Ehitusettevõtted saavad e-maksuametis/e-tollis koostada keskmise töötasu tõendi (edaspidi tõend), mille esitamine on kohustuslik ehitustööde riigihangetel. Lisaks on tõendit võimalik kasutada ka oma tehingupartnerite, peatöövõtjate jne informeerimisel oma palgatasemest.
Tõendile saab lisada maksu- ja tolliameti digitempli ning tõendi kohe vajalikule e-posti aadressile saata.
Tõendi koostamiseks logige sisse e-maksuametisse/e-tolli ja valige rubriigist “Nõuded ja kohustused” > “Tõendid”.
Seejärel vajutage nupule “Alusta tõendi koostamist” ning valige rippmenüüst “Keskmise töötasu tõend ehitusettevõtetele”.
Tõendi sisu ja koostamine
Tõendil on järgmised andmed
- Võrdlusperioodi algus ja lõpp.
Võrdlusperiood on kuus kalendrikuud, mille viimaseks kuuks on riigihanke algamise kalendrikuust üle-eelmine kalendrikuu (riigihangete seaduse § 115 lg 6). - Võrdlusperioodi TSD-de arv.
Maksustamisperioodide arv, mille kohta ettevõtja on esitanud tulu- ja sotsiaalmaksu, kohustusliku kogumispensioni makse ja töötuskindlustusmakse deklaratsiooni (vormi TSD). - Ettevõtja töötajate keskmine töötasu brutosumma võrdlusperioodil.
Keskmise töötasu brutosumma leidmiseks on liidetud töötajatele deklareeritud ja täistööajale teisendatud väljamaksed koodidega 10, 12 ja 13 ning saadud summa jagatud väljamaksete saajate arvuga. Koodide tähendused leiate meie kodulehelt väljamakseliikide tabelist (.xlsx).
- Ehitusvaldkonna töötajate keskmine töötasu brutosumma võrdlusperioodil.
Ehitusvaldkonna töötajate all on mõeldud majandusaasta aruandes oma põhitegevusalana Eesti Majanduse Tegevusala Klassifikaatori (EMTAK) järgi hoonete ehituse (41), rajatiste ehituse (42) või eriehitustööd (43) määratlenud ettevõtjad. - Ettevõtja töötajate ja ehitusvaldkonna keskmise töötasu suhe (%).
Andmed esitatakse tõendil tabeli kujul. Juhul kui tõendi tellib ettevõte, kes ei ole maksukohustuslaste registri andmetel võrdlusperioodil ühtegi TSD-d esitanud, siis tõendile tabelit ei moodustata.
Tõendi keel
Tõendi saab koostada eesti keeles.
Tõendi koostamine
Kui olete valinud riigihanke alguse kuu, siis tõendi koostamiseks vajutage nupule “Koosta tõend”. Süsteem moodustab pdf-vormingus tõendi, mida saate nii avada, kui enda arvutisse salvestada.
Juhul kui te ei soovi kasutada tõendit riigihankel osalemiseks, vaid oma tehingupartnerite või peatöövõtjate vmt informeerimiseks oma palgatasemetest, siis valige hüpikmenüüst “Vali riigihanke alguse aasta ja kuu” sobiv periood. Perioodi valikul pange tähele, et tõend moodustatakse kuue kuu kohta, mille viimaseks kuuks on valitud perioodi kalendrikuust üle-eelmine kalendrikuu.
Digitempli lisamine
Pärast tõendi koostamist tekib selle juurde link digitempli lisamiseks. Digitempli lisamisel moodustub konteiner, milles on tõend pdf– ja xml-vormingus. Tõendile lisatud digitempel kinnitab, et tõendi on väljastanud maksu- ja tolliamet ning andmed sellel on autentsed ja usaldusväärsed.
Tõendi saatmine
Tõendi saatmiseks vajutage lingile “Saada e-kirjaga”, kirjutage avanenud lehel olevasse lahtrisse saaja meiliaadress ning vajutage nupule “Saada”. Tõend edastatakse saajale e-kirja manusena. Pärast “Saada”-nupule vajutamist kuvatakse teade, kas saatmine õnnestus või mitte.
Ametlik e-posti aadress, millelt tõendid väljastatakse on teated@emta.ee ja e-kirja sisuaknas on automaatne tekst:
“Tere
E-kirja manusest leiate Maksu- ja Tolliameti tõendi.
Lugupidamisega
Maksu- ja Tolliamet”
Aadressilt teated@emta.ee saabunud BDOC-vormingus tõendi puhul võib saaja olla kindel, et dokument pärineb maksu- ja tolliametist.
Tõendi registreerimine
Tõendid registreeritakse koostamise hetkel maksu- ja tolliameti infosüsteemis ning kahtluse korral on neid võimalik taasesitada.
Tõendi koostamine ja saatmine on tasuta.