Tööandja kutsub tööootel töötaja tööle

Küsimus: eriolukorrast tingituna suleti restoran märtsi keskpaigast aprilli lõpuni, sest keelati klientide teenindamine saalis. Alates mai keskpaigast hakkas restoran taas kliente teenindama saalis ja tööandja kutsus klienditeenindaja tööle. Tööandjal pole täies mahus tööd anda ja COVID-19sse nakatumise oht ei ole möödas. Klienditeenindajal on väiksed lapsed ja vanemad, kes kuuluvad riskirühma. Kas klienditeenindaja peab tööle minema?  Kas klienditeenindaja võib nõuda tööandjalt, et ta hoiaks teda veel tööootel ja kutsuks tööle need, kellel väikseid lapsi pole?

Vastab Tööinspektsiooni nõustamisjurist Ene Olle:

Töölepingu seaduse kohaselt peab tööandja pakkuma töötajale kokkulepitud tööd ning töötaja peab oma tööülesandeid täitma.

Kui tööandjal kokkulepitud tööd pakkuda ei ole, kuid töötaja on valmis tööd tegema (küsis tööandjalt tööd, kuid tööandja teatas, et ei ole tööd anda või töötaja on töö ootel kodus), siis maksab tööandja töötajale selle aja eest keskmist töötasu vastavalt töölepingu seaduse § 35.

Kui nüüd olukord muutus ja tööandjal on tööd anda ja ta kutsub töötaja tööle, siis peab töötaja asuma oma tööülesandeid täitma (TLS § 15). Kartes võimalikku nakatumist tööl COVID-19sse, tuleb töötajal oma murest tööandjaga rääkida. Töötaja võib pöörduda tööandja poole (näiteks e-kirja teel) ja paluda selgitust, millised meetmed on kasutusele võtnud viiruse leviku tõkestamiseks töökeskkonnas. Kui töötaja leiab, et kasutusele võetud meetmed ei ole piisavad, siis tuleb sellest tööandjale teada anda, tuues pöördumises välja konkreetsed rikkumised ning anda mõistlik aeg nende kõrvaldamiseks.

Kui töötaja ikka ei soovi tööle naasta, saab kokku leppida, millistel tingimustel ja kui kaua töötaja veel töölt eemal on. Soovitav oleks sellised kokkulepped sõlmida kirjalikult.

Kui ikkagi tundub, et COVID-19 ohu tõttu töötaja tööle naasta ei soovi ja tööandjaga töölt eemal olemiseks sobivat kokkulepet ei saavutata, peab töötaja otsustama, kas lõpetada töösuhe omal soovil (TLS § 85 lg 1) teatades sellest tööandjale ette 30 kalendripäeva (TLS § 98 lg 1) või paluda töölepingu lõpetamist kokkuleppel tööandjaga (TLS § 79).

Allikas:  Tööelu

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll