Ukraina sõja mõjud Eesti ettevõtete äritegevusele, mida tuleb aruandekuupäeva järgse sündmusena hinnata

Ukraina sõda on 2021. aasta raamatupidamise aruande seisukohast mittekorrigeeriv sündmus, kuid mõjud ettevõttele tuleb aastaaruande lisas avalikustada. Praktilised mõjud sõltuvad väga otseselt ettevõtte eelnevast kokkupuutest Vene ja Ukraina klientide, hankijate ja äritegevusega.

Aastaaruande koostamine

Levinumad näited

  • Ukrainas asuvate varade hävimine, muul viisil nende üle kontrolli kaotamine, äritegevuse peatumine – juhul, kui aruande koostamise ajaks on teada varade hävimine sõjategevuses või muul viisil kontrolli kaotamine või eksisteerivad varadega seotud muud riskid, tuleb see info lisas avalikustada. Ka tehaste ajutine sulgemine on oluline informatsioon, mis vajab selgitamist koos numbriliste mõjude kirjeldusega (näiteks 2021. aastal Ukrainas toodetud toodangu osakaal 2021. aasta ettevõtte müügikäibest tervikuna võib olla praktiline viis mõju kirjeldamiseks). Sõjategevusega kaasnevalt on suurenenud tõenäosus, et Ukrainas asuvate või Ukraina äritegevusega seotud varade osas võib kaetav väärtus olla langenud allapoole bilansilist (näiteks firmaväärtus, põhivarad). Kui ettevõttel on Ukraina turule suunatud spetsiifilisi varusid, mille realiseerumine ei ole võimalik teistel turgudel või on nende eeldatav müügihind väiksem kui bilansiline maksumus, on mõjud samuti suure tõenäosusega ilmnemas. Juhul, kui negatiivsed mõjud on teadaolevad juba aruande koostamise kuupäeval, ei tuleks aruandes varasid alla hinnata 31.12.2021 seisuga, vaid numbriline informatsioon mõju kohta tuleb avalikustada 2021. aasta aruande lisas ning kajastada raamatupidamises 2022. aastal.
  • Venemaal äritegevuse lõpetamine või muul viisil Venemaal asuvate ettevõtte varade üle kontrolli kaotamine või riski ilmnemine – juhul, kui aruande koostamise ajaks on juba tehtud otsus lahkuda Venemaalt või on laiapõhjalistest sanktsioonidest tulenevalt ilmnenud ettevõtte Venemaa-suunalisele äritegevusele olulised negatiivsed mõjud. Mõjuhinnangut võib esitada erineval viisil. Hea oleks kirjeldada praktilisi mõjusid otseselt lähtudes tegelikest mõjudest (mõjud prognoositavate käivete vähenemisest, tarnijate või klientidega koostöö lõpetamisest, jne). Kui vähenevate mahtude mõjusid ei ole võimalik usaldusväärselt hinnata seoses olukorra pideva arenemisega, võiks esitada geopoliitilist riski kandvate tegevusmahtude osakaalu ettevõtte kogukäibest ja varadest 2021. aastal, et lugeja saaks võimalikke mõjusid ja riske hoomata (näiteks ettevõtte on otsustanud lõpetada toodangu müümise Venemaal asuvatele klientidele alates 1.märtsist 2022. Aastal 2021 oli nendelt klientidelt teenitud müügitulu osakaal ettevõtte käibest 7%. Ettevõttel on Venemaal põhivarasid, mis moodustasid 31.12.21 seisuga 12% ettevõtte bilansimahust). Lähtuvalt üldisest ebakindlusest võib olla täpsete mõjude hindamine aruande koostamisel veel keerukas ning seetõttu muutub väga oluliseks just kvalitatiivse lisainformatsiooni esitamine.
  • Mõjud finants- ja kapitaliturgudele – börsid on olnud volatiilsed ning olulisi kõikumisi on ka valuutaturgudel. Kui ettevõtte börsiinvesteeringute, valuutapositsioonide või tuletisinstrumentide väärtus on sõjategevuse turbulentsi tõttu oluliselt muutunud võrreldes bilansipäevaga, tuleb aruandes vastavad mõjud avalikustada (mitte korrigeerides bilansipäeva kursiga koostatud aruandeid 31.12.2021 seisuga).
  • Finantssektori sanktsioonide alla langenud pangad – nii sanktsioonid kui ka Venemaa riigisisesed valuutaarvelduste piirangud võivad negatiivset mõju avaldada otseselt ettevõtte äritegevusele, mõjutades näiteks ettevõtte Venemaal asuvate klientide võimalusi tasuda oma arveid või on ettevõttel pangakontosid, millel olevaid vahendeid ei ole võimalik kasutada, halvendades ka edasisi äritegevuse võimalusi. Kui aruande koostamise hetkel on teada, et bilansipäeva seisuga nõuete hulgas kajastatud nõuded ei ole planeeritult bilansipäevajärgselt laekunud ning kliendid on sattunud raskustesse just pärast bilansipäeva ilmnenud sündmuste tõttu, mistõttu laekumine on ebatõenäoline, tuleb need mõjud numbriliselt välja tuua. Kui aga krediidirisk oli kõrgenenud oluliselt juba varasemalt, tuleb kriitiliselt hinnata, kas nõudeid oleks pidanud alla hindama juba 31.12.2021 seisuga või on pöördumatud mõjud siiski seotud sõjategevuse algamisest tulenevate otseste mõjudega ja neid tuleb kajastada 2022. aastal.
  • Energiasektori võimalike sanktsioonide negatiivsed mõjud – impordikeeldude mõjud energiaturgude hinnatasemetele on keeruliselt prognoositavad ja tihti on numbrilise mõju väljatoomine raskendatud. Ettevõtte äritegevuse spetsiifikast tulenevalt võivad mõjud olla väga otsesed ja olulised ning kui numbrilise mõju väljatoomine ei ole usaldusväärselt võimalik aruande koostamise ajal, tuleb seda kirjeldada lugejale arusaadavalt parimal võimalikul viisil lisas.
  • Äritegevuse lõpetanud kliendid – kuna Venemaal on äritegevuse lõpetamisest teatanud suur hulk rahvusvahelisi kontserne, võib sellel olla otsene mõju ettevõtte edasisele äritegevusele. Kui on võimalik numbrilist mõju hinnata, tuleb lisaks kirjeldusele ka see välja tuua.
  • Üldised sanktsioonid tehingupartneritele – kui oluline koostööpartner on sattunud otseste sanktsioonide alla, mõjutab see oluliselt edasist ettevõtte äritegevust. Mõju ulatuse avalikustamisel võib taas olla sobilik kasutada 2021. aasta võrdlusbaasi või 2022. aasta hinnanguid, et lugejal oleks võimalik saada aru mõju edasisest ulatusest ettevõttele tervikuna.
  • Ekspordikontrollid – lisaks impordikeeldudele on Euroopa Liit kehtestanud ka ekspordikeelud teatud toodete osas, näiteks kõrgtehnoloogilistele seadmetele, mistõttu kui ettevõte eksportis tooteid, mis juba on või võivad tulevikus olla ekspordikeelu all, tuleb hinnangulised mõjud avalikustada.
  • Eeltoodud näited võivad olla rakenduvad ka Valgevene-suunalisel äritegevusel, kuna suur hulk piiranguid puudutavad ka Valgevenet.
  • Kuna olukord sanktsioonide, piirangute ning vastavate piirkondade äritegevuse keskkond on muutlik, tuleb mõju hindamisel, analüüsimisel ja kirjeldamisel kasutada aruande kinnitamise hetkel kättesaadavat informatsiooni.
  • Ka tegevusaruandes tuleks kirjeldada olulisemaid mõjusid.
Allikas:  PwC Eesti

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll