Küberturbeuuring: üle kolmandiku kasutab mitmel kontol sama salasõna

Kuigi suur osa Eestis ja rahvusvaheliselt tehtavatest küberturbekampaaniatest on suunatud vanemaealiste inimeste ja ettevõtete küberturvalisusalaste teadmiste suurendamisele, selgub Samsungi tellitud küberturbeuuringust, et ka tänapäeva Z-generatsiooni kuuluvad noorukid komistavad tihtipeale samade küberohtude otsa.

Näiteks selgus Samsungi ja Bustle Digital Group-i (BDG) koostöös valminud värskest uuringust, et ligi 40 protsenti uuringus osalenud USA Z-generatsiooni kuuluvast noorest kasutab mitmetel kontodel sama salasõna. Selline käitumine jätab nad aga andmepüügi katsete suhtes haavatavaks.

Samast uuringust selgus, et vaid 39 protsenti vastajatest kustutab krediitkaarti või isikut tõendavat dokumenti pildistades sellest foto koheselt ka ära. “Andmevarguse ohvriks sattumise oht kasvab veelgi, kui teha digiruumis teisi levinud vigu, näiteks saates krüpteerimata faile või jättes rakenduste seaded kohandamata,” ütles Samsung Eesti mobiiliseadmete tootekoolitaja Kirill Kozlov.

Lisaks hoiab 61 protsenti vastanutest privaatseid tööfaile isiklikus arvutis. Küberrünnaku ohvriks sattudes on suures ohus ka kasutaja tööandja andmed.

Kozlovi sõnul on tulemused relevantsed, kuna tihtipeale arvatakse, et kuna tänapäeva noored on piltlikult öeldes nutitelefon käes sündinud, järgivad nad pingsalt ka parimad küberhügieenipraktikaid. Uuring aga näitab, et ka noorte seas on küberturvalisusele rõhumine väga oluline.

Küberhügieeni hoidmiseks on soovitav laadida alla ainult usaldusväärseid rakendusi ametlikest äpipoodidest. Samuti on mõistlik mõelda, kas on ilmtingimata vajadus anda rakendusele luba mikrofoni või kaamera kasutamiseks.

Soovitav on kustutada telefonist kõik väga privaatsed materjalid, et küberrünnaku või telefonivarguse ohvriks sattudes end kaitsta, veenduda, et telefonil on kõige uuem tootja poolt pakutav tarkvara, sest küberkurjategijad leiavad turvaauke enamasti just vanemates tarkvarades.

Samuti ei tohiks kasutada sama parooli erinevatel kontodel.

Allikas:  BNS

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll