E-kaubanduse ja teenuste erikordade (OSS ja IOSS) kasutajaks registreerimine

Eesti juriidiline isik (käibemaksukohustuslane) saab avalduse esitada e-teenuste keskkonnas e-MTA, valides seal “Registrid ja päringud” – “Registreerimine” – “E-kaubanduse ja teenuste erikordade kasutajaks registreerimine (OSS/IOSS)”.

Ühendusevälise riigi isikul, kes soovib kasutada erikorda Eestis, palume erikorra kasutajaks registreerimisel järgida juhiseid “Guidelines for registration to non-EU businesses”.

Avalduse esitamise teenus avatakse klientidele 1. aprillil 2021.

Avalduse lisamisel avaneb valik, millist liiki avaldust isik esitada saab. Valikus on viis avalduse liiki:

  • liidu erikord (OSS, kaubad ja teenused);
  • liiduväline erikord (OSS, teenused, EU number);
  • impordi erikord (IOSS, kaubad, IM number);
  • vahendaja avaldus (IOSS, kaubad, IN number);
  • vahendatava avaldus (IOSS, kaubad, IM number, avalduse esitab vahendaja vahendatava nimel).

Loe ka: 1. juulil 2021 jõustuvad muudatused Euroopa Liidu käibemaksureeglites

Elektroonilised kauplemiskohad (e-poed, platvormid jms), mida käsitatakse nn eeldatava tarnijana (st keda loetakse ühendusevälise kauba soetajaks ja edasimüüjaks ning kellel tekib müügilt lõpptarbijatele käibemaksukohustus), peavad avaldusel täitma välja “Platvorm”. See võimaldab neil IOSS erikorra kaudu deklareerida teatud siseriiklikud tehingud.

Eestis registreeritud MOSS erikorra kasutajad, kes soovivad jätkata laienenud erikorra (OSS) rakendamist, ei pea uut avaldust esitama. Nende kehtivad avaldused kantakse automaatselt üle. Juhul kui tegemist on isikuga, kes alates 1. juulist 2021 muutub eeldatavaks tarnijaks (e-poed, platvormid jms elektroonilised kauplemiskohad), tuleb tal avaldusel täita väli “Platvorm” (märkida linnukesega). Vaikimisi on see väli avaldusel täitmata.

Teenuse, ühendusesisese kaugmüügi ja internetipõhise kauplemiskoha kaudu kauba võõrandamise erikord OSS

Inglise keeles One Stop Shop

Käibemaksuseaduse § 43

Erikorra rakendamine lihtsustab ettevõtja teises liikmesriigis tekkiva käibemaksukohustuse täitmist. Ettevõtja deklareerib ja tasub teises liikmesriigis tekkivalt käibelt tasumisele kuuluva käibemaksu asukohariigi maksuhaldurile.

Erikorra rakendamine on vabatahtlik.

Erikorraga liitumiseks saab avaldusi esitada alates 1. aprillist 2021. Erikorraga liitunuks registreeritakse ettevõtja alates 1. juulist 2021.

Erikord hakkab üldjuhul kehtima avalduse esitamise kvartalile järgneva kvartali esimesest päevast – esitades avalduse nt 5. juulil, on erikorra alguskuupäevaks automaatselt 1. oktoober. Kui erikorraga hõlmatud kaupu on võõrandatud või erikorraga hõlmatud teenuseid on osutatud varem (osutatakse juba avalduse esitamise ehk nn jooksval perioodil), on võimalik hakata erikorda rakendama enne järgneva kvartali esimest kuupäeva tingimusel, et erikorraga liitumise avaldus on esitatud hiljemalt teenuse osutamise või kauba võõrandamise kuule järgneva kuu kümnendaks kuupäevaks. Sellisel juhul tuleb avaldusel alati täita “esimese tehingu kuupäev”. Kui avaldus esitatakse nt 10. juulil ja soovitakse OSS erikorda kasutada 1. juulist, siis tuleb täita esimese tehingu kuupäeva lahter nn jooksva perioodi kuupäevaga.

OSS erikord jaguneb kaheks:

  1. liidu erikord – kasutajaks saab registreerida liikmesriigis (Eestis) asutatud isik oma (asukohariigi) käibemaksukohustuslase (KMKR) numbri alusel. Liidu erikorra alusel deklareeritakse nii ühendusesisene kaugmüük kui teenused. Erikorra kasutamise eelduseks on isiku käibemaksukohustuslasena registreerimise numbri olemasolu ning sellest saab ka erikorra registreerimisnumber.
  2. liiduväline erikord – kasutajaks saab registreerida ühendusevälises riigis asuv isik, kellel puudub ühenduses püsiv tegevuskoht. Registreerimisel saab kasutaja erikorra numbri (VOES nr, tähekombinatsiooniga “EU”). Liiduvälise erikorra kasutaja deklareerib üksnes teenuseid. Kui sellisel isikul (st liiduvälise korra kasutajal) on ka ühenduses asuvat kaupa ning ta teostab ühendusesisest kaugmüüki, siis peab see isik registreerima käibemaksukohustuslaseks selles liikmesriigis, kus kaubad asuvad ning tal on võimalus deklareerida kaupade kaugmüük liidu erikorra (OSS) alusel. Kaupade kaugmüügiks saadud KMKR numbri alusel ei saa liiduvälist korda (st EU numbrit omav) kasutav isik deklareerida teenuste osutamist ühenduses asuvatele klientidele, seetõttu esitab ta kaks deklaratsiooni – liiduvälise korra alusel deklareeritakse teenused ja liidu korra alusel kaubad.

OSS erikorra lõpetamine ja muudatustest teavitamine

Kui isik ei osuta enam erikorraga hõlmatud teenuseid ega teosta ühendusesisest kaugmüüki või on tema tegevus ja/või registreerimisandmed muutunud (muutub ettevõtte asukoht või püsiv tegevuskoht, kaotab kehtivuse KMKR number jne), tuleb sellest teatada hiljemalt muudatuse kuule järgneva kuu kümnendaks kuupäevaks.

Kui isik jätkuvalt võõrandab erikorraga hõlmatud kaupa või osutab erikorraga hõlmatud teenust, kuid soovib lõpetada erikorra kasutamise, tuleb sellest teatada vähemalt 15 päeva enne selle kvartali lõppu, kui ta kavatseb lõpetada erikorra rakendamise.

Kõiki vastavaid muudatusi ja teavitusi on võimalik erikorra kasutajal teha oma avaldusel andmete lisamise ja muutmise kaudu. Samuti saab isik avaldusel taotleda erikorra lõpetamist – vajutades avaldusel “Taotlen lõpetamist”, kuvatakse erikorra lõpetamise põhjused, mille seast tuleb valida sobiv.

OSS erikorra lõpetamine maksuhalduri poolt

Maksuhalduril on õigus lõpetada isiku erikorra rakendamine, kui:

  • isik teatab, et ta ei võõranda enam kaupu ega osuta teenuseid, mis on erikorraga hõlmatud;
  • isik ei ole kahe (2) aasta jooksul erikorra alusel kaupu võõrandanud ega teenuseid osutanud;
  • isik ei vasta enam erikorra rakendamise tingimustele;
  • isik on jätnud korduvalt erikorra rakendamiseks kehtestatud nõuded täitmata.

Korduv on nõuete mittetäitmine, kui esineb vähemalt üks asjaoludest:

  • vaatamata meeldetuletustele on jäetud esitamata kolme kvartali erikorra deklaratsioonid;
  • vaatamata meeldetuletustele on jäetud tasumata käibemaksusumma (v.a juhul, kui maksmata summa on väiksem kui 100 eurot iga kvartali kohta);
  • pärast maksuhalduri taotlust ning üks kuu pärast maksuhalduri saadetud meeldetuletust ei ole erikorda rakendav isik teinud elektrooniliselt kättesaadavaks KMS § 43 lõikes 15 nimetatud teavet (säilitamisele kuuluv teave).

Otsus OSS erikorra lõpetamise kohta

Erikorra lõpetamisel saab isik elektrooniliselt vastava otsuse, mis jõustub otsuse saatmise kvartalile järgneva kvartali esimesel päeval.

Kui lõpetamine on seotud asukoha või püsiva tegevuskoha muutumisega, jõustub otsus selle muutuse kuupäeval.

Kui lõpetamine on seotud korduva nõuete mittetäitmisega, jõustub otsus selle elektroonilisele edastamisele järgneval päeval. Sellisel juhul ei ole isikul õigust erikorda rakendada kahe aasta jooksul otsuse jõustumise kvartalile järgnevast kvartalist arvates.

Ühendusevälisest riigist imporditud kauba kaugmüügi erikord IOSS

Inglise keeles Import One Stop Shop

Käibemaksuseaduse § 431

IOSS erikord lihtsustab ettevõtja käibemaksukohustusi – erikorraga liitunud ettevõtja saab registreerida ennast erikorra kasutajaks ning deklareerida ja maksta kõigi erikorraga hõlmatud kaupade importimisel käibemaksu ühes liikmesriigis (registreerimisliikmesriigis) selle asemel, et tasuda käibemaks importimise hetkel igas liikmesriigis, kuhu kaubad imporditakse.

Erikord on vabatahtlik.

IOSS erikorda saavad kasutada maksukohustuslased, kes tegelevad ühendusevälistest riikidest imporditud kaupade kaugmüügiga ELis asuvatele lõpptarbijatele.

Ühendusevälise riigi ettevõtja, kellel puudub ELis asu- või tegevuskoht, saab erikorda kasutada vahendaja kaudu, kes on kohustatud vahendatava eest ja nimel täitma erikorras sätestatud kohustusi. Eestis on vahendajana õigus tegutseda isikul, kes on registreeritud Eesti äriregistris ja ka Eestis käibemaksukohustuslasena, kes on maksevõimeline, laitmatu mainega ning kellel ei ole maksuvõlga. Erikorda rakendaval isikul saab olla üks vahendaja.

IOSS erikorraga liitumiseks esitab ettevõtja avalduse (valib avalduse liigiks Impordi erikord) ning talle antakse registreerimisnumber (IOSS importööri number, tähekombinatsiooniga “IM”), mida kasutatakse üksnes IOSS erikorra rakendamisel.

Erikorda rakendatakse alates päevast, kui isikule on antud IOSS erikorra registreerimise number.

Kui isik soovib tegutseda vahendajana erikorra tähenduses, siis ta täidab esmalt avalduse liigina vahendaja avalduse ning saab vahendaja numbri (tähekombinatsiooniga “IN”, tuleneb ingl intermediary). Seejärel on vahendajal võimalik esitada avaldusi vahendatavate lisamiseks. Iga vahendatava jaoks väljastatakse vahendajale eespool nimetatud IOSS importööri number (tähekombinatsiooniga “IM”), mis märgitakse tollideklaratsioonile. Kui vahendajal endal on tehinguid, mida erikorra alusel deklareerida, siis nende tehingute kajastamiseks esitab ta IOSS erikorra avalduse enda nimel, millega talle antakse IM number.

Registreerimisriik edastab IOSS erikorra registreerimisnumbri kõigi ELi riikide maksuhalduritele ja see number kehtib kogu ELis.

IOSS-numbrite andmebaas ei ole avalik, see on kättesaadav vaid tolliasutustele, kes kontrollivad numbri kehtivust automaatselt selle andmebaasi alusel. Kui tollideklaratsioonil märgitud number on kehtiv, lubab toll imporditava kauba vabasse ringlusse ilma käibemaksu tasumist nõudmata. Kaupa tollile deklareeriv isik (nt postioperaator, kullerfirma, tolliagent jne) ise ei saa kontrollida IOSS numbri kehtivust.

IOSS erikorra lõpetamine ja muudatustest teavitamine

IOSS erikorda rakendaval isikul või vahendajal on kohustus teavitada avalduses esitatud andmete muudatustest, erikorra rakendamise lõpetamisest ja oma tegevuse muutmisest selliselt, et erikorda rakendav isik ei vasta enam erikorra rakendamiseks sätestatud tingimustele. Nimetatud teavitusi on võimalik erikorra kasutajal teha oma avaldusel andmete lisamise ja muutmise kaudu. Samuti saab isik ise avaldusel taotleda erikorra lõpetamist – vajutades avaldusel “Taotlen lõpetamist”, kuvatakse erikorra lõpetamise põhjused, mille seast tuleb valida sobiv.

Teavitused, mis tuleb esitada hiljemalt järgmise kuu 10. kuupäevaks, hõlmavad järgmisi muudatusi:

  • kui isik lõpetab erikorraga hõlmatud tegevuse;
  • kui isiku tegevus muutub selliselt, et ta ei täida enam erikorra rakendamise tingimusi (nt muutub registreerimisliikmesriik seoses püsiva tegevuskoha asukoha muutumisega);
  • kui isik muudab avaldusel andmeid.

Kui isik küll jätkab erikorraga hõlmatud tegevust, kuid soovib lõpetada erikorra

kasutamise, siis tuleb sellest teatada vähemalt 15 päeva enne selle kuu lõppu, mil ta kavatseb lõpetada erikorra rakendamise.

IOSS erikorra lõpetamine maksuhalduri poolt

Käibemaksuseaduse § 431 lõikes 18 sätestatakse juhud, mille korral kustutatakse erikorda rakendav isik registrist:

  • kui isik on maksuhaldurit teavitanud, et ei tegele ühendusevälisest riigist imporditud kauba kaugmüügiga;
  • kui isik ei ole kahe aasta jooksul erikorra alusel ühendusevälisest riigist imporditud kauba kaugmüüki teostanud;
  • kui isik ei vasta enam erikorra rakendamise tingimustele;
  • isik on korduvalt jätnud erikorra rakendamiseks kehtestatud nõuded täitmata.

Korduvaks rikkumiseks loetakse näiteks kolme järjestikuse kvartali kohta erikorraga hõlmatud kaupade käibedeklaratsiooni esitamata jätmist või käibemaksu tasumata jätmist, või kui isik ei ole elektrooniliselt kättesaadavaks teinud maksuhalduri taotluses nõutavaid erikorraga hõlmatud kaupadega seotud teavet ka pärast meeldetuletuse saamist (KMS § 431 lg 24).

Vahendaja ja tema poolt esindatud isik (vahendatav) kustutatakse registrist, kui esineb vähemalt üks järgmistest asjaoludest:

  • vahendaja ei ole kahe järjestikuse kvartali jooksul tegutsenud vahendajana;
  • vahendaja ei täida vahendajana tegutsemise tingimusi;
  • vahendaja on korduvalt jätnud erikorra rakendamiseks kehtestatud nõuded täitmata.

Seega, kui registrist kustutatakse vahendaja, siis kaotavad õiguse erikorda kasutada ka tema poolt esindatud isikud (vahendatavad).

Vahendatav kustutatakse registrist, kui esineb vähemalt üks järgmistest asjaoludest:

  • vahendaja on maksuhaldurit teavitanud, et tema esindatav isik ei teosta enam ühendusevälisest riigist imporditud kaupade kaugmüüki;
  • isik ei ole kahe aasta jooksul erikorra alusel ühendusevälisest riigist imporditud kauba kaugmüüki teostanud;
  • isik ei vasta enam erikorra rakendamise tingimustele;
  • isik on korduvalt jätnud erikorra rakendamiseks kehtestatud nõuded täitmata;
  • vahendaja on maksuhaldurit teavitanud, et ta ei esinda enam asjaomast isikut.

Nii erikorda rakendav isik kui vahendaja saavad registrist kustutamise otsuse elektrooniliselt.

Otsus IOSS erikorra lõpetamise kohta

Otsus jõustub väljastamise kuule järgneva kuu esimesel päeval.

Kui registrist kustutamine on seotud erikorda rakendava isiku või vahendaja asukoha või püsiva tegevuskoha muutumisega, jõustub otsus selle muutuse kuupäeval.

Kui registrist kustutamine on seotud korduvalt erikorra rakendamiseks kehtestatud nõuete täitmata jätmisega, jõustub otsus selle elektroonilisele edastamisele järgneval päeval.

Kui isik arvatakse erikorra rakendamisest välja korduva rikkumise tõttu, siis kaotab ta õiguse rakendada nii IOSS erikorda kui ka KMS §-s 43 sätestatud OSS erikorda kahe aasta jooksul mistahes liikmesriigis alates erikorra rakendamise lõpetamise otsuse jõustumise kuule järgnevast kuust. Samasugune põhimõte kehtib ka vahendaja puhul ning tal ei ole sellisel juhul õigust vahendajana tegutseda kahe aasta jooksul alates tema registrist kustutamise kuust.

Erikorra rakendamiseks antud number kehtib pärast erikorra lõpetamise või registrist kustutamise otsuse jõustumist kuni kaks kuud. Säte on kehtestatud selleks, et erikorra rakendamise ajal ühendusevälisest riigist tellitud kaubad jõuaksid kliendini sellise staatusega, et nende kaupade eest on käibemaks tasutud ja importimise hetkel puuduks kauba saajal kohustus impordi tolliformaalsusi täita. Nimetatud kahekuuline periood ei kehti isikute puhul, kes on registrist kustutatud erikorra rakendamiseks kehtestatud nõuete korduva rikkumise tõttu.


PS! Artiklis olevad viited Käibemaksuseadusel on alates 01. juuli 2021 jõustuvale ja 16.03.2021 seisuga avaldatud redaktsioonile, mille leiab tervikuna SIIT

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll