Töötamine pere heaks kui tasuta töö tegemise vorm

Kodukontor Ema Laps kaugtöö
Foto: Shutterstock
PRO tellijale

Tasuta töö on töölepingule sarnaste, kui mitte identsete tunnustega töö, mida tehakse tasuta. Tasuta töötamist võib rakendada perekonnasiseste ettevõtete korral. Tasuta töötamine eeldab töötamise registris registreerimist.

Võib tunduda loomulik, et pereettevõttes võivad inimesed aeg-ajalt tasuta töötada, ent kuna äriühing on omanikule või omanikele kuuluv majandusüksus (ka eraõiguslik juriidiline isik), mille tegevuse eesmärk on kasumi teenimine, oleks samaväärselt loomulik ka see, et vastavas majandusüksuses töötavale isikule makstakse tasu. Kuldse keskteena on äriseadustiku mõistes äriühingutel (s.t. ei hooma endas sihtasutusi ega mittetulundusühinguid) võimalik registreerida inimeste tasuta töötamist. Siiski tasub tähele panna, et tasuta töötamine peab olema väga konkreetselt piiritletud. Lähisugulaste abistamine on mõistlik, kuid mitte püsiva kandena töötamise registris, vaid konkreetseks olukorraks, erandina ka ajavahemikuks.

Kuna tasuta töötamine omab üldreeglina töölepingu tunnuseid ning töölepingut võiks sõlmida ka lühiajaliselt, siis peab tasuta töötamise registreerimisel olema tööandja valmis ka põhjendama sissekande olusid. Kuigi tasuta töötamine on levinum pereettevõtetes, ei ole sama registrikande kohaldamine keelatud ka teiste isikute puhul, näiteks kui keegi kolmas isik soovib ühekordselt laadal tasuta abistada. Oluline on siinkohal just olukorra konkreetne ajaline piiritletus ning motivatsioon, miks ei vormistata olukorda tasulise tööna.

See lugu on PRO tellijatele.

Logi sisse või vormista tellimus hinnaga 3 € kuu:

Tutvumishind!

PRO 1 kuu (pikenev)

  • Ligipääs PRO portaalidele (RMP, DigiPro, Ärigeenius ja E-kaubandus).
  • Üle 2000 raamatupidaja tööks vajaliku jooksvalt ajakohastatud tööriista, juhendi ja nõuande (sealhulgas üle 50 abitabeli).
  • RMP toimetuse poolt korraldatud koolitustele soodustus vähemalt 25 eurot.
  • Ligipääs investeerimisportaali Rikas Geenius artiklitele ja analüüsidele.
  • Ligipääsu Geeniuse seitsme teemaportaali tasulisele sisule.
  • Ajakirjade Autoleht, Autoleht Ekstra ja Digi artiklite lugemisõigust veebis.
  • Ajakirja Digi paberväljaannet. Selle saamiseks saada palun oma aadress aadressile telli@geenius.ee. Paberajakirja saad tellida ainult Eesti aadressile.

26,99 € 3 € / kuu

Maksad esimesel kuul 3 €. Prooviperioodi järel jätkub tellimus hinnaga 26,99 € kuus. Soodushinnaga pakkumist saad kasutada ühe korra. See on automaatselt pikenev püsitellimus, mille saad igal ajal tühistada. Juhul kui kasutad tellimuse vormistamiseks mobiilimakset, lisandub hinnale 0,32€ teenustasu.

Tellija andmed

Sellise registrikoodiga ettevõtet ei leitud
Sisesta korrektne e-maili aadress
Sisesta korrektne mobiiltelefoninumber
Paroolid ei kattu
Tellimiseks nõustuge veebilehe kasutustingimustega
Maksan pangakaardiga Logi sisse
Sisesta SMS'ga saabunud PIN-kood

Soovid maksta arvega, teha hulgitellimuse või otsid teistsugust tellimust? Kõik tellimisvõimalused leiad siit.

Toimetaja valik