IBAN kontonumber, e-arve ja uued failiformaadid – kuidas meil läheb?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Ühtne euromaksete piirkond SEPA (Single Euro Payments Area) on ettevõtjate elu viimasel aastal palju muutnud. 2013. aastal tuli tegeleda ettevalmistusega IBAN kontonumbri ja e-arve kasutuselevõtuks. 1. veebruaril 2014 jõustuski sellega seotult hulk muudatusi – kuidas tänaseks on läinud? 

IBAN kontonumber 

Siin on asjad lihtsad ja selged – internetipangas on alates 1. veebruarist uued kontonumbrid olemas. Ettevõtjate rolliks oli kontonumbri muutmine andmebaasides, infosüsteemides, arvetel, blankettidel, kodulehel, maksete failides ja mujal. See on nüüd enamjaolt tehtud ning maksed liiguvad alates 1. veebruarist vaid IBAN kontonumbreid kasutades. 

Hüvasti otsekorraldus, tere tulemast e-arve! 

Ettevõtetel, kes kasutasid otsekorraldusega kogumist, oli võimalik üle minna e-arve edastamise teenusele. Ülemineku käigus muutusid otsekorraldusega maksjate lepingud e-arve püsimakselepinguteks ning maksjad said jätkata arvete automaatse tasumisega. Üleminekuga liitusid kõik suuremad maksete kogujad nagu Eesti Energia, telekommunikatsiooniettevõtted, keskkonnaettevõtted jpt. Ligi 98% kõigist otsekorralduse maksjatest tasub täna e-arveid püsimakselepinguga ning harjumuspärane elu jätkub.

Nagu iga uue asja juurutamisega, on e-arvete edastamise ja püsimakse lepingutega seotud hulk nüansse, millega tuleb harjuda. Paljud ettevõtted on näinud vaeva esimese e-arvete faili edastamisega, mõnel juhul on olnud raskusi maksete debiteerimisega. Tänaseks on kõik suuremad probleemid lahendatud, kuid soovime jätkuvalt nii e-arve edastajatele kui e-arve alusel püsimaksega tasujatele rahulikku meelt. Panga spetsialistide abiga saavad ka väikesed viperused ära lahendatud. 

Paljud tarkvarafirmad ja spetsiaalsed teenusepakkujad (OpusCapita, eArvekeskus, Korteriyhistu.net) on e-arve tehnilise lahenduse arendamisega aktiivselt kaasa tulemas. Usun, et e-arve lahendusega pakutavad võimalused muudavad teenuse kõigile mugavamaks ja laialt kasutatavaks. Seega ettevõtted, kellel üleminekuajaks puudus tehniline lahendus või soov e-arvete saatmiseks, saavad igal ajal otse internetipangas e-arve lepingu sõlmida ja alustada arvete saatmisega.  

Aastaga tuleb end valmis panna ISO standardile vastavate maksete ja väljavõtete failiformaatide kasutamiseks  

Ja nüüd tähelepanu failimaksete tegijad! ISO standardile vastavate failiformaatide kasutuselevõtt on tehniliselt üks keerukamaid SEPA regulatsioonist tulenevaid muudatusi. IBAN kontonumbri tulek on juba failimaksete tegijaid mõjutanud. Nii on täna lisaks uutele ISO formaatidele võimalik kasutada veel vana formaati TH5, kus teisendame kontonumbrid IBANi kujule või vaheformaati TH6, mis lubab kasutada vanu formaate, kus kontonumber on juba IBANi kujul olemas. Peale 1. veebruari 2015 jäävad kasutusele vaid ISO standardile vastavad failiformaadid ning selleks tuleb kindlasti juba täna asuda ettevalmistusi tegema.

Ettevõtte majandustarkvaras tuleb teha vastavad arendustööd ning planeerida selleks nii aega kui raha. Võib tunduda, et muudatuse tegemiseks on veel küllalt aega – terve aasta – kuid tööd on mahukad ning tarkvaraettevõtete graafikud tihedad. Soovitame kindlasti juba praegu alustada. Lisainfot failiformaatide kohta leiate panga infoveebist.  

Maksete liikumisest  

1. veebruaril 2014 lõpetas töö seni Eestis kasutusel olnud maksesüsteem. Tänaseks oleme liitunud uue üleeuroopalise süsteemiga. Maksete liikumine ühest pangast teise toimub nüüd tööpäeviti senise 10 korra asemel 5 korda päevas. Pangasisesed maksed liiguvad endise kiirusega ning raha jõuab panga sees ühelt kontolt teisele üldjuhul mõne minutiga. Meie suur kliendibaas annab siin hea eelise – kui teie partnerite ja klientide kontod asuvad Swedbankis, ei muutu maksete liikumise kiiruses midagi.

Allikas:  Swedbank

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll