Oluline teadmine Ukrainast saabunud sõjapõgenikele

Töötamise registreerimine ja töötasu maksustamine Eestis

Ukrainast on sõjaolukorra tõttu Eestisse jõudnud põgenikud, kes on valmis Eestis tööle asuma. Eestis on ka tööandjaid, kes soovivad Ukrainast saabunud inimestele Eestis tööd pakkuda.

Eesti Töötukassa aitab leida tööd. Eesti Töötukassa kodulehel ja e-töötukassas leiab info eesti, inglise ja vene keeles. Osaliselt on info ka ukraina keeles.

Töötamise registreerimine

Eesti tööandja registreerib töötaja enne tööle asumist töötamise registris. Selleks kasutatakse Eestis väljastatud isikukoodi. Kui sõjapõgenikul puudub isikukood ning ei ole võimalik seda enne tööle asumist taotleda, siis on Eesti tööandjal võimalik töötamine kuni viieks päevaks registreerida sünniajaga. Kui saadakse Eesti isikukoodi, siis tööandja muudab töötamise registris kande ära.

Töötamise registri andmeid on õigus kasutada Tööinspektsioonil, Eesti Töötukassal, Eesti Haigekassal, Sotsiaalkindlustusametil ning Politsei- ja Piirivalveametil.

Töötamise registri kanne tagab sõjapõgenikule ravikindlustuse Eestis.

Töötasu maksustamine

Töötaja töötasu deklareerib ja maksud tasub Eesti tööandja alates Eestis tööle asumise esimest päevast. Töötasu maksustamine erineb, kui ollakse Eesti resident või Ukraina resident.

Residentsuse määrab maksu- ja tolliamet. Selleks tuleb isikul esitada füüsilise isiku residentsuse määramise taotlus (vorm R). Vormi R saab saata digitaalselt allkirjastatuna e-posti aadressil emta@emta.ee või esitada lähimas teenindusbüroos.

Kuna sõjapõgenikuna puudub võimalus endisesse alalisse elukohta Ukrainas naasta ja ei ole teada, kas ja millal see võimalus uuesti avaneb, siis maksu- ja tolliamet loeb isiku elukohaks Eesti, kus elatakse ja töötatakse. Seega on võimalus esitada vorm R ja isik määratakse Eesti residendiks.

Eesti residendina deklareerib ja maksab tööandja töötaja töötasult igakuiselt:

  • tulumaksu 20%,
  • sotsiaalmaksu 33%,
  • töötuskindlustusmakse (töötaja määr 1,6% ja tööandja määr 0,8%) ning
  • kogumispensioni makse 2%.

Eesti residendina kohaldub üldine maksuvaba tulu kuni 500 eurot kuus, kui töötasu ei ületa 1200 eurot kuus. See tähendab, et kui isiku töötasu on kuni 1200 eurot kuus, siis tulumaksuga 20% maksustatakse kuni 700 eurot kuus (1200 – 500 = 700).

Mitteresidendina (Ukraina residendina) deklareerib ja maksab tööandja isiku töötasult igakuiselt:

  • tulumaksu 20%,
  • sotsiaalmaksu 33%,
  • töötuskindlustusmakse (töötaja määr 1,6% ja tööandja määr 0,8%).

NB! Ukraina residendina ei kohaldu üldine maksuvaba tulu ja ei ole võimalik liituda kogumispensioniga ehk II sambaga.

Eesti pensionisüsteem ja kogumispensioni makse 2%

Eesti pensionisüsteem koosneb nn kolmest sambast:

  • riiklik pension ehk I sammas. Tööandja tasutud sotsiaalmaksust 33% on riikliku pensioni ehk I samba osa 20% (inimeste puhul, kes on liitunud II sambaga, 16%) ja ravikindlustuse osa 13%;
  • kogumispension ehk II sammas. Inimeste puhul, kes on liitunud II sambaga, peetakse töötasult kinni kogumispensioni makse 2% ja sellele lisandub I samba ehk sotsiaalmaksu arvelt 4%;
  • täiendav kogumispension ehk III sammas.

Kogumispensioni maksete (II samba) tasumine

Inimestel, kes on sündinud 1983. aastal ja hiljem, tekib Eesti residendina koheselt ka kogumispensioniga ehk II sambaga liitumine.

Kui ollakse sündinud 1983. aastal või hiljem, esitades vormi R ja ollakse juba Eesti resident, siis tuleb otsustada, kas soovitakse kogumispensioniga ehk II sambaga liituda või mitte. Kui ei soovita kogumispensioniga ehk II sambaga liituda, siis on väga oluline, et esitatakse avaldus (eraldi vorm – maksete mittetegemise avaldus) pensionikeskuse iseteeninduskeskkonnas “Minu pensionikonto“, internetipangas või pangakontoris kohapeal.

Täpsem info ja avalduse vorm

Kui isikul ei ole ID-kaarti või mobiili-ID-d või internetipanga kasutamise võimalust, siis on vajalik pangakontorisse kohapeale minna. Eeltoodud lingilt leiab suuremate keskuste pangakontorid, kuhu võib minna avaldust esitama ka juhul, kui ei olda konkreetse panga klient.

Esitades maksete mittetegemise avalduse, siis on alles 10 aasta möödumisel võimalik uuesti kogumispensioniga ehk II sambaga liituda.

Kogumispensioni ehk II samba makse kinnipidamise alustamine ja lõpetamine toimub 3 korda aastas:

  • 1. jaanuarist,
  • 1. maist või
  • 1. septembrist (olenevalt sellest, millal esitatakse maksete mittetegemise avalduse).

Täpsemalt SIIT.

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll