Piiriülesed maksed ja CESOP

online pood ostma
Foto: Shutterstock

Alates 01.01.2024 on Euroopa Liidu liikmesriigid kohustatud koguma makseteenuse pakkujatelt infot piiriüleste maksete kohta ning edastama selle Euroopa kesksesse elektroonilisse makseteabe süsteemi CESOP. Infot makseteenusepakkujatelt hakkavad koguma liikmesriikide maksuhaldurid.

Lähtudes Euroopa Liidu Nõukogu direktiivist 2020/284 ja EL Nõukogu määrusest 2020/283 on Euroopa Liidus makseteenuseid osutavad makseteenuse pakkujad kohustatud pidama arvestust selliste makse saajate osas, kes saavad rohkem kui 25 piiriülest makset kvartalis ja edastama selle info maksuhalduritele. Liikmesriikide maksuhaldurite poolt kogutud teave edastatakse Euroopa kesksesse elektroonilisse makseteabe süsteemi – CESOP (the Central Electronic System of Payment information), kus see salvestatakse, koondatakse ning võrreldakse teiste Euroopa andmebaasidega.

CESOPi eesmärk on anda liikmesriikide maksuhalduritele vahendid võimalike käibemaksupettuste tuvastamiseks e-kaubanduses, mille on toime pannud müüjad, kelle asukoht on teises liikmesriigis või kolmandas riigis. Selleks, et hõlmata üksnes neid makseid, mis võivad olla seotud majandustegevusega, on ette nähtud künnis, mis on seotud makse saaja poolt sama makseteenuse pakkuja juures vastu võetud piiriüleste maksete arvuga. Andmeid makse tegijate ja põhjuste kohta ei koguta.

Andmete esitamine

Andmeid tuleb esitada alates 01.01.2024 kvartaalselt igale kvartalile järgneva kuu lõpuks.

Andmed tuleb maksuhaldurile edastada XML-vormingus tüüpvormil, mille andmeväljad on kindlaks määratud Euroopa Komisjoni poolt ning mis on kõigile makseteenuse pakkujatele kõigis liikmesriikides ühesugused. See tähendab, et kui makseteenuse pakkuja on XML-tüüpvormi välja töötanud, siis selle abil saab andmed esitada kõigis liikmesriikides, kus makseteenuse pakkujal andmete esitamise kohustus tekib. Vormi kirjelduse (XML-skeemi definitsioon) koos kasutusjuhendiga leiate makseandmete XSD kasutusjuhendist.

Euroopa Komisjon on välja töötanud ka valideerimismooduli (Validation Module), millega makseteenuse pakkujatel on võimalik kontrollida enda koostatud XML-faili XSD-skeemi vastu, veendumaks, et fail vastab nõuetele ja seda on võimalik edastada CESOPisse.

Maksu- ja tolliamet võimaldab makseteenuse pakkujatel hakata andmeid esitama

Pääsuõigused

CESOP aruande esitamiseks tuleb makseteenuse pakkuja esindajal taotleda vastavad pääsuõigused. Pääsuõiguste taotlemiseks peab makseteenuse pakkuja omama registreeringut Eestis.

Mitteresidentide pääsuõigustest

Eestis registreerimata makseteenuse pakkuja peab registreerima end Eesti maksu- ja tolliametis mitteresidendiks, et saada Eestis maksukohustuslasena registreerimise number ning seejärel on makseteenuse pakkujal võimalik taotleda juurdepääsuõigused CESOP aruande esitamiseks.

Mitteresidendist makseteenuse pakkuja esindajal on e-MTA teenuste kasutamiseks järgmised autentimise võimalused:

  • Leedu mobiil-ID,
  • Euroopa Liidu riikide elektroonilise identiteedi (eID) vahendid,
  • Registreerida end Eesti e-residendiks,
  • Leida esindaja, kes omab Eesti isikukoodi.

Täpne juhend CESOPi tarvis mitteresidendiks registreerimiseks ja pääsuõiguste taotlemiseks on koostamisel.

Õiguslik alus

Lisainfo

Abiinfo

CESOPit puudutavate küsimuste korral palume kirjutada e-posti aadressile triin.toomeste@emta.ee.


Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll