Maksuintressid ja nendega seonduv

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Ilmselt ei tule ühelegi maksumaksjale üllatusena, et maksuseadustest tuleneva maksukohustuse tähtajaks täitmata jätmisel, tekib tal tasumata maksusummalt kõrvalkohustus maksuintresside näol, mida arvestatakse alates kohustuse tähtajaks mittetäitmise päevast kuni maksu tasumise päevani. Intressikohustus tekib ka juhul, kui pärast enammakstud maksusumma tagastamist vähendatakse tagastamisele kuuluva maksusumma suurust (MKS § 115).

Maksukohustuslane arvutab ja deklareerib enda maksukohustuse enamasti ise. Erandiks on maamaks, mille puhul arvutab maksusumma kohaliku omavalituse määratud maa maksustamishinna alusel maksuamet, esitades seejärel maksukohustuslasele maamaksuteate maksusumma tasumiseks.

Intressi määr tähtajaks tasumata maksusummalt ja tagastusnõude alusel ettenähtust enam tagastatud maksusummalt on 0,06% päevas (MKS § 115 lg 1).

Kuna maksuintress on maksuõigussuhtest tulenev kõrvalkohustus, eeldab intressi nõudmine ja tasumine kehtiva maksukohustuse olemasolu, st kui maksusumma aegub või kustutatakse, ei ole ka intressi maksmise kohustust ega maksuhalduril õigust intressi nõuda. Intressi arvestatakse kogu maksu tasumisega viivitatud aja eest (MKS § 115), kuid intressi arvestamine peatub, kui intressisumma ületab intressi arvestamise aluseks olevat maksusummat (MKS § 119 lg 1 p 5). Intressi arvestamise aegumine peatub ka intressinõude või intressinõude arvestamise aluseks oleva maksusumma vaidlustamisel kuni asjas tehtava lõpliku lahendi jõustumiseni (MKS § 118 lg 6).

Maksuhaldur võib intressinõude esitada iseseisva haldusaktina (intressinõue) või ka maksusumma määramiseks tehtud maksuotsuses või maksusumma sissenõudmiseks tehtavas vastutusotsuses või tasaarvestamise otsuses või sundtäitmise hoiatuses. Kui intressinõude esitab maksuhaldur, määrab ta ära ka nõude täitmise tähtpäeva. Kui maksukohustuslane ei esita enne täitmise tähtpäeva maksuhaldurile taotlust intressinõude välistamiseks ettemaksukontolt, täidetakse kõigepealt intressinõue ja alles seejärel täitmise tähtpäevaks saabunud maksukohustused (MKS § 105 lg 6). Kuna intressinõue vormistatakse haldusaktina, on maksukohustuslasel sellega mittenõustumisel õigus esitada vaie maksu- ja tolliametile või kaebus halduskohtule.

Maksukohustuslase poolt tasumisele kuuluvaid makse ja muid maksukohustuslase rahalisi toimingud ja kohustusi, sh intresse haldab maksuhaldur iga maksukohustuslase kohta e-maksuametis loodud ettemaksukontol. Intresside tasumiseks peab maksukohustuslane ise endale vormistama elektroonilise intressinõude, misjärel kantakse intressikohustus maksukohustuslase ettemaksukontole ja kaetakse ettemaksukontol oleva või kontole laekuva raha arvel.

Tasutud maksuintressi ei saa füüsilisest isikust ettevõtja maha arvata enda ettevõtluse tulust (TuMS § 34 p 3) ning juriidilisest isikust maksukohustuslasel tuleb maksusummalt tasutud maksuintressilt tasuda tulumaks ettevõtlusega mitteseotud kuludelt (TuMS § 51 lg 2 p 1). Maksuhaldur lisab teabe tasutud intressidelt tasumisele kuuluva tulumaksu summa suuruse kohta eeltäidetuna intressi tasumisele järgneva kuu TSD deklaratsiooni lisal 6. Tulumaksu tasumise tähtajaks on maksuintressi tasumisele järgneva kuu 10. kuupäev.

Maksuintressi aegumine

Intressi arvestamise aegumistähtaeg on üks aasta alates deklaratsiooni alusel arvutatud või alusetult tagastatud või maksuotsusega määratud või vastutusotsusega sissenõutava maksusumma täieliku tasumise päevast (MKS § 118 lg 1).

Ajatatud maksusummalt on intressi arvestamise aegumistähtaeg üks aasta, arvates ajatamise ajakava lõppemise või kehtetuks tunnistamise päevast (MKS § 118 lg 4).

Sundtäitmine

Nii deklaratsiooni alusel arvutatud kui haldusakti alusel sissenõutava maksusumma sundtäitmise aegumistähtaeg on viis aastat. Aegumistähtaeg algab kohustuse täitmise tähtpäevale järgneva aasta 1. jaanuaril (MKS § 132 lg 1).

Sundtäitmise aegumine katkeb, kui maksuhaldur esitab maksuvõla sissenõudmise täiturile täitmisavalduse või maksukohustuslase suhtes pankroti väljakuulutamisel või saneerimismääruse jõustumisel või võlgade ümberkujundamise avalduse maakohtus menetlusse võtmisel. Samuti esialgse õiguskaitse määruse jõustumisel halduskohtumenetluses (MKS § 132 lg 5). Oluline on, et aegumise katkemisel algab viieaastane aegumistähtaeg uuesti algusest peale pärast seda, kui aegumise katkemise alus on ära langenud (MKS § 132 lg 6).

Ajatamine

Maksusumma tähtajaks mittetasumisel on maksukohustuslasel võimalus esitada maksuhaldurile põhjendatud taotlus maksuvõla tasumise ajatamiseks koos maksuvõla tasumise ajakavaga (MKS § 117 lg 2).

Taotluses tuleb põhjendada maksuvõla tekkimist ja maksusumma tasumise ajatamise vajalikkust (näiteks ajutine makseraskus). Maksuhaldur teeb taotluse läbivaatamise kohta ajatamisotsuse, millega võtab vastu otsuse taotluse rahuldamise või rahuldamata jätmise kohta. Maksuhalduril on õigus ajatamisotsuses muuta maksukohustuslase taotluses pakutud ajakava või nõuda tagatist maksusumma tasumise tagamiseks (MKS § 120 lg 1).

Ajatamise taotluse läbivaatamisel on maksuhalduril õigus arvestatavat maksuintressi vähendada poole võrra, s.o 0,03% päevas. Tuleb tähele panna, et maksusumma ajatamise avalduses esitatakse eraldi taotlus ka maksuintressi vähendamiseks. Vähendatud intressimäär kehtib ajatamisotsuse tegemisest ja on seotud tulevastel perioodidel arvestatavate intressidega. Ajatamisotsusega määratud kohustuste tähtpäevaks täitmata jätmisel jätkub intressi arvestamine tavalises määras, s.o 0,06% iga viivitatud päeva eest.

Täitetoimingud

Kui maksukohustuslane ei täida maksuhalduri esitatud intressinõuet tähtajaks, on maksuhalduril õigus läbi viia seadusega lubatavaid täitetoiminguid maksuvõla sissenõudmiseks (MKS § 130). Sundtäitmisele saab pöörata aga ainult selliseid nõudeid, mille täitmise tähtpäev on saabunud või mida ei ole ajatatud.

Maksuhalduri täitmistoiminguteks on käsutuskeeldu nähtavaks tegev keelumärge kinnistusraamatus või muus vararegistris või hüpoteegi seadmine või sissenõude pööramine varalisele õigusele (sh tagastusnõudele). Maksuhalduril on õigus anda ka korraldus krediidiasutusele maksukohustuslase pangakonto arestimiseks ja kontol oleva raha ülekandmiseks maksuhaldurile maksuvõla summa ulatuses (MKS § 131).

Enne maksuvõla sundtäitmisele asumist tuleb maksukohustuslasele anda vähemalt üks kord tähtaeg intressinõude vabatahtlikuks täitmiseks koos hoiatusega täitmata jätmise tagajärgedest. Kui maksuhaldur teeb korralduse maksukohustuse vabatahtlikuks täitmiseks, on täitmise tähtajaks 10 päeva. Põhjendatud kahtluse korral, et võla sissenõudmisega viivitamisel muutub sundtäitmine võimatuks, võib maksuhaldur korralduse täitmise tähtajaks anda 48 tundi (MKS § 129).

Korralduse maksukohustuse täitmiseks koos sundtäitmise hoiatusega võib maksuhaldur anda ka maksusumma määramiseks tehtud maksuotsuses või maksusumma sissenõudmiseks tehtavas vastutusotsuses või maksuteates. Sel juhul eraldi korraldust maksuvõla täitmiseks ei tehta. Kui maksuhalduri täitetoimingud tulemust ei anna, võib maksuhaldur pöörduda täitmisavaldusega täituri poole maksuvõla sissenõudmiseks ning maksuvõla sissenõudmiseks alustatakse täitemenetlust.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll