Teenuste väliskaubanduse andmeid kogub alates 1. jaanuarist 2021 statistikaamet

Alates 1. jaanuarist 2021 tuleb teenuste väliskaubanduse andmed esitada statistikaametile, kes teeb ka kaupade väliskaubandusstatistikat. Esimene küsimustiku esitamise tähtaeg on 18. aprill. Möödunud aasta lõpuni kogus teenuste väliskaubanduse andmeid Eesti Pank, kes tegi seda maksebilansi vaatest lähtuvalt.

Kõik riigid, sh Euroopa Liidu (EL-i) liikmesriigid, koguvad teenuste väliskaubanduse kohta andmeid. EL-i liikmesriigid koguvad andmeid nii teiste liikmesriikidega kui ka kolmandate riikidega toimuva ekspordi ja impordi kohta. Statistikaamet töötas ettevõtetele välja ühise uue teenuste väliskaubanduse küsimustiku, et saada ekspordist ja impordist parem ning põhjalikum ülevaade.

Alates 2022. aastast alustatakse teenuste väliskaubanduse info avaldamist ühtse põhimõtte järgi ka teistes EL‑i riikides. See võimaldab andmeid kajastada ühetaoliselt ning ettevõtted saavad täpsemat, korrastatud infot Eesti ja teiste liikmesriikide näitajate kohta. Avaldatava statistika põhjal saavad Eesti ettevõtted end turgudel täpsemini positsioneerida, eri riikides oma teenuse turumahtu hinnata ja uusi turge leida ning eri riikides teenuse olulisust analüüsida.

Mis on teenuste väliskaubandus?

Teenuste väliskaubandusega on tegemist juhul, kui Eesti residendist majandusüksus (resident) ja välismaal registreeritud majandusüksus (Eesti residendi vaatest mitteresident) tegelevad teenuste kaubandusega. Teenuse müügi korral saab Eesti resident tasu teenuse eest, mida ta on osutanud mitteresidendile, sh välismaal asuvatele samasse kontserni kuuluvatele majandusüksustele. Teenuse ostu korral maksab Eesti resident ostetud teenuste eest mitteresidendile. Teenuse osutamiseks ei pea ületama riigipiire, st teenust saab osutada nii Eestis kui ka välismaal.

Eesti residendid on Eesti äriregistris registreeritud majandusüksused, kelle majandustegevus toimub Eestis ja kellel on siin tegevuskoht (kontor, rajatised, tootmishooned jne). Muud majandusüksused, sh Eesti ettevõtete tütarettevõtted ja välismaal asuvad filiaalid, on määratletud mitteresidentidena. Mitteresidendiks klassifitseeritakse ka rahvusvahelised organisatsioonid, nt Põhjamaade Investeerimispank (NIB) ja EL-i asutused.

Milliste teenuste väliskaubanduse andmeid tuleb kajastada?

Küsimustikus tuleb kajastada töötleva tööstuse, kaubandus-, hooldus- ja remonditeenuseid, transpordi- ja ehitusteenuseid, finants- ja kindlustusteenuseid, autori- ja litsentsitasusid, telekommunikatsiooni-, arvuti- ja infoteenuseid, reisi- ja tervishoiuteenuseid, kultuuri- ja puhkuseteenuseid ning muid äriteenuseid.

Teenuste väliskaubanduse kvartaliküsimustikus tuleb kajastada kõik ekspordi (teenuste müügi) ja impordiga (teenuste ostuga) seotud tehingud nende liikide, riikide ning osutamise viisi järgi.

Teenuste klassifitseerimise aluseks on klassifikaator “Teenuste väliskaubandus 2020“. Teenuse kood on kaheksakohaline numbrite ja tähtede kombinatsioon, kus:

  • esimene koht on “T”, mis näitab, et tegemist on teenuste küsitlusega kogutava infoga;
  • teine ja kolmas koht on EMTAK-i koodi esimene ja teine number (juhul, kui majandusüksus ostab ja müüb teenuseid oma tegevusala piires, siis teades oma tegevusala koodi algust, on lihtne leida sobiv tehingu kood);
  • neljas kuni kaheksas koht – kirjeldab teenust täiendavalt.

Teenuste väliskaubanduse käsiraamatus” on kõigi teenuste koodide kohta täpsemad selgitused.

Lisaks teenuste väliskaubanduse andmetele tuleb küsimustikus kajastada:

  • mittetoodetud mittefinantsvara (litsentsid, patendid, kaubamärgid, frantsiisid, CO2 kvoodid jms) ostu- ja müügitehingud (kood 99999991);
  • liikmemaksud rahvusvahelistele organisatsioonidele (kood 99999992);
  • trahvid ja kahjutasud (v.a. kindlustushüvitised) (kood 99999993);
  • ehituse tarbeks Eestist ja välismaalt ostetud ning partnerile müüdud ehituskaupade maksumus (koodid T44EKV00, T44VKV00, T44EKE00, T44VKE00).

Millal on andmete esitamise tähtaeg?

Tegemist on kvartaalse küsimustikuga ning andmed tuleb esitada hiljemalt aruandeperioodile järgneva kuu 18. kuupäevaks (olenemata nädalapäevast).

Aruandeperiood Küsimustikus kajastatavate tehingute periood; Küsimustiku esitamise tähtaeg
I kvartal 1. jaanuar – 31. märts 18. aprill
II kvartal 1. aprill – 30. juuni 18. juuli
III kvartal 1. juuli – 30. september 18. oktoober
IV kvartal 1. oktoober – 31. detsember 18. jaanuar

Kuidas andmeid statistikaametile esitada?

Andmeid saab esitada elektrooniliselt veebikeskkonnas eSTAT.

Rohkem infot esitamise ja küsimustiku täitmise kohta loe SIIT.

Allikas:  Statistikaamet

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll