Plaanitavad muudatused käibemaksuseaduses

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Rahandusministeerium on tegemas käibemaksuseaduses mitmeid muudatusi. Näiteks lihtsustatakse impordi käibemaksu käibedeklaratsioonil deklareerimise korda ning elektroonilise side teenuse ja elektrooniliselt osutatava teenuse käibe maksustamise korda. Kaubandus-tööstuskoja hinnangul on enamus muudatustest pigem positiivsed.

Edaspidi soovitakse võimaldada elektroonilise side teenuse ja elektrooniliselt osutatava teenuse osutamisega tegelevatel Eesti ettevõtjatel käsitleda teises riigis asuvale lõpptarbijale osutatud teenuste käibe tekkimise kohana Eestit, kui selliselt osutatavate teenuste käive ei ületa kalendriaastas 10 000 eurot. Näiteks, kui Eesti ettevõtja müüb teistes liikmesriikides asuvatele lõpptarbijatele teenuseid väärtuses alla 10 000 euro kalendriaastas, siis on ettevõtjal õigus kogu selline käive deklareerida Eestis oma käibedeklaratsioonil kui Eesti siseriiklik käive. Koja hinnangul on selline muudatus tervitatav.

Lisaks soovitakse lihtsustada tingimusi, mille täitmisel on isikul õigus deklareerida importimisel deklareerimisele ja tasumisele kuuluv käibemaks käibedeklaratsioonil. Kaubanduskoja hinnangul on mõistlik kaotada nõue, et isiku nullprotsendilise käibe osakaal kogukäibest aastas peab olema vähemalt 50 protsenti. Eelnõuga lisatakse ka üks täiendav tingimus – maksukohustuslasel ning tema juhtimis- ja kontrollorgani liikmetel peab olema laitmatu ärialane reputatsioon. Kuigi kaubanduskoda selle tingimuse vastu pole, siis juhtis koda tähelepanu sellele, et maksuhaldur ei tohi oma hinnangut usaldusväärsuse või ebausaldusväärsuse kohta teha vaid mõne üksiku asjaolu pealt, vaid peaks vaatama laiemat pilti.

Näiteks, kui maksukohustuslase juhatuse liige oli äriühingu omanik, äriühingul oli maksuvõlg ja äriühing läks pankrotti, siis see ei tähenda automaatselt, et isik on ebausaldusväärne. Võimalik, et pankrot oli põhjustatud sellest, et äriühingu võlgnikud ei tasunud oma võlgasid tähtaegselt või äriplaani elluviimine ei toonud oodatud tulemust. Sellistel juhtudel ei ole tegemist ebausaldusväärsete isikutega. Vastasel korral loetakse ebausaldusväärseks kõik isikud, kelle äritegevus on vähemalt korra ebaõnnestunud.

Allikas:  Rödl & Partner

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll