Töölepingu seadus ei luba kokku leppida töökoormuse vahemikus

Küsimus: töötaja soovib vähendada töökoormust ja töötada osalise tööajaga. Kas töölepingus võib tööandja sätestada töökoormuse vahemiku, mis on tegelikult töötaja jaoks ebamäärane?

Vastab tööinspektsioon nõustamisjurist Greete Kaar:

Töölepingu seaduse § 5 lg 1 p 7 kohaselt tuleb pooltel omavahel kokku leppida tööajas. Töölepingu seaduse § 43 lõigete 1 ja 2 kohaselt eeldatakse, et töötaja töötab täistööajaga arvesuslikult 8 tundi päevas ja 40 tundi seitsmepäevase ajavahemiku jooksul, kui pooled ei ole kokku leppinud lühemas tööajas (st osalises tööajas).

Töölepingus tuleb kokku leppida konkreetne tööaeg (töökoormus). Kui pooled lepivad kokku osalises tööajas, tuleb see lepingus sõnastada sarnaselt täistööajaga, näiteks töötaja töötab osalise tööajaga 4 tundi päevas ja 20 tundi seitsmepäevase ajavahemiku jooksul. Hetkel kehtiv töölepingu seadus ei luba pooltel kokku leppida töökoormuse vahemikus, vaid töökoormuse kokkulepe peab olema konkreetne.

Töölepingu tingimusi saab töölepingu seaduse § 12 kohaselt muuta kokkuleppel. Seega kui tööandja teeb ettepaneku, kuidas töökoormust muuta, on töötajal võimalik sellest keelduda ja esitada omapoolne ettepanek, kuidas töökoormuse kokkulepet töölepingus vormistada.

Allikas:  vastused.ee

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll