Eesti ettevõtted hilinevad arve maksmisega 15 päeva

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Krediidikorraldusettevõtte Intrum Justitia uuringu kohaselt hilinevad Eesti ettevõtted täna arvete maksmisega keskmiselt 15 päeva ehk päeva võrra vähem kui eelnevatel aastatel.

Päeva võrra ehk kaheksalt päevalt seitsmele lühenes ka tarbijate viivitamine arvete tasumisega. Eesti avaliku sektori asutused viivitasid tunamullu ja mullu arvete maksmisega keskmiselt üheksa päeva ning 2012. aastal päeva kauem, teatas ettevõte.

Eesti ettevõtete maksekäitumine on püsinud uuringu järgi viimasel aastal stabiilsena ja see on Eurooopa keskmisest parem. Euroopa ettevõtted viivitasid aga arvete maksmisega 2012. aasta alguses keskmiselt 20 päeva.

Intrum Justitia juhataja Ivar Tammemäe ütles pressiteates, et maksekäitumine ei ole Eestis viimase kolme aasta jooksul oluliselt muutunud. "Väikest paranemismärki võib näha selles, et lootusetute võlgnevuste osakaal kahanes Eestis aastaga 3,3 protsendilt kolmele protsendile," sõnas ta. Samas on kolm aastat 13 protsenti kõikidest väljastatud arvetest maksmata üle 90 päeva.

Euroopa ja Eesti ettevõtete, avaliku sektori ja tarbijate võrdluses on kõige korrektsemad maksjad läbi aastate olnud eraisikud. Avaliku sektori asutustelt tuleb Euroopas alates arve väljastamisest raha oodata 65 päeva, Eestis on see näitaja 25 päeva. Euroopa tarbijad suudavad oma arved tasuda keskmiselt 38 päevaga, Eestis aga poole lühema ajaga ehk17 päevaga.

Maksetega hilinemise peamisteks tagajärgedeks pidas 52 protsenti küsitlusele vastanutest sissetulekute vähenemist ja 57 protsenti likviidsusraskusi. 94 protsenti küsitletutest üle Euroopa on seisukohal, et ettevõtete likviidsusprobleemid lähiaastal ei vähene.

Uuringu kohaselt ootab ligi 64 protsenti Eesti ettevõtetest keskmiselt 111 päeva ehk ligi neli kuud, enne kui laekumata nõude krediidikorraldusettevõttele üle annab.

Intrum Justitia Euroopa ettevõtete maksekäitumise ja -riskide uuringut on korraldatud 1998. aastast saati, tänavu hõlmas uuring 28 riiki.

Allikas:  BNS

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll