Küsimus RMP.ee foorumist: kuidas käituda juhul, kui viibida Portugalis rohkem kui 183 päeva aastas 12 kuu jooksul (sel aastal viibin kokku 8 kuud) ja samal ajal teha Eestisse tööd. Mulle on öeldud, et kui viibin nii pika perioodi Portugalis, tekib mul seal automaatselt maksukohustus. Töötan vabakutselise tõlkijana töövõtu- ja litsentsilepingute alusel ainult Eesti klientidele, sest tõlgin eesti keelde. Töö käib üle interneti ja pole seotud ühegi kindla tegutsemiskohaga ei Eestis ega Portugalis. Olen lugesin Eesti vabariigi ja Portugali vabariigi vahelist tulumaksudega topeltmaksustamise vältimise ning maksudest hoidumise tõkestamise lepingu artiklit 14, kus seisab (minu arusaamist mööda), et kutsetegevusega saadud tulu “võib” maksustada, kui viibin Portugalis üle 183 päeva. Kas see tähendab, et võib, aga ei pea, ja kui maksan tulumaksu Eestisse, on kõik korras?
Vastab Eesti maksumaksjate liidu jurist Hiie Marrandi
Küsimuses ei ole täpsustatud, kus on teie elukoht (kodu, alalise viibimise koht). Tõsi on, et pikalt välisriigis viibides ja töötades võib seal ka maksukohustus tekkida. Seda peamiselt juhul kui tööandja on välismaine isik (nt välisfirma). Ka lähetatud töötajatel võib sihtriigis maksukohustus tekkida (nt Eesti ehitustöölised, kes on Soome lähetatud).
Kuna antud juhul on tegu võlaõigusliku lepingu (mitte töölepingu) alusel makstava tasuga, tasu maksjaks eelduslikult Eesti juriidilised isikud (nt siinne riigiasutus, osaühing, MTÜ) ja tasu saajaks Eesti maksuresident, siis tekib maksukohustus üksnes Eestis. Teile makstavatelt väljamaksetelt arvestab ja tasub sotsiaalmaksu ja peab tulumaksu kinni väljamakse tegija. 8 kuud Portugalis viibimist iseenesest ei tekita seal maksukohustust kui residentsus ei muutu.
Tuleb tähele panna, et Eestis ei tehta vahet kutsetegevusel (vabakutseline) ja ettevõtlusel (FIE). Paljudes riikides aga võivad kehtida eraisiku kutsetegevusele ja ettevõtlusele erinevad eeskirjad. Eesti-Portugali maksulepingus on selle kohta artikkel 14, mis selgitab, et kui teil tekib Portugalis kindel koht, mille kaudu tegutsete, siis võidakse ka vastav tulu maksustada Portugalis. Samuti selgitab art 14, et kui viibite seal riigis üle 6 kuu, võib Portugal maksustada seal tegutsedes tekkinud tuluosa. Täpsema vastuse maksukohustuse tekkimise kohta Portugalis saate sealsest maksuseadusest, abi võib olla ka kohalikust maksuametist (lisatud seoses rahandusministeeriumist saadud signaaliga – EML 04.06.2018) .
Lahendus on teine, kui te muutute Portugali maksuresidendiks. Siis olete Eesti klientide jaoks mitteresident, kes töötab väljaspool Eestit. Eestis ei teki ei sotsiaalmaksu ega tulumaksukohustust. Kogu tulu tuleb deklareerida Portugalis.
Maksuresidentsuse mõiste annab tulumaksuseaduse § 6.
Residentsuse määramise juhend on avaldatud maksu- ja tolliameti kodulehel.