Tehnoloogia edusammud – Uku muudab tööd ja kliendisuhtlust raamatupidamise maastikul

Uku
Tööhaldustarkvara Uku partnerlussuhete- ja finantsjuht Margot RoodiFoto: Artify

Oktoobri keskel pidas oma viiendat sünnipäeva tööhaldustarkvara Uku. Olles tarkvara testkasutaja juba algusaegadest, olen elanud kaasa selle arengule ja tegijatele. Täna räägin Uku partnerlussuhete- ja finantsjuhi Margot Roodiga viieaastasest Ukust, visioonidest ning ettevõtlusest majanduslanguse olukorras.

Pean tunnistama, et minu arvutis muutus Uku üsna kiirelt igapäevaseks töövahendiks, olles üks esimesi ja viimaseid programme, mis tööpäeva alustab ja lõpetab. Aga see on kindlasti seotud minu isikuomadustega ja vajadustega. Kasutan enamasti ajahaldust ja ülesannete jagamist, mis on tõenäoliselt vaid viiendik tarkvara võimekusest.

Margot, viiendat sünnipäeva tähistas Uku suurelt, avasite raamatupidamisbüroodele kliendiportaali, mis lühidalt öeldes aitab klientidel suhelda otse bürooga. Aga millest Uku alguse sai?

Lapsepõlvesõbrad Rain ja Jaanus lõid 2009. aastal ühise disaini- ja arendusstuudio Artify, mis tegeleb erinevate ettevõtete tööprotsesside innoveerimise ja digitaliseerimisega. Uku sünnile andsid esimese tõuke Raini ja Jaanuse kliendid, kes pöördusid korduvalt nende poole sooviga saada paremaid raamatupidamislahendusi. Kusjuures ka Raini ja Jaanuse enda emad on raamatupidajad. 

Raamatupidamises endas oli kiiret arenguhüpet luua keeruline. Suurt potentsiaali nähti hoopis raamatupidajate ja büroode töökorralduse digitaliseerimises. 

2017. aastal loodi Uku manifest ning tööhaldustarkvara hakkasid testima esimesed pilootkliendid, teiste hulgas ka Raini ema Anu Allikvee raamatupidamisbüroo AR Tähelend. 

Aastake hiljem, 18. oktoobril 2018 avalikustati Uku laiemale publikule juba RMP konverentsil.

Millist väärtust Uku pakub ja kas ainult raamatupidamisbüroodele?

Uku on mõeldud ennekõike raamatupidamisbüroo juhtidele ja raamatupidajatele. Kuid tööhaldustarkvara on abiks kõigile, kes soovivad vabaneda korduvate igapäevaülesannete mikromanageerimisest ning muuta meeskonnatööd sujuvamaks. 

Uku võtab enda kanda kliendisuhtluse haldamise, igapäevatööde jälgimise ja kontrollimise, et kõik vajalik saab õigeaegselt tehtud ja korrektselt arveldatud. Raamatupidajate meeskonnad suudavad tänu Uku poolt automatiseeritud protsessidele teenindada oluliselt rohkem kliente kui varem.

Kas visioon alates toote loomisest on aja jooksul muutunud?

Visioon ise ei ole muutunud. Eesmärk on ikka vabastada raamatupidaja aega töö sisulisele, mitte administratiivsele poolele. 

Väga head ideed ja vajadused olid juba manifestis kirjas, mille arendus ikka veel käib, samm-sammu haaval, vastavalt sellele kuidas kasutaja suudab neid oma tööprotsessi integreerida. Tarkvaramuudatustega seoses muutub ka kasutajate tööpraktika ning seegi võtab aega. Oleme võtnud eesmärgiks prioritiseerida oma klientide vajadused ning kuulame, salvestame ja arutame kõik ideed läbi.

Mis on hetkel kõige rohkem muutunud, et kui alguses tuli kõike ise teha, siis nüüd saame koostööd teha teiste tarkvaradega ja pakkuda kiiremini täislahendusi. 

Kas on mõni konkreetne saavutus või projekt, mille üle olete eriti uhked nende viie aasta jooksul?

Oi, neid saavutusi ja projekte on olnud palju! Oleme ennekõike tänulikud kõikidele meie pikaaegsetele koostööpartneritele ja klientidele, kellega koostöös on täna nii hea toode ja abimees, nagu on Uku. 

Projektide ja funktsionaalsuste poolest tasub kindlasti välja tuua, et oleme liidestatud mitmete raamatupidamistarkvaradega, näiteks Merit, Smartaccounts, Xero jpm. Konkurentidest eristab meid 

  • turu kõige võimsam ja mitmekülgsem arveldamise funktsionaalsus, 
  • võimalus eesti keeles tarkvara kasutada, 
  • kiire ja professionaalne reaalajas klienditugi ning 
  • oktoobris tuli Uku sünnipäeva tähistamiseks välja kauaoodatud kliendiportaal.

Mis on viimase aasta kõige suurem saavutus, kas äsja välja tulnud kliendiportaal?

Kuidas sa valid oma laste hulgast lemmiku? Võimatu! Oleme väga palju saavutanud nii eneseületusi tehes kui ka tarkvaramaailmas. 

Ukut on kasutama hakanud mitmed rahvusvahelised bürood, näiteks Leinonen Group 11. riigis. Oleme neile usalduse eest väga tänulikud! 

Jah, mõni nädalat tagasi tulime välja klientide poolt oodatud kliendiportaaliga! Nüüd on raamatupidajatel võimalik oma tööd hõlbustada, kutsudes ka nende endi kliendid portaali, et ülesandeid koos lahendada. E-posti vajadus aina väheneb ja kliendisuhtlus muutub üha lihtsamaks ning mugavamaks.

Lisaks on kliendiportaal meie klientidele lisaväärtus, mida bürood saavad oma klientidele pakkuda. Kliendiportaali saab igaüks kujundada vastavalt oma firma brändingule ja anda sellele oma näo, et kliendid end kodusemalt tunneks.

Millisena näed Ukut viie aasta pärast?

Uku ja tema ökosüsteemi kuuluvad liidestuspartnerid on viie aasta pärast jätkuvalt raamatupidajale targa assistendi eest. Tänu tehnoloogia arengule võtab Uku enda kanda lisaks administratiivülesannetele ka konsulteerimise tööprotsesside efektiivistamise, kliendisuhtluse jm osas. Usun, et Ukust saab lähitulevikus platvorm ärianalüütika presenteerimiseks ning raamatupidajast saab kliendile finantsnõustaja.

Uku ja tema ökosüsteem (liidestuspartnerid) katavad ära kõik raamatupidamisbüroo toimimiseks vajalikud protsessid – kliendi kogu elutsükli jooksul. Liitumisprotsess, järelmüük, konsultatsioon, miks mitte ka professionaalne offboarding

Uku kliendiportaalis saavad ettevõtete omanikud ja juhid mugavalt lahendatud kõik oma finantsalased küsimused. Mitme ettevõtte omanikud saavad Uku abil lihtsa ülevaate kogu nende äritegevuse tervikust.  

Räägime natuke ka Artifyst. Mis on ettevõtte kultuur ja väärtused ning kuidas need on aidanud jõuda sinna, kus te täna olete?

Artify ja Uku tiim on motiveeritud arengust ja pidevast õppimisest. Meile on oluline tunda uhkust oma loomingu ja selle kvaliteedi üle ning inimestena oleme kirglikud oma töö suhtes. Kõige tähtsam on aga siiski meeskond. Me hoolime väga teineteisest ja muidugi ka oma klientidest.

Me ei ole kunagi ennast meeskonnana aktiivselt turundanud või müünud, sest kvaliteetne toode räägib meie eest. Keskendume töö kvaliteedile ja selle väärtusloomele. 

Millised on olnud peamised väljakutsed ja võimalused, mis on tekkinud majandusliku ebakindluse taustal?

Majanduse saab uuesti kasvama, kui ettevõtted investeerivad, tõstavad produktiivsust ja riik langetab makse. Viimast me kahjuks otsustada ei saa, kuid ise panustame investeerides, esiteks suuremalt Uku tootearendusse ja teiseks aidates rohkematel raamatupidamisbüroodel efektiivsemaks muutuda.

Praegusel ebakindlal ajal on hea aeg enda sisse vaadata, tagatuba korrastada ja see pigem aitab meil kiiremini kasvada.

Kas näete uusi võimalusi turul, mis tulenevad digitaalsetest muutustest?

Loomulikult on tehnoloogia areng meie jaoks positiivne trend. Esiteks on digilahendused üha enam levinud kõigis eluvaldkondades. Jätkuvalt on palju ettevõtteid, kellel on vaja protsesse automatiseerida. Siin ongi ju Uku kohe abiks. 

Teiseks, kliendid ootavad rohkem integratsioone ja seetõttu muutuvad potentsiaalsed partnerid iga päevaga aina avatumaks liidestuste ehitamise osas. Liidestuspartneritega koos kasvamine on olnud alati osa meie strateegiast ning meil on palju häid partnereid. 

Kolmandaks jõuavad keerulised tehnoloogilised lahendused iga päevaga aina lähemale tavakasutajale. Seda lihtsam on neid ka Ukus klientide jaoks tööle panna! 

Kuidas tagate, et teie ettevõte jääb konkurentsivõimeliseks ja jätkusuutlikuks?

Uku ei tegele veel sellega, et kõigest jääda konkurentsivõimeliseks. Uku kasvab ja innoveerib tempokalt iga päev. Meil on pikk visioon silme ees, mis tagab meile konkurentsivõime.

Uku on vaieldamatult kõige ilusam, võimsam ja kasutajasõbralikum tööhalduse süsteem. Meie kliendid tahavad Ukuga töötada. Lisaks on meil ka sõbralik, arukas ja kättesaadav klienditugi. Oleme kindlad, et loodud suhted klientidega jäävad ning ka arenevad, kuna meie väärtusloome kasvab pidevalt. 

Üks tugevus, millest me igapäevaselt ei räägi on see, et Uku on finantsiliselt vaba ning meil on oma majasisene arendusmeeskond. Paljud ettevõtted kasutavad sõna agiilsus oma toimimise kirjeldamiseks. Meie oleme suutnud hoida väikese professionaalse arendustiimi lähenemist, printsiipe ja toimetamise kiirust läbi kõikide aastate. Oleme jätkuvalt väga paindlikud turu- ja klientide soovide muutumise suhtes. Meie kohta kehtib ka see, mida maailmas teatakse üldiselt eestlastele omane olevat “vähem juttu, rohkem tegusid!”

Allikas:  UKU

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll