Kinnipidamiskohast tööl käiva isiku sotsiaalmaks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Küsimus: ettevõttes käib tööl inimene avavanglast. Kuidas arvestada tema töötasult sotsiaalmaksu? Kas samadel alustel osalise töövõimega töötaja sotsiaalmaksu arvestamisega? Missugused taotlused või vormid tuleb selleks täita ning kellele esitada?

Vastab Eesti Maksumaksjate Liidu vanemjurist Martin Huberg

Sotsiaalmaksuseadus sätestab ühe erandi, mil sotsiaalmaksu ei maksta isiku töötasult. Nimelt, kui isik viibib kohtuotsuse alusel kinnipidamiskohas, siis temale makstavaid summasid sotsiaalmaksuga ei maksustata (sotsiaalmaksuseaduse § 3 p 8).

EML arvates võiks see pigem tähendada kinnises mitte avavanglas töö tegemise eest makstava töötasu sotsiaalmaksust vabastamist, kuid sõnastus otseselt vahet ei tee.

EML on esitanud ka selgitustaotluse rahandusministeeriumile, kuid selles küsimuses ei vastatud sisuliselt midagi (vt küsimus 11 ja vastus) siin

Kinnipidamiskoha mõistet ma küll ei leidnud seadustest, kuid ilmselt võiks seda vangistusseaduse § 2 alusel kinnipeetava mõistet kasutades sisustada: "Kinnipeetav käesoleva seaduse tähenduses on vanglas vangistust kandev süüdimõistetu". Kinnipeetavat peetakse kinni seega vanglas ehk kinnipidamiskohas. Vanglad aga jagunevad ava- ja kinniseks vanglaks. Avavangla puhul on isikul enam õigusi ning "vanglateenistuse loal on kinnipeetaval lubatud liikuda ka väljaspool avavangla territooriumi seoses õppimise, töötamise või tervishoiuteenuse osutamisega."

Seega, selline olukord võib tõesti ette tulla, et avavanglas kinnipeetav isik käib tööl, talle makstakse töötasu, kuid sotsiaalmaksu sellelt ei maksta. Kuna ka töötuskindlustusmakse ning kohustusliku kogumispensioni makse objektid on seotud sotsiaalmaksuobjektiga, siis ka neid makseid ei tasuta. Vt TKindlS § 40 lg 2 p 4 ja KoPS § 7 lg 2.

Tulumaksus aga mingid erandid ei kehti, tegemist on palgatuluga (TuMS § 13 lg 1), millele laienevad ka näiteks maksuvabastused (nii tulumaksuvaba tulu kui ka nt eluasemelaenuintresside mahaarvamise õigus jne).

Tõendamiseks oleks paslik ilmselt esitada nii kehtiv kohtuotsus kui ka vangla asjakohased dokumendid. Avavanglas vormistatakse otsus (luba käskkirja vormis) kinnipeetava tööle lubamise kohta. Loal on kirjas ka tööandja andmed. Lisaks sellele antakse kinnipeetavale ka väljasõidutunnistus – ka sellest võiks endale koopia teha. Tõenäoliselt instrueeritakse tööandjat ka töötasu väljamaksmise osas.

Kuivõrd tõlgendamises on seaduse mõte hämar (kinnine või avavangla), siis oleks soovitatav esitada MTA-le kirjalik selgitustaotlus.

Teemakohane foorumi postitus siin.

Allikas:  RMP foorum

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll