Eesti tarkvarafirma lõi infohalduseks mõeldud virtuaalkeskkonna

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Pihuarvutil töötav eestimaine teadmusjuhtimise tarkvara mToDo sobib dokumentide, ostu-müügi, kliendisuhete jms haldamiseks.

mToDo andmevahetusmeetod DoorPit on loodud kiireks ja odavaks andmevahetuseks, mis võimaldab andmeid vahetada ja säilitada ka üle aeglase ja mahupõhise (GPRS, satelliitside jms) võrgu. mToDo sobib dokumentide sruktureeritud ja sisupõhiseks haldamiseks valitud kasutajate ringis kõikjal, kus grupi liikmeil on ligipääs internetile.


ToDo kasutamiseks sobib hästi HP pihuarvuti-mobiil iPAQ 6340. Foto: Meeli Küttim

Virtuaalkeskkonna ToDo tööpõhimõtteks on nn mullid, mis omakorda jaotuvad projektideks. Uue mulli ehk töörühma loomiseks on vaja ToDo litsentsi. Mull on ühe kogukonna – firma, huvigrupi, tutvuskonna vms privaatne suhtlus- ja töökeskkond. Mulli liikmeks astumist ja sealt väljaarvamist toimetab mulli haldur ehk projekti juht ja/või looja.


Projekti liikmete poolt keskkonda kirjutatud sõnumeid saavad kasutajad hiljem muuta, näiteks täpsustada varem öeldut. Muuta ja toimetada saab vaid enda infot. Samuti saab valida, kas kasutada infot oma tarbeks või muuta see loetavaks kõigile projekti liikmetele.


Projekte saavad ToDos algatada kõik nn looja õigustega mulli liikmed, projekti algataja jääb ise ühtlasi projekti juhiks. Veebis projekti avades kuvatakse ekraanile kolm valikut: info ehk ülevaade projektist, ToDo ehk projekti töökeskkond ja kasutajad, mis näitab projeti liikmeskonda. Üks kasutaja saab korraga olla mitme mulli liige, lisaks pääseb ta ligi eri mullide nn ühisosale, mida nimetatakse esplanaadiks. Esplanaadil pakutakse ka tehnilist tuge ja ToDo kasutamisega seotud abi.

ToDo pakub kasutajaile erinevaid rolle, mis on erinevate õiguste ja ülesannetega. Kõrgeim neist on mulli haldur ehk administraator. Tavaliselt on selles rollis projektijuht, kes on enamasti ka projekti algataja. Tema õigusteks on mh tööülesannete väljapakkumine, hindamiste-hääletuste algatamine ning projekti lõpetamine. Samuti võib projektijuht anda juhtimise üle, kuid siis langeb ta ise projektist välja, kuhu uus juht saab teda soovi korral tagasi kutsuda. Levinuim roll ToDo keskkonnas on kasutaja, kes võib algatada projekti sees uusi teemasid, kommenteerida teiste seisukohti, osaleda hääletamistel ja hindamistel.

ToDo võimaldab projektijuhil korraldada ettepanekute hindamist kuue palli süsteemis. Üks kasutaja saab hinnata ühe korra. ToDo peab keskmise hinde üle reaalajas arvestust. Lisaks võib virtuaalnõupidamistel osutuda vajalikuks hääletamine. Sel juhul võib projektijuht panna hääletusele näiteks oma projektgrupi liikme ettepaneku, teised grupis olijad saavad anda oma hinnangu: poolt, vastu või erapooletu.


ToDo ekraanipildi saab iga kasutaja muuta just omale sobivaks, nii saab määrata korraga kuvatavate projektide arvu, failide arvu leheküljel, valida graafilise ja tekstilise kasutajaliidese vahel jms. ToDo on mitmekeelne keskkond, kus on olemas ka spetsiaalne tõlgi töökoht. Seega saavad sama projekti raames koos töötada ka inimesed, kel puudub ühine suhtluskeel. Teadmusjuhtimise keskkond ToDo on loodud mobiilse kasutuse võimaluse kõrval ka veebipõhisena. Kui pihuarvuteis kasutatava keskkonna nimi on mToDo, siis laua- ja sülearvutites saab internetis kasutada toote laiendust nimega eToDo.

ToDo-l mitmekülgsed kasutusvaldkonnad
  • Juhtimiseks ja mõõtmiseks: projektide juhtimine, kliendisuhete haldus, klienditoe pakkumine, tulemuskaartide loomine, kvaliteedi juhtimine.
  • Andmevahetuseks on vaja pihuarvutiga ühilduvat GPRS-moodulit või mobiili, soovitavalt Bluetooth-toega.
  • Ostu ja müügi haldamiseks: sisseostud, tootmine, müük, ladu ja raamatupidamine. Lisavõimalusena saab ühendada raamatupidamise mooduliga või liidestada finantstarkvaraga.
  • Ruumiandmete haldamiseks: NiPC ja NiCe digikaardi andmete privaatseks või ühiseks kasutamiseks. mToDo kasutamiseks pihuarvutis on vaja 32megabaidise mälumahuga arvutit protsessori taktsagedusega üle 100 megahertsi.
    Allikas: EstPit Projekt

    Originaalartikkel

  • Allikas:  Äripäev

    Kord nädalas

    Telli RMP Nädalakiri

    Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

    Töövahendid

    Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

    Kalkulaatorid

    Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll