Kauba vahendamine teisest liikmesriigist kolmandasse riiki

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Küsimus RMP.ee foorumist: Eesti käibemaksukohustuslasest ettevõte vahendab kauba müüki Austraaliasse. Eesti ettevõte ostab kauba Läti ettevõttelt ilma käibemaksuta. Läti ettevõte korraldab transpordi ja saadab kauba Soome, kus see pannakse konteinerisse ning saadetakse Austraaliasse. Millised maksud Eesti ettevõttele sellega kaasnevad? Kas võib tekkida mingi maksukohustus Lätis?

Vastab Eesti maksumaksjate liidu jurist Hiie Marrandi

Tegemist on kauba müügitehinguga, mille käigus kaup Eestisse ei liigugi. Lätist veetakse kaup Soome ja sealt liigub edasi juba Euroopa Liidust välja. Selle kauba käive ei puuduta Eestit, see jääb väljapoole meie käibemaksuseaduse (KMS) “haardeulatust”. Küsimus puudutab aga ilmselt just vahendamisteenuse maksustamist. Vaja on määrata teenuse käibe tekkimise koht.

Vastamiseks tuleb teada, kellele vahendusteenust osutatakse. Käibemaksuseaduse § 10 lõige 4 annab loetelu olukordadest, mil teenuse käibe tekkimise koht ei ole Eestis. Näiteks ei ole käibe tekkimise koht Eesti, kui vahendatakse tehingut või toimingut, mille käibe tekkimise koht ei ole Eesti, ning vahendamisteenust osutatakse isikule, kes ei ole üheski liikmesriigis maksukohustuslasena ega piiratud maksukohustuslasena registreeritud isik ega ettevõtlusega tegelev ühendusevälise riigi isik (KMS § 10 lg 4 punkt 8).

Samuti ei ole käibe tekkimise koht Eestis, kui lõike 4 punktides 1-8 nimetamata teenust osutatakse teises liikmesriigis maksukohustuslasena või piiratud maksukohustuslasena registreeritud isikule või ettevõtlusega tegelevale ühendusevälise riigi isikule (KMS § 10 lg 4 p 9).

Järelikult, kui teenuse saajaks on seesama Läti müüja (kellele vahendatakse Austraalia ostjat), siis on tegu nn B2B (ingl business to business) olukorraga: ühe riigi ettevõtjalt teises riigis asuvale ettevõtjale osutatavale teenusele kehtib 0% maksumäär teenuse osutaja riigis ja pöördmaksustamine teenuse saaja riigis. Sellisel juhul on teenuse 0% käibemaksumäära rakendamise alus KMS § 15 lg 4 punkt 1 koostoimes § 10 lg 4 punktiga 9 ja teenuse saaja peab olema oma riigis käibemaksukohustuslane või piiratud käibemaksukohustuslane (vajalik on VAT number). Kui Läti ettevõtjal puudub VAT kood, on teenuse käibe tekkimise koht Eestis ja seega maksustatakse standardmääras (20%, alus KMS § 15 lõige 1 koostoimes § 10 lõikega 1).

Kui vahendusteenust osutatakse aga Austraalia ostjale, siis ei sõltu rakendatav maksumäär sellest, kas ta on ettevõtlusega tegelev isik või näiteks lõpptarbija. Igal juhul rakendub 0%. Ühel juhul on aluseks KMS § 15 lg 4 punkt 1 koostoimes § 10 lg 4 punktiga 9, teisel juhul aga KMS § 15 lg 4 p 1 koostoimes § 10 lg 4 punktiga 8. Viimane tuleb kõne alla näiteks siis, kui ettevõtlusega mittetegelevale isikule (eraisik, ettevõtlusega mittetegelev MTÜ) vahendatakse tehingut, mille käibe tekkimise koht ei ole Eestis.

Kui küsimuses märgitud “vahendab kauba müüki Austraaliasse” tähendab aga hoopis edasimüüki, mitte vahendusteenust, siis sarnasele küsimusele on vastatud 13.11.2018.

Allikas:  RMP foorum

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll