksul kaetud või hüvitatud tulumaksuseaduse § 48 lõikes 55 nimetatud kulud.
  • IV osas deklareerib residendist äriühing ja mitteresidendist äriühingu Eestis asuv püsiv tegevuskoht kvartalis antud ja tagastatud laenude summad tulumaksuseaduse § 56alusel. Siin näidatakse antud laenud, mida ei ole maksustatud tulumaksuseaduse § 50alusel.
  • Tulumaksuseaduse § 502 kohaselt maksab residendist äriühing ja mitteresidendist äriühingu püsiv tegevuskoht tulumaksu emaettevõtjale, sama emaettevõtja teisele tütarettevõtjale (välja arvatud laenuandja tütarettevõtjale) ning kontserni kuuluvale aktsionärile või osanikule antud laenult, mis on tunnistatud varjatud kasumieraldiseks. Residendist krediidiasutus, mitteresidendist krediidiasutuse Eesti filiaal ja aktsiaseltsifond ei maksa tulumaksu tulumaksuseaduse § 502 sätestatud juhul.
    • Emaettevõtja mõiste tuleneb äriseadustiku §-st 6 ning selle kohaselt on äriühing, kes on teises äriühingus aktsionär või osanik ning omab seal häälteenamust, emaettevõtja ja ühing, kus ta osaleb, tütarettevõtja. Samuti loetakse emaettevõtja tütarettevõtjaks ühing, kus häälteenamus on teisel tütarettevõtjal või tütarettevõtjal üksinda või koos emaettevõtjaga ning ühing, kus teisel ühingul (emaettevõtjal) on selle osaniku või aktsionärina valitsev mõju. Emaettevõtja koos tütarettevõtjatega moodustavad kontserni. Emaettevõtjana (TuMS § 502 lg 2) käsitatakse ka ühingut, kes asub kontserni struktuuris laenu andvast tütarettevõtjast ülalpool (nt emaühingu emaühing), samuti mittetulundusühingut ja sihtasutust, kellel on laenu andvas ühingus häälteenamus või valitsev mõju.
    • Lisaks tavapärasele (laenulepingu alusel) laenu andmisele käsitatakse maksustamisel laenuna krediidilepingu sõlmimist ja muid majanduslikult samaväärseid tehinguid. Näiteks käsitatakse laenuna laenulepingut, millega on laenusummat suurendatud või laenu tagastamise tähtaega pikendatud, või raha kandmist kontsernikontole või kui on muudetud muid olulisi tingimusi.
    • Varjatud kasumieraldisena tulumaksuga maksustatav summa deklareerib residendist äriühing vormi TSD lisa 7 osa I koodil 7012. Mitteresidendist äriühingu püsiv tegevuskoht deklareerib nimetatud summa vormi TSD lisa 3 koodil 3810. Kui laen on maksustatud kasumieraldisena, siis maksustatud summa tagasimaksmisel deklareeritakse see vormi TSD lisa 7 koodil 7211 või vormi TSD lisa 3 koodil 3120.
  • Koodid 22300 kuni 22350 täidetakse iga koodil 22330 antud laenu (mida ei ole maksustatud tulumaksuseaduse § 50alusel) ja laenuga sarnase tehingu (laenu) liigi kohta eraldi. Ühe antud laenu kohta täidetakse üks rida ja täidetakse kood 22330 ja koodil 22340 näidatakse sama laenu tagastamine. Kui laen on täielikult tagastatud, siis järgmisel kvartalil laen kustutatakse vormilt INF14.
  • Koodidel 22300 ja 22310 näidatakse laenu saanud isiku andmed: registrikood ja nimi.
  • Koodil 22320 näidatakse laenu liik järgmiste koodidega:
    • 321 – antud laen või antud laenu summa suurendamine;
    • 322 – kantud kontsernikontole;
    • 323 –muud laenuga samaväärsed tehingud nt arvelduskrediit, hoius. See väljamakse liik valitakse ka juhul, kui on muudetud tagastamise tähtaega või olulisi lepingu tingimusi.
  • Koodil 22330 näidatakse ülekantud summa. Kui andmisele kuuluvat laenusummat korraga üle ei kanta, siis deklareeritakse see osa laenust, mis maksustamisperioodil on üle kantud.
  • Koodil 22340 näidatakse tagastatud summad ilma intressita vastavalt selle laenu osas, mis on näidatud antud laenuna koodil 22330.
  • Koodil 22350 näidatakse laenuandjale tegelikult tasutud intress.

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll