Muutused ettevõtjale Ühendkuningriigi lahkumisel siseturult ja tolliliidust

Mis muutub alates 1. jaanuarist 2021 ettevõtjate jaoks?

  • Alates 1. jaanuarist seisavad ees ulatuslikud muudatused kauplemisel Ühendkuningriigiga, kuna Ühendkuningriik lahkub nii Euroopa Liidu siseturult kui ka tolliliidust. Seega lõpeb kaupade, teenuste, kapitali ja inimeste vaba liikumine ja Ühendkuningriigist saab ka kaubanduse seisukohast n-ö. kolmas riik, kehtestub tollirežiim.
  • Ühendkuningriik muutub alates 1. jaanuarist 2021 Euroopa Liidu jaoks kolmandaks riigiks, mistõttu tuleb arvestada, et ekspordi- ja impordiprotseduurid Ühendkuningriigi ja Euroopa Liidu liikmesriikide vahel muutuvad aeganõudvamaks ja keerulisemaks.
  • Euroopa Liidu ettevõtetel, kes tahavad Ühendkuningriiki eksportida või sealt importida, peab olema tolliformaalsuste jaoks ettevõtjate registreerimise ja identifitseerimise (EORI) number.
  • Kaupadele, mis on teele pandud enne 1. jaanuari 2021 on Euroopa Liidu tollistaatus, isegi kui nad jõuavad Ühendkuningriiki peale seda kuupäeva. Selleks peavad ettevõtted tõendama, et kaupade liikuma hakkamine toimus enne 1. jaanuari 2021 ja kaubal on Euroopa Liidu tollistaatus. Hilisemalt teele pandud kaupadele rakenduvad tollitariifid.

Soovitused ettevõtjaile riskide maandamiseks

  • Eksporti ja importi puudutavate muudatuste osas Ühendkuningriigi poolel on oluline tutvuda nende uue tollikontrolli süsteemiga (PDF). Uus süsteem rakendub kolmes etapis kuni 1. juulini 2021 ja annab ettevõtetele lisaaega vajalike ettevalmistuste tegemiseks.
  • Selgitada välja, kuidas toimub praegu kaubavahetus kolmandate riikidega (tolliküsimused, vastastikune tunnustamine, tootemärgistus, standardid jm).
  • Tutvuda Euroopa Komisjoni teatisega valmisoleku kohta seoses üleminekuperioodi lõppemisega, millest saate lugeda igal juhul toimuvate muudatuste kohta.
  • Tutvuda Euroopa Komisjoni sektoripõhiste infolehtedega (readiness notices), milles antakse esmast infot eesseisvatest muudatustest ja võimalikest tagajärgedest (enamik olemas eesti keeles).
  • Ettevõtluse-alasteks muudatusteks valmistumisel soovitame läbida Euroopa Komisjoni Brexitiks valmisoleku kontrollnimekiri (checklist).
  • Tutvuda, kuidas käsitletakse teistes Euroopa Liidu rahvusvahelistes lepingutes neid kaupu/teenuseid, mis on seotud Ühendkuningriigi turuga.
  • Peale 1. jaanuari 2021 ei ole võimalik kasutada Ühendkuningriigis asutatud krediidi- ja makseasutustes ning nende filiaalides avatud maksekontosid rahalise sissemakse tegemiseks Eesti äriühingutesse.
  • Kuni 1. jaanuarini 2021 kehtib üleminekuperiood, mille jooksul on eesmärgiks, et Ühendkuningriik ja Euroopa Liidu liikmesriigid lepivad kokku edasistes kaubandustingimustes.

Milline on majanduslik mõju Eestile?

  • Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumise mõju Eesti majandusele on pigem tagasihoidlik ning avaldub peamiselt väliskaubanduse kaudu.
  • Mõistagi põhjustab Ühendkuningriigi lahkumine suuremat majanduslikku mõju nendele ettevõtetele, kes on Ühendkuningriigi turuga lähemalt seotud.
  • Eesti peamised ekspordiartiklid Ühendkuningriigi suunal on puit ja puidutooted, mööbel ja puitmajad ning elektrimasinad ja -seadmed, mis moodustavad ligi 60 protsenti Eesti kaupade ekspordist. Tollimaksude rakendumine Euroopa Liidust imporditud kaupadele võib eksportööridele põhjustada lisakulutusi.
Allikas:  Välisministeerium
Märksõnad:

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll