Lihtne tulumaks lendas ajalukku

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kaubandus-tööstuskoja juhi Toomas Lumani sõnul mõjutab tulumaksuseaduse muudatus Eesti ettevõtjat ainult positiivselt, seevastu KPMG Baltics ASi maksuvaldkonna juhi Joel Zernaski arvates on selles ettevõtjale kahjulikke punkte.


Lumani hinnangul tagab parandatud tulumaksuseadus ettevõtjale maksusüsteemi stabiilsuse ja senise konkurentsivõime naabrite ees.


Teised eile küsitletud ärimehed tõdesid, et seadus on veel ni värske, et nad pole jõudnud ennast sellega kurssi viia ega oska seda ka kommenteerida.


Raamatupidamise ning maksukonsultatsioonidega tegeleva Anricorp ASi tegevjuht ning konsultant Jüri Kalda märkis, et tulumaksuseaduse muudatused toovad maksukonsultantidele tööd juurde, kuna tavaline inimene tulumaksuseaduse muudatusest enam aru ei saa.


“Ettevõtja elu läheb keerulisemaks, sest arvestus muutus keerulisemaks, mis nõuab ettevõtjalt ümberorienteerumist ning plaanide ringitegemist,” märkis ta.


Seadus püsib vähemalt mõne aasta


Kalda sõnul oleks võinud kirjutada uue seaduse, mitte teha paranduse parandusi, mis ajab asja väga keeruliseks. “Poliitiline mekk on asjal juures,” märkis ta. Samas usub Kalda, et seadus jääb vähemalt mõneks aastaks kehtima, isegi kui see Brüsselis vaidlustatakse.


Ka Luman oli veendunud, et seadus püsib. “Loomulikult jääb see kehtima. Ma ei näe küll ühtegi vaidlustamise alust ega ka vaidlustajat. Ei oskagi arvata, kes see kahjukannataja oleks.”


Maksumaksjate liidu juhatuse esimehe Lasse Lehise sõnul ei maksa jääda lootma, et Euroopa Kohus mõistab meie maksusüsteemi eripära. “Mis puudutab võimalikku kohtuasja Euroopa Kohtus, siis see on eelkõige Eesti riigi probleem, kuidas olla valmis nii positiivseks kui ka negatiivseks lahenduseks,” ütles Lehis.


Peaminister Andrus Ansip on veendud, et tulumaksuseaduse muudatus vastab Euroopa regulatsioonidega. “See on hea seadus, mis natuke koormab riigieelarvet, kuna ettevõtte tulumaksu laekumine nihkub ajas edasi. Samas on see ettevõttele pikas plaanis hea, riigile lühikeses plaanis mitte nii hea, kuid kui ettevõtjal on hea, siis on ka riigieelarvel hea,” sõnas Ansip eile valitsuse pressikonverentsil.


Jürgen Ligi: maksusüsteem on investoreile atraktiivne


Rahanduskomisjoni esimehe Jürgen Ligi sõnul on uus tulumaksusüsteem investoritele atraktiivne ja põhimõttes stabiilne – kasumi mittejagamisel maksu pole. “Seaduse tuum on tulumaksu lahtisidumine dividendist,” märkis Ligi.


Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juhi Toivo Klaari sõnul on seadusemuudatust veel vara hinnata. “Kuna Eestil on veel aasta lõpuni aega äriühingute tulumaksuga maksustamise kord viia kooskõlla ELi ema- ja tütaräriühingute direktiiviga, on komisjoni jaoks praegu veel liiga vara seda otsust kommenteerida.”


Raskuste korral koorib seadus lisanaha


KPMG Baltics ASi maksuvaldkonna juhi Joel Zernaski sõnul koorib parandatud tulumaksuseadus lisanaha ettevõtjatelt, kes satuvad raskustesse või laienevad äriühenduste kaudu.


Üheks selgelt kahjulikuks põhimõtteks on Zernaski sõnul likvideerimisjaotiste maksustamine väljamakse tegija tasandil, mis võib ostetud tütarettevõtja likvideerimisel kaasa tuua ebaõiglase tulumaksukohustuse. “Õiglaseks lahenduseks olnuks siduda maksukohustus ka osaluse soetamismaksumusega, mitte üksnes sissemaksetega omakapitali,” märkis ta.


Samuti tekitab Zernaski sõnul ebakindlust maksuhaldurile antud õigus lubada või keelata maksumaksjale avansiliste tulumaksu maksete vähendamist. “Paljude ettevõtjate majandustulemused on võrreldes lähiaastatega halvenenud, mistõttu maksaksid need ettevõtjad 2009. aastal ilmselt märgatavalt vähem dividende, kui üldse,” ütles ta.


Kui maksuhaldur keeldub avansilisi tulumaksu makseid vähendamast, peab neid tasuma ka kahjumit teeniv ettevõtja. “Ehkki see ettevõtja saaks aasta kestel tasutud tulumaksu pärast deklaratsiooni esitamist tagasi, on häiritud tema kassavood ning hõivatud talle äritegevuse säilitamiseks vajalik raha,” märkis Zernask.


See, et endiselt maksustatakse jaotatud kasumeid, mitte teenitud kasumeid, on Zernaski sõnul positiivne.


TASUB TEADA:



  • Neli olulist muudatust ettevõtja jaoks Kuna deklaratsioone hakatakse esitama kord aastas, mitte igal kuul, läheb asjaajamine lihtsamaks. Samuti lükkub maksu tasumise aeg tulevikku.
  • Avansilise makse tõttu võib mõne olukord halveneda. Kui eelmistel aastatel maksti suuri dividende, aga 2009-2010 seda enam ei tehta, siis on avansiline makse koormaks, kuid loodetavasti õnnestub sel juhul taotleda avansilise makse vähendamist. See võib olla üks oluline põhjus loobuda 2008. aastal dividendide maksmisest.
  • Kergemaks muutub nende elu, kes saavad tulu välismaalt (nt intresse, litsentsitasusid). Praeguse seadusega võrreldes saab rohkem rakendada maksuvabastusi ja tulumaksu mahaarvamisi topeltmaksustamise vältimiseks. Samuti kaob 2009. aastal ära tulumaksu kinnipidamine mitteresidentidele makstavatelt litsentsitasudelt, ka see võib Eesti ettevõtjate elu kergendada.
  • Muutub kapitalivähenduste ja likvideerimisjaotiste maksustamine, mis praeguse osalise maksuvabastuse asemel võib kaasa tuua hoopis mitmekordse maksustamise.
    Allikas: maksukonsultant Lasse Lehis

TAUST:



  • ELiga ühinedes võttis Eesti endale kohustuse viia oma äriühingute maksustamise süsteem 2009. aastaks kooskõlla ELi ema- ja tütarühingute direktiiviga, mis keelab muu hulgas tütarühingult mitteresidendist emaühingule jaotatud kasumilt tulumaksu kinnipidamise.
  • Eesti valitsus otsustas möödunud aasta juulis ähvardavate ELi direktiivide kiuste jätta äriühingute reinvesteeritud tulu Eestis maksuvabaks ka tulevikus ning võtta makse dividendidelt.
  • Jaotatud kasum, millelt tuleb maksta tulumaksu, laieneb kõigile ettevõtlusega mitteseotud kuludele, lisaks dividendidele näiteks kingitustele, annetustele ja erisoodustustele.

Originaalartikkel

Allikas:  Äripäev

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll