Euroopa Parlament ja liikmesriigid jõudsid üksmeelele selles, millist majandustegevust pidada keskkonnasäästlikuks

Euroopa Liidu liikmesriigid jõudsid detsembri keskel kokkuleppele keskkonnasõbraliku majandustegevuse ühtse klassifitseerimissüsteemi ehk nn taksonoomia osas.

Loodav süsteem määratleb, millised majandustegevusalad on keskkonnasäästlikud. See info on kasulik ettevõtjatele ja investoritele, kes saavad selle põhjal suunata oma investeeringud kestlikumatesse tehnoloogiatesse ja ettevõtetesse, mis omakorda aitab kaasa majanduse kliimaneutraalsuse saavutamisele.

Selleks, et täita 2030. aastaks seatud Pariisi kokkuleppe eesmärke ning saavutada kliimaneutraalsus aastaks 2050, peab EL Euroopa Komisjoni hinnangul leidma igal aastal lisavahendeid ligikaudu 180 miljardi euro ulatuses. Selleks ei piisa vaid avaliku sektori vahenditest, mistõttu on rohepöördesse vaja suunata vahendeid ka erasektorist. Keskkonnasäästlike majandustegevusalade määratlemine aitabki uusi investeeringuid paremini ja läbipaistvamalt suunata kestlikesse tegevusaladesse.

Uue süsteemi kohaselt saab tegevusi määratleda keskkonnasõbraliku, “rohelisena” vaid siis, kui nad oluliselt panustavad kliimamuutuste leevendamisesse või nendega kohanemisesse, vee ja mereressursside kestlikusse kasutamisesse ja kaitsesse, ringmajandusele üleminekusse, saastuse vältimisse ja kontrolli või elurikkuse ja ökosüsteemide kaitsesse ja taastamisse. Samuti ei tohi selline tegevus olulisel määral takistada ühegi keskkonnaeesmärgi saavutamist, see peab olema kooskõlas konkreetsete tehniliste sõelumiskriteeriumidega ning järgida tuleb sotsiaalse kaitse miinimumstandardeid. Taksonoomia jaguneb kaheks alamkategooriaks – nn võimaldavad tegevusalad ja üleminekuga seotud tegevusalad. Seejuures kehtestatakse kohustus iga finantstoote puhul avalikustada, kui suur osa investeeritakse võimaldavatesse ja üleminekuga seotud tegevustesse.

Kliimamuutuste leevendamist ja nendega kohanemist puudutav taksonoomia on plaanis kehtestada käesoleva aasta lõpuks, et tagada selle täielik kohandamine järgmise aasta lõpuks. Ülejäänud nelja eesmärki (vee ja mereressursside kestlik kasutamine ja kaitse, üleminek ringmajandusele, saastuse vältimine ja kontroll ning elurikkuse ja ökosüsteemide kaitse ja taastamine) puudutav taksonoomia plaanitakse kehtestada 2021. aasta lõpuks ja kohaldada see täielikult 2022. aasta lõpuks. Järgmise sammuna võtavad nõukogu ja parlament uued normid vastu pärast teksti õiguskeelelist viimistlemist varase teise lugemise kokkuleppe menetluse teel.

EL nõukogu pressiteade

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll