Tööinspektsiooni sihtkontroll rehvivahetuse teenust pakkuvates ettevõtetes

Eelmisel aastal registreeriti autoremondi ja -hooldusega tegelevates ettevõtetes 22 kerget ja 10 rasket tööõnnetust. Selleks, et ennetada õnnetusi, aidata luua turvaline töökeskkond ja suurendada töötajate teadlikkust erinevatest ohtudest, viib tööinspektsioon alates 7. novembrist läbi sihtkontrolli rehvivahetuse teenust pakkuvates ettevõtetes üle Eesti.

Ohutu töökeskkonna tagamiseks soovitab tööinspektsioon veenduda:

  • Kas töötajatele on väljastatud töö tegemiseks vajalikud isikukaitsevahendid? Näiteks vajadusel soojemad tööriided, tugevdatud ninaosaga turvajalatsid, töökindad, kuulmiskaitsevahendid jne.
  • Kas töötajad kasutavad neile väljastatud isikukaitsevahendeid?
  • Kas neid isikukaitsevahendeid, mida parajasti ei pea kasutama, hoitakse selleks ettenähtud kohas, nt eraldi ruumis või suletavas kapis?
  • Kas tööülesannete ja rehvide ladustamisaladega seotud käiguteed ja trepid on takistustest vabad, vajadusel varustatud inimeste ja esemete alla kukkumist takistavate piiretega?
  • Kas ka kiirel perioodil ehk rehvivahetamise hooajal on töötajatel võimalik pidada lõunat ja võtta vaheaegu töövõime taastamiseks ja tervise säilitamiseks?
  • Kas töökeskkonnas on kasutusel vajalikud ohumärguanded? Näiteks kuulmiskaitsevahendite kandmist kohustav märk seadmete juures, mille kasutamisega kaasneb vali müra.
  • Kas tööandja on taganud töötajatele esmaabivahendite kättesaadavuse?
  • Kas ettevõtte töökeskkonna riskianalüüs on tööelu infosüsteemis TEIS esitatud ja kas see vastab tegelikule olukorrale?
  • Kas TEISis on andmed ettevõtte töökeskkonna esindajate kohta – töökeskkonnaspetsialist, esmaabiandja, töökeskkonnavolinik (juhul kui ettevõttes töötab üle 10 töötaja ja töötajad on töökeskkonnavoliniku valinud)?

Suurimad ohud rehvivahetuspunktides on raskuste käsitsi teisaldamine, korduvad liigutused, kokkupuude keemiliste ainetega, võimalikud temperatuurikõikumised ja suur töötempo.

Külastatakse ennekõike ettevõtteid, mida ei ole viimaste aastate jooksul kontrollitud või kus tööandja ei ole oktoobrikuu seisuga TEISis (iseteenindus.ti.ee/) esitanud töökeskkonna riskianalüüsi. Kontrollimisest ette ei teavitata.

Kui teie juhitav ettevõte satub sihtkontrolli käigus külastatavate hulka, siis loodab tööinspektsioon heale kootööle. Ühine eesmärk on muuta töökeskkond ohutumaks ja tervisesõbralikumaks. Sihtkontrolli tulemuste põhjal koostatakse ülevaate nõuannetega, mis on abiks ka neile tööandjatele, kelleni tööinspektsioon sel korral ei jõua, kuid kelle tegevus on külastatud ettevõtetele sarnane.

Tööinspektorid võtavad sihtkontrolli aluseks hinnangulehe, millega on võimalik tutvuda siin.

Allikas:  Tööinspektsioon

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll