EY: maksusüsteem ei soosi välisinvestorite Eestisse tulekut

Ärikonsultatsiooni- ja audiitorbüroo EY partneri Ranno Tingase sõnul näitab värske Euroopa ärikeskkonna atraktiivsuse uuring, et Eesti on võrreldes enamiku Euroopa riikidega otseinvesteeringuteks vähem atraktiivne maa, seda osaliselt maksusüsteemi tõttu.

“Näiteks tütarühingu müügi maksuvabastuse puudumine on olnud üks, aga mitte ainus põhjus, miks suurettevõtted on Eestist ära viinud edu saavutanud äride valdusühinguid,” ütles Tingas pressiteates ja lisas, et maksuvabastuse küsimus on oluline igale välisinvestorile, kes hakkab mingit riiki detailsemalt kaaluma valdusühingu asukohana.

Tingas nentis, et ehkki äritegevuse lihtsuse osas on Eesti olnud aastaid teistest ees, siis teatud maksuküsimused nõrgendavad meie väljavaateid. “Teema on tähtis Eesti atraktiivsuse seisukohalt ning määrab, kas tahame olla hea koht kontsernide peakontoritele või viivad edukad oma valdusühingu Eestist pigem ära,” märkis ta.

Välisinvestorid peavad üpris nõrkadeks Eesti väljavaateid silmapaistvat intellektuaalset panustamist nõudvate ettevõtete peakorterite ja uurimiskeskuste ligimeelitamiseks. Peakorteri Eestisse toomist pidas võimalikuks vaid 6 protsenti küsitletutest, uurimiskeskuste puhul aga 9 protsenti. Läti puhul olid numbrid vastavalt 5 protsenti ja 11 protsenti, Leedu puhul 3 protsenti ja 8 protsenti.

Samas näevad välisinvestorid pigem väljavaadet oma ettevõtluse laiendamiseks Eestis valdkondades, mille puhul asukoht märkimisväärset rolli ei oma. Kõnekeskuste ja teiste sarnaste teenuste valdkonnas laienemist pidasid oma ettevõttele tõenäoliseks Eestis 21 protsenti, Lätis 26 protsenti ja Leedus 24 protsenti küsitletutest.

Kui küsiti ettevõtjate arvamust, milline Euroopa riik nende arvates osutub 2021. aastal välisinvestoritele enim atraktiivseks, osutusid tulemused Balti riikidele kurvastavaks. Siin osutus kõige edukamaks Läti, mida mainis 5 protsenti küsitletutest. Leedu ja Eesti tulemuseks kujunes 3 protsenti. “Kuna küsitletud investorid olid Balti riikidega ettevõtluse kaudu seotud, peegeldab tulemus ühtaegu hinnangut siinsele konkurentsiolukorrale,” ütles Tingas.

Kõige ligimeelitavamaks sihtkohaks hinnati küsitletutest 43 protsendi poolt Suurbritanniat. “Suurim järelemõtlemise koht ilmnes eestlastele, kui küsiti, milline linn kujuneb järgneva kolme aasta jooksul välisinvesteeringutele kõige ligimeelitavamaks, sest Tallinna väljavaated osutusid nulliks,” lausus Tingas.

“Riia ja Vilnius leidsid poolehoidu 1 protsendi küsitletute seas. Kõige ligimeelitavamaks suurlinnaks tõusis London, mille edu nägi 43 protsenti küsitletutest. Helsingi tuntust välisinvesteeringute ligimeelitajana nimetas 3 protsenti küsitletutest,” märkis ta.

Tingas tõi välja, et Leedu osutus mitmete küsimuste põhjal investorite lemmikuks Baltikumis. “Oluliseks signaaliks võib pidada asjaolu, et 60 protsenti küsitletutest vastas, et Leedu rakendab praegu investorite meelitamiseks õiget poliitikat. Eesti puhul ilmnes, et vaid 36 protsendi arvates on poliitika atraktiivne, 63 protsenti aga pidasid Eesti poliitikat ebaatraktiivseks. Läti lood olid veelgi kesisemad, sest atraktiivseks pidas nende poliitikat vaid 27 protsenti ja ebaatraktiivseks 73 protsenti küsitletutest,” nentis EY partner.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll