Ühenduseväline soetus ja edasimüük Euroopa Liitu

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Küsimus: impordin kauba ühenduseväliselt, Hiinast. Ettevõte on alustav ja registreeritud Eestis, ei ole veel käibemaksukohuslane.

  1. Saan ma õigesti aru, et kui impordin toote, maksan sellelt km % tollis, siis edasimüügi korral Euroopa Liidu riikidesse pean lisama veelkord otsa sihtriigi km %? (Valem: toote hind impordil + KM tollis + sihtriigi KM edasimüügil?)
  2. Kui ettevõte oleks registreeritud käibemaksukohuslaseks, siis saaks impordil maha arvata km % ja edasimüügi korral Euroopa Liidu riiki lisada juurde sihtriigi km %?
  3. Mis oleks kõige mõistlikum kui punktid 1 ja 2 ei ole korrektsed?

Vastab maksu- ja tolliameti spetsialist

Kauba importimisel tuleb tõepoolest tasuda käibemaks tollis ja käibemaksukohustuslane saab selle tollis makstud käibemaksu käibedeklaratsioonil sisendkäibemaksuna maha arvata, kui importis kauba edasimüügiks või muul viisil maksustatava käibe jaoks kasutamiseks. Kui importija on selline Eesti ettevõtja, kes ei ole käibemaksukohustuslane, siis tema tollis tasutud käibemaksu tagastamist taotleda ei saa. Kuidas tuleb maksustada kauba edasimüük teise Euroopa Liidu liikmesriiki, sõltub sellest, kellele müüakse.

Kui kaup müüakse teise liikmesriigi käibemaksukohustuslasele ja ka toimetatakse Eestist teise liikmesriiki, siis Eesti ettevõte müügihinnale käibemaksu ei lisa – käibemaksukohustuslase jaoks on see 0% määraga maksustatav kauba ühendusesisene käive ning ettevõte, kes ei ole ja ka ei pea veel olema käibemaksukohustuslane, müüb lihtsalt ilma käibemaksuta. Kindlasti ei pea müüja maksustama sellist müüki (kus ostjaks on teise liikmesriigi maksukohustuslane) kauba sihtkohariigi käibemaksuga.

Kui kaup müüakse teise liikmesriiki eraisikule või muule mittemaksukohustuslasele, on see käibemaksuseaduse tähenduses kaugmüük – kauba müük koos selle toimetamisega teise liikmesriiki seal käibemaksukohustuslasena registreerimata isikule. Igas liikmesriigis on kehtestatud piirmäär, mille ületamise järel peab müüja registreerima end selles liikmesriigis käibemaksukohustuslasena ja maksustama kõik järgmised kaugmüügid samasse liikmesriiki juba selle liikmesriigi käibemaksuga. Kuni piirmäära ületamiseni või kauba sihtkohariigis vabatahtlikult registreerimiseni on see müüja riigi käive ja maksustamine toimub vastavalt müüja liikmesriigi seadusele, mitte ei lisata müügihinnale sihtkohariigi käibemaksu.

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll