Mai eest tasuti 12,7 protsenti enam makse kui 2021. aastal samal ajal

eesti lipp maksutulu maksude laekumine
Foto: Shutterstock

Mai eest tasuti maksu- ja tolliametile 990,1 miljonit eurot makse, mida on 12,7 protsenti rohkem kui eelmise aasta samal kuul.

Käesoleva aasta viie esimese kuuga on eelarvest täidetud 41 protsenti.

Palgafondi kiire kasvu jätkumine mõjutab tööjõumakse

Tööjõumakse mõjutava palgafondi kasv ulatus mais 17,5 protsendini, kui arvestada eelmise aasta töötukassa töötasu hüvitisega, siis ulatus kasv 14,6 protsendini. Keskmine töötasu kasvas aastaga 11,6 ja töökohtade arv 5,4 protsenti. Deklareeritud töötajate osakaal tööealistest (61,7 protsenti) on ajaloolisel kõrgtasemel – töötajaid oli mais 26,1 tuhat enam kui möödunud aastal ja 9,8 tuhande võrra enam kui kriisieelsel 2019. aastal. Sektoritest vedas mai palgafondi kasvu majutus ja toitlustus (+140,8 protsenti töötukassa töötasu hüvitist arvestamata), seda mõjutas eelmise aasta madal baas – siis oli antud sektor sarnaselt aprillile üks suuremaid töötasu hüvitise saajaid.

Sotsiaalmaksu tasumine suurenes mais 11,5 protsenti võrreldes eelmise aastaga, mida toetas tööturu positiivne areng palgafondi jätkuvalt kiire kasvu näol. Füüsilise isiku tulumaksu (nii riigieelarve kui kohalike omavalitsuste osa) laekumine kasvas mais 21 ja juunis 66 miljoni euro võrra võrreldes eelmise aastaga. Juuni laekumist toetas II pensionisambast lahkujate tulumaks 38 miljoni euro ulatuses.

Kõrged energiahinnad avalduvad üha enam mõju kütuseaktsiisi laekumisele

Aktsiiside tasumine suurenes mais aastatagusega võrreldes 6,1 protsenti, mida eelkõige toetas alkoholiaktsiisi (+24,7 protsenti) tasumine. Alkoholiaktsiisi kiire kasv tuleneb põhiliselt eelmise aasta COVID-19 pandeemiast põhjustatud madalast võrdlustasemest. Sadamapiirkonna elavnemine ja Tallink Grupi reisijate arvu mitmekordne kasv on kindel märk turismi taastumisest.

Vaid kütuseaktsiisi tasumine jäi eelmise aasta mai tasemest madalamaks. Viie kuu kokkuvõttes on siiski kütuseaktsiisi tasumine eelmisest aastast 2,6 protsenti kõrgem. Nii bensiini deklareerimine kui müük on hakanud tasapisi vähenema. Bensiini jaemüük on vähenemas ühtlaselt kõigis maakondades ning suuremas languses on hinnaklassilt kallim bensiin E98. Aastases võrdluses on vähenemist märgata ka maagaasi kogustes, mis on tänavu viie kuuga langenud 19 protsendi võrra. Seda põhjustab mitmekordistunud maagaasi hind võrreldes aasta varasemaga.

Käibemaksutulu maikuu kahekohaline kasv on tingitud uuest hinnatõusu tipust ja jätkuvalt kõrgest majandusaktiivsusest

Käibemaksu maikuu tasumise kasv aeglustus 15,8 protsendile, mis on tugevnenud võrdlustaseme tõttu 13 protsendipunkti väiksem kasv kui aprillis. Eelmise aasta maikuust alates leevendati rangeid COVID-19 piirangud, mida tänavu kevadkuudel ei olnud. Selle aasta esimese viie kuu tasumine (1 262 miljonit eurot) on 20,5 protsenti suurem mullusega võrreldes ehk 215 miljonit eurot.

Käibemaksu tasumise suurenemist mõjutab üha kiirenev inflatsioon, mis ulatus mais 20 protsendini. Suur osa hinnatõusust tuleneb energiahindade (sh mootorikütus, elekter, gaas) kallinemisest, samas järjest enam kandub energiahindade tõusuga seotud sisendite kallinemine teiste kaupade ja teenuste hindadesse. Sundkulutustega seotud kaupade ja teenuste hinnatõus annab käibemaksu tasumisele positiivse impulsi, kuid samal ajal põhjustab tarbija säästuvõime vähenemist ja kindlustunde halvenemist.

Ettevõtete kogukäive peegeldas mais eelnevate kuude kiiret kasvutrendi, suurenedes aastatagusega võrreldes ligi 32 protsenti (joonis 1). Sealjuures iseloomustas maikuud endiselt laiapõhjaline müügikäivete kasv tegevusalati, ning vaid mõne üksiku tegevusala puhul käive mullusega võrreldes langes, näiteks tekstiilitootmises. Seoses kõrge majandusaktiivsuse ja kiire hinnatõusuga püsib ka lähikuudel käivete kasvuprotsent 2017-2019.aasta keskmisest kõrgemal.

Mais andis käibemaksutulu suurenemisele positiivse tõuke ka II pensionisambast vabanenud raha (üle 150 miljoni) kasutamine, mida ka järgnevatel kuudel osaliselt tarbimisse suunatakse.

Tekkinud käibemaksu võlg küll eelmise kuuga võrreldes veidi suurenes ja küündib 167 miljoni euroni, kuid on 11 protsendi võrra väiksem kui mullu samal ajal.

Tegevusaladest panustas mais käibemaksu tasumise kasvu oluliselt jae- ja hulgikaubandus ning ehitus, kus tasumine suurenes 2021. aasta sama kuuga võrreldes vastavalt 23 ja 42 protsenti. Hulgikaubanduse tõus tulenes tegevusala laiapõhjalisest ja ühtlasest kasvust, sealjuures enim mootorikütuste hulgimüügi suurenemisest. Samuti mõjutas jaekaubanduse tasumist enim mootorikütuste müük, mis valdavalt tulenes hinnatõusust. Mais kiirenes müügi kasv nii hoonete ehituses kui ka eriehituses, mis tõi kaasa tugeva tasumise tõusu mullusega võrreldes.

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll