Maksumuudatuste kuuekuuline etteteatamisaeg tuleb üheselt sõnastada

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Reformierakond algatab täna riigikogus seaduseelnõu defineerimaks üheselt, et maksumuudatuste vastu võtmise ja jõustumise vahelisest kuue kuu reeglist saab mööda minna vaid erandjuhtudel.

"Eelmise aasta lõpus tõsteti Keskerakonna ja IRL-i kuuluva rahandusministri initsiatiivil sotsiaalmaksu vähem kui paarinädalase etteteatamisajaga, rikkudes maksukorralduse seaduses olevat kuue kuu reeglit. Taoline otsus rikkus Eesti kui stabiilse ja etteaimatava maksukeskkonnaga riigi mainet," lausus riigikogu rahanduskomisjoni aseesimees Remo Holsmer.

2015. aastal, kui kuue kuu põhimõte Kaubandus-Tööstuskoja ettepanekul seadusesse kirjutati, toetasid seda kõik riigikogus esindatud erakonnad konsensuslikult.

Eelmisel nädalal riigikogule saadetud kirjas ütles õiguskantsler Ülle Madise, et vastav maksukorralduse seaduse tekst ja selle seletuskiri on vastuolulised.

"Reformierakond on jätkuvalt seisukohal, et maksumuudatusi ei tohi teha vähema kui kuuekuulise etteteatamisajaga ning valitsuse vahetus ei saa olla argumendiks selle põhimõtte rikkumiseks," märkis Holsmer.

"Üheselt mõistetavuse huvides on täna algatatava seadusemuudatuse eesmärgiks kirjeldada ära ka erijuhud, mil maksumuudatusi võib teha lühema ajaga kui kuus kuud," ütles rahanduskomisjoni aseesimees.

Holsmer selgitas, et erandjuhtudena loetleb eelnõu kiiret lahendamist vajavate maksupettuste vältimise ning märgatavalt muutunud majandus-, finantsstabiilsus-, keskkonna- või julgeolekuolukorrale reageerimise ja nendega seonduvate riskide ennetamise.

Kehtiva MKS § 41 järgi peab maksuseaduse või selle muudatuse vastuvõtmise ja jõustumise vahele üldjuhul jääma vähemalt kuus kuud.

Allikas:  Riigikogu

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll