Vaata, kuidas vormistada töötaja töötasu vähendamise või töötasu säilitamise otsus

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juristid tegid tööandjatele ülevaate, kuidas tuleb vormistada töötaja töötasu vähendamise või töötasu säilitamise otsus, et võimaluse korral taotleda töötasu jätkutoetust. Samuti valmistasid nad ette kaks tasuta näidist, mida saab kasutada töötajatele töötasu vähendamise kavatsusest või keskmise töötasu säilitamisest teatamisel.

TÖÖTASU VÄHENDAMINE

Tööandja võib TLS § 37 alusel töötaja töötasu ühepoolselt vähendada, kuid seda üksnes teatud tingimustel. Seadus näeb ette võimaluse vähendada ajutiselt töötaja töötasu, kui tööandjal ei ole objektiivsetel majanduslikel põhjustel võimalik töötajale kokkulepitud mahus tööd anda. Töötasu vähendamine on erandlik ja äärmuslik meede, mille rakendamiseks peavad üheaegselt olema täidetud seadusest tulenevad eeldused:

  1. Töötasu vähendamise aluseks olev töömahu vähenemine peab olema ettenägematu, mis võib olla praeguse COVID-19 laialdase leviku ning erinevate kehtestatud piirangute tõttu täidetud.
  2. Töötasu tavapärane maksmine peab olema tööandjale ebamõistlikult koormav. Töötasu ei saa vähendada näiteks juhul, kui tööandjal ei ole kokkulepitud ulatuses töö andmine võimalik, kuid samas on tal piisavalt rahalisi vahendeid töötasu maksmiseks ning puudub tegelik vajadus töötaja töötasu muutmiseks.

Töötasu vähendamiseks tuleb tööandjal esmalt vaadata, kas tal on töötajale võimalik pakkuda teist tööd. Kui teist tööd pakkuda ei ole või kui töötaja teise töö pakkumist vastu ei võta, tuleb tööandjal teavitada kavandatavast töötasu vähendamisest töötajate usaldusisikut või usaldusisiku puudumisel otse töötajaid vähemalt 14 kalendripäeva ette. Töötajatele peab seega jääma võimalus kaasa rääkida. Töötajatel tuleb oma arvamus esitada seitsme kalendripäeva jooksul arvates teate saamisest.

Kuidas peab töötajatele teada andma, et tööandja kavatseb töötasu alandada?

Tööandja võib esitada töötasu vähendamise teatise e-kirja teel, kuid peab veenduma, et töötaja või usaldusisik selle kätte saab (nt küsib kinnitust e-kirja kättesaamise kohta). Vaidluse korral peab tööandja suutma tõendada millal ja mil viisil on teade töötajale või usaldusisikule kätte toimetatud.

Kui pikalt peab töötasu vähendamisest töötajaid ette teavitama?

Töölepingu seaduse § 37 lõige 4 sätestab, et tööandja peab kavandatavast töötasu vähendamisest töötajate usaldusisikut või usaldusisiku puudumisel otse töötajaid vähemalt 14 kalendripäeva ette teavitama. Töölepingu seadus ei sätesta erisusi, mille kohaselt on tööandjal võimalik töötasu ühepoolselt kohe vähendada.

Mis saab siis kui töötaja pole töötasu vähendamisega nõus?

Kui töötaja(d) ei ole nõus töötasu vähendamisega, on tal õigus tööleping üles öelda, teatades tööandjale sellest ette viis tööpäeva. Töötajale makstakse töölepingu lõppemisel lisaks väljateenitud töötasule ja aegumata ning kasutamata jäänud põhipuhkuse hüvitisele ka ühe kuu keskmise töötasu ulatuses hüvitist.

Kui pikaks perioodiks saab töötasu vähendada?

Töötasu ajutine vähendamine on lubatud kuni kolmeks kuuks 12-kuulise ajavahemiku jooksul. Näiteks, kui töötasu vähendamist alustatakse käesoleva aasta aprilli algusest, siis on see lubatud kolme kuu jooksul kuni järgmise aasta märtsi lõpuni.

Kui palju saab tööandja töötasu vähendada?

Töötasu võib vähendada kuni Vabariigi Valitsuse kehtestatud töötasu alammäärani (584 eurot kuus või 3,48 eurot tunnis). Seejuures peab vähendamise proportsioon olema kooskõlas töötajale pakutava töö vähenemise proportsiooniga. Töötaja tunnipalka ei ole võimalik vähendada, küll saab vähendada tundide arvu, mille vältel töötaja töötab. Tulemusena vähenebki tunnipalga alusel töötava töötaja summaarne tasu.

TÖÖTASU SÄILITAMINE

Kui tööandjal ei ole võimalik töötajale kokkulepitud mahus tööd anda, kuid töötaja oleks töö tegemiseks valmis, peab tööandja maksma töötajale selle aja eest, mil ta tööd ei tee, keskmist töötasu (TLS § 35). Keskmist töötasu arvestatakse üldjuhul töötaja viimase kuue kuu töötasu alusel.

TLS § 35 järgi peab tööandja töövõimelisele ja töö tegemiseks valmis olevale töötajale maksma keskmist töötasu ka juhul, kui töötaja ei tee tööd seetõttu, et tööandja ei ole andnud tööd, ei ole teinud töö tegemiseks vajalikku toimingut või on muul viisil töö vastuvõtmisega viivitanud, välja arvatud juhul, kui töö andmata jätmise on põhjustanud töötaja süü.

Kuidas vormistada töötajatele teade TLS § 35 alusel keskmise töötasu maksmise kohta, et taotleda töötasu jätkutoetust?

Töötasu toetuse taotlemisel töötukassast tuleb tööandjal esitada tõend, et töötajaid on teavitatud töö mitteandmisest ja keskmise töötasu säilitamisest. Töölepingu seadus (TLS) ei sätesta, et tööandja peaks esitama töötajatele teatise TLS § 35 rakendamise kohta. Seega piisab sellest, kui tööandja teeb töötajatele kirjaliku teatise (nt otsus või käskkiri e-kirja teel), milles tuuakse välja, et töötajatele makstakse teatud perioodil TLS § 35 alusel keskmist töötasu.

Kui pikalt tuleb töötajale sellest ette teatada?

Seaduses ei ole sätestatud etteteatamisaega. Mõistlik on töötajaid töö mitteandmisest teavitada esimesel võimalusel.

Kui Sinu ettevõte vajab õigusalast nõu, siis tule küsi abi meie kogenud juristidelt. Eesti Kaubandus-Tööstuskoja liikmele on aastas 1 tund konsultatsiooni tasuta!

Teatised: 

Soovitame koolitust:

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll