Otsekorralduse asemel püsimaksega e-arve teenus

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Miks ei saa Eestis otsekorraldusteenusega jätkata?

Euroopa Liidu SEPA regulatsioon toob kaasa selle, et kohalikud otsekorralduste skeemid kaovad ära. Selle asemel pakutav üleeuroopaline otsekorraldus osutuks maksete kogujale aga väga kulukaks ning seaks ettevõttele mitmeid lisanõudmisi. Seetõttu otsustasid pangad koos ettevõtjatega Eestis kasutusele võtta juba toimiva e-arve teenuse ning täiendada seda püsimakse võimalusega. Muudatus jõustub on 1. veebruaril 2014.

Uus lahendus – püsimaksega e-arve teenus

E-arve on otsekorraldusega võrreldes mugavam ja moodsam makseteenus. Kui otsekorraldusteenuse kasutamisel peab maksete koguja koostama lisaks arvele ka otsekorralduse maksenõude ja edastama selle panka, siis edaspidi piisab vaid e-arve koostamisest ja esitamisest. E-arve sisaldab enam infot – ühes kohas on koos nii arve toote või teenuse andmetega kui info selle maksmise kohta.
Panka saadetud e-arve alusel loob pank maksjale eeltäidetud maksekorralduse, mis läheb tasumisele e-arve püsimaksekorraldusega. E-arve lahendus saab toimida ka juhul, kui ettevõtte klient ei kasuta internetipanka. Sel juhul saadab ettevõte panka e-arve, mis püsimaksekorraldusega tasutakse ning maksjale tuleb info arve kohta edastada muul kokkulepitud viisil, näiteks e-kirja või posti teel.

Mida peab ettevõtja tegema, et asendada otsekorraldus e-arve teenusega?

Otsekorralduse e-arve teenusega asendamise eelduseks on ettevõtte majandustarkvara tehniline valmisolek väljastada Eesti e-arve standardile vastavaid e-arveid xml-formaadis. E-arve ei ole siinjuures sama, mis otsekorralduse maksenõue. E-arve sisaldab lisaks maksenõude infole kõiki arve andmeid ning asendab täielikult paberarvet. Kui soovite hakata oma majandustarkvaras e-arveid looma, tuleb pöörduda tarkvara haldaja poole nende võimaluste uurimiseks. Samuti võib e-arvete loomisel kasutada spetsiaalset teenusepakkujat nagu näiteks Itella või eArvekeskus.

Praktilised sammud ettevõtjale:

  • Tuleb kaaluda, kas püsimaksega e-arve teenuse kasutamine loob teie ettevõttele lisaväärtust. Kas igakuiselt väljastatavate arvete hulk on nii suur, et uut teenust ettevõtte majandustarkvarasse arendama hakata?
  • Samuti soovitame tutvuda Eesti e-arve kirjelduse juhendiga.
  • Oluline on välja selgitada, kas teie ettevõtte majandustarkvara võimaldab Eesti standardile vastavaid e-arve faile koostada.
  • Kui Teie ettevõttes kasutataval majandustarkvaral puudub e-arvete saatmise funktsioon, siis tuleb ühendust võtta majandustarkvara haldaja või tootjaga, kes viib sisse vajalikud täiendused.
Allikas:  Swedbank

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll