Töötamise registrisse märgitavad töötamise liigid ja koodid

Käsi Laptop Arvuti Otsing Otsima
Foto: Shutterstock

Tabelis on toodud, millise töötamise liigiga kaasneb ravikindlustus ja millisele töötamise liigile tuleb täiendavalt lisada ametinimetus, töötamise asukoha aadress ja tööaja määr.

Tulu ja sotsiaalmaksu deklaratsioonil väljamakseid deklareerides tuleb jälgida, et töötamise liik ja väljamakse kood on vastavuses.

Tööajamäär, töökoha aadress ja ametinimetus tuleb töötamise registrisse märkida ainult nende töötamise liikide puhul, mille juurde on allolevas tabelis märgitud “Jah“.

Tabelis kasutatud lühendid

FIE – füüsilisest isikust ettevõtja
KOV – kohalik omavalitsus
SM kohustuseta – sotsiaalmaksu tasumise kohustuseta
TSD – tulu- ja sotsiaalmaksu, kohustusliku kogumispensioni makse ja töötuskindlustusmakse deklaratsioon
TM kohustus – tulumaksu tasumise kohustus
VÕS leping – võlaõiguslik leping

Töötamise liik
(MKS § 251 lg 4)
Välja-makse liik
TSD-l
Töötamise liik TÖR-isTöötamise liigi kood TÖR-isKaasneb ravi-
kindlustus
Kohustuslik märkida ameti-nimetus ja töökoha aadressKohustuslik tööaja määra märkimine
Töölepingu alusel töötav isik10, 11, 120, 122, 126, 128, 144, 146, 147, 149Tööleping1JahJahJah
Töölepingu alusel töötav isik12, 121, 127, 145, 148Töötamine TM kohus-tusega Eestis, SM välisriigis504EiJahJah
Avalikus teenistuses töötav isik10, 126, 128Avalik teenistus2JahJahJah
Kaadrikaitse-väelasena lepingulisse teenistusse võetud isik10, 126, 128Avalik teenistus2JahJahJah
Riigikogu liige13Kõrgemad riigiteenijad3JahJahJah
Vabariigi President13Kõrgemad riigiteenijad3JahJahJah
Vabariigi Valitsuse liige13Kõrgemad riigiteenijad3JahJahJah
Kohtunik13Kõrgemad riigiteenijad3JahJahJah
Õiguskantsler13Kõrgemad riigiteenijad3JahJahJah
Riigikontrolör13Kõrgemad riigiteenijad3JahJahJah
Riiklik lepitaja13Kõrgemad riigiteenijad3JahJahJah
Kohaliku omavalitsuse üksuse volikogu liige13Omavalit-suse valitud või nimetatud liige4JahJahJah
Valla- või linnavalitsuse liige10Omavalit-suse valitud või nimetatud liige4JahJahJah
Osavalla- või linnaosavanem10Omavalit-suse valitud või nimetatud liige4JahJahJah
Avalik-õiguslik amet10, 11, 120, 122, 126, 128, 144, 146, 147, 149Tööleping1JahJahJah
Abikaasatasu52Abikaasa-tasu15JahEiEi
Liigiga “abikaasatasu” kantakse töötamise registrisse:
1) pikaajalisse välislähetusse saadetud ametnikuga kaasas olev mittetöötav abikaasa, või
2) välisteenistujaga või pikaajalises lähetuses Eesti Vabariigi välisesinduses töötava haldusteenistujaga kaasas olev mittetöötav abikaasa.
 
Tasuta töötamineTasuta töötamine501EiJahJah
Tasuta töötamine on töötamine äriühingu või FIE majandushuvides tasu saamata. 
KOV komisjoni liige, kes ei ole KOV volikogu liige15KOV komisjoni liige, kes ei ole KOV volikogu liige505EiEiEi
Näiteks valimiskomisjoni liige. 
Muu väljamakse töötajale ja ametnikule, mida maksustatakse ainult TM-ga16Töötamine TM kohus-tusega Eestis ilma SM kohustuseta506EiJahJah
Töötamise liik “Töötamine TM kohustusega Eestis ilma SM kohustuseta” on avavanglas töötavatele isikutele. Valida juhul, kui töötamisel tekib Eestis tulumaksukohustus, kuid sotsiaalmaksukohustust ei ole. Töötuskindlustusmakse ja kohustusliku kogumispensioni makse objektid on seotud sotsiaalmaksuobjektiga, siis ka neid makseid ei tasuta. 
Viisa alusel – tööleping120, 10, 11, 122, 126, 128, 144, 146, 147, 149Viisa alusel – tööleping507JahJahJah
Õigus ravikindlustusele on ka ajutise viibimisalusega Eestis seaduslikult viibival ja töötaval isikul, kelle eest on tasutud sotsiaalmaks. Ravikindlustuse pakett sisaldab Eestis kõiki ravikindlustuse hüvesid võrdselt kõigi teiste ravikindlustatutega. 
Võlaõiguslik leping17, 18, 19, 20, 123, 124, 125VÕS leping600TSD aluselEiEi
Ravikindlustuse saamiseks peab TSD-l deklareeritud sotsiaalmaks kas ühe tööandja TSD-lt või mitme tööandaja TSD-delt summeerituna olema vähemalt minimaalne sotsiaalmaksukohustus kuus. 
Juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liige21, 22, 23, 29, 30, 31, 156, 157, 158, 159Juhtimis-, kontroll-organi liige601TSD aluselEiEi
Ravikindlustuse saamiseks peab TSD-l deklareeritud sotsiaalmaks kas ühe tööandja TSD-lt või mitme tööandaja TSD-delt summeerituna olema vähemalt minimaalne sotsiaalmaksukohustus kuus. 
Võlaõiguslik leping viisa alusel123Viisa alusel – VÕS leping602TSD aluselEiEi
Juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liige viisa alusel156Viisa alusel – juhtimis-, kontroll-organi liikme tasu603TSD aluselEiEi
Sotsiaalmaksu-kohustusega FIE abikaasa SM kohustusega FIE abikaasa6JahEiEi
Tööleping laevapere liikme soodustusega70, 71, 72, 73, 74, 270, 271, 272, 273Tööleping laevapere liikme soodus-tusega800EiJahJah
Töötamise liik ainult riigiabi tingimustele vastaval laeval töötavale laevapere liikmele. 
Meretööleping, juhtivtöötaja reisilaeval10 või 120Tööleping laevapere liikme soodus-tusega801JahJahJah
Töötamise liik ainult riigiabi tingimustele vastaval laeval töötavale laevapere liikmele.
Meretööleping, töötaja reisilaeval10 või 120Tööleping laevapere liikme soodus-tusega802JahJahJah
Töötamise liik ainult riigiabi tingimustele vastaval laeval töötavale laevapere liikmele.

Töölepingu muudatusena muutunud tööaja määr tuleb töötamise registrisse märkida hiljemalt TSD esitamise tähtajaks. TSD esitamise tähtaeg on maksustamisperioodile järgneva kalendrikuu 10. kuupäev.

Tööaja määra ei saa muuta tagasiulatuvalt. Vajadusel on võimalik tööajamäära muutmise kohta kirjutada lisainfot märkuste väljale.

Kalendrikuul muutunud tööaja määra võib märkida kahel viisil:

  1. arvutades kuu keskmise tööaja määra või
  2. märkida kuu viimase päeva seisuga kehtiva tööajamäära. Tööaja määraks on töötaja või ametniku lepingujärgne tööaja määr. See ei sõltu tegelikult töötatud tundidest. Tööaja määr märgitakse vastavalt töölepingu kokkulepitud töökoormusele: täistööaeg (1,0) ja osaline tööaeg (nt 0,25; 0,5; 0,75).

Töökoha aadressi märkimisel kasutatakse Maa-ameti aadressiandmete süsteemi.

Aadressi käsitsi sisestamise võimalus on loodud juhuks, kui soovitud aadressi ADS-is ei leidu. E-MTAs lingile “Sisestan aadressi käsitsi” vajutades avaneb vaade, kus aadressi saab osadena sisestada (maakond, kohalik omavalitsus jne) ning puuduva aadressiosa lahtrisse “Aadressi täpsustus” kirjutada.

Töökoha aadressi märkimine ei ole kohustuslik maksukorralduse seaduse § 202 lõikes 2 ega § 251 lõike 4 punktides 2, 3, 16 ja 17 nimetatud isikutel.

Töötaja töökoht on füüsilisest isikust ettevõtja või äriühingu ettevõtte, riigi- või kohaliku omavalitsuse asutuse, mittetulundusühingu või sihtasutuse (ettevõte) territooriumil või tööruumis paiknev töötamiskoht ja selle ümbrus või muu töötamiskoht, kuhu töötajal on töötamise ajal juurdepääs või kus ta töötab tööandja loal või korraldusel (TTOS § 4 lg 1).

Tööandja tegutsemiskoht on ettevõtte püsiva ja kestva majandus- või kutsetegevuse koht (MKS § 9 lg 2).

Töökoha aadressi märkmise reeglid

Töökoha aadress on üldjuhul tööandja tegutsemiskoha aadress. Tööandjal võib olla üks või mitu tegutsemiskohta (nt kaupluseketid, kütusemüüjad, pankade harukontorid, põllumajandus jne) ja töötaja võib töötada mitmes kohas.

Kui töötaja täidab töökohustusi mitmel tööandja tegutsemiskoha aadressil (nt poemüüja, kes töötab erinevates müügikohtades), siis tuleb töökoha aadressiks märkida asukoht, kus töötaja töötab suurema osa tööajast. Kui töötaja tööaeg jaotub võrdselt, siis jääb tööandja otsustada, millisele aadressile töötaja registreerida.

Juhud, kus töö tegemist ei saa siduda ühegi aadressiga, vaid töö eeldab ringiliikumist (ehitus siia ei kuulu, antud valdkonna juhised on toodud erandite all):

  • kui töötaja ilmub regulaarselt tööandja tegutsemiskoha aadressile, kus asub töö tegemiseks vajalik vahend (nt takso, buss, laev), siis märkida see töökoha aadressiks;
  • kui esimest punkti ei saa tööandja tegevusalal rakendada, siis märkida töökoha aadressiks tööandja tegutsemiskoha aadress, kust töötaja tegevust juhitakse.

Kaugtöö vormis muul Eesti aadressil, mis ei ole tööandja tegutsemiskoha aadress (sh kodusel aadressil), töötavate isikute töökoha aadress on tööandja tegutsemiskoha aadress, kust töötaja tegevust juhitakse. Erandjuhtudel, kui kaugtööd tehakse Eestis ning töötaja tegevust juhitakse välisriigist, tuleks töökoha aadressiks märkida kaugtöö tegemise aadress, et vältida valesse riiki määramist.

Alaliselt välisriigis töötavate isikute töökoha aadress on välisriik, kus töötaja töökohustusi täidab. Aadressi märkimisel piisab riigi nimest. Kui töötaja lähetatakse välisriiki ning lähetuse planeeritav kestus on kolm kuud või kauem või tähtajatu, siis on tegemist pikaajalise lähetusega, mille korral tuleb Töötamise registris muuta töötamise kannet ning töökoha aadressiks märkida välisriik. Lähetused, mis kestavad alla kolme kuu, loetakse lühiajaliseks ning nende registreerimine pole kohustuslik. Kolme kuu piir pikaajalise ja lühiajalise lähetuse eristamiseks on ühtlustatud Rahvastikuregistri viibimiskoha aadressiga (RRS § 96 lg 1).

Töökoha märkimine alltöövõtu korral (kooli- või personalisöökla või restorani majandamine, koristus- või turvateenuse osutamine vmt) toimub järgmiselt:

  • kui alltöövõtja tegevus toimub kliendi aadressil, teenuse osutamise leping on tähtajatu või sõlmitud vähemalt 2 aastaks ja klient on alltöövõtjale eraldanud alaliseks kasutamiseks vastavaks otstarbeks ette nähtud ruumid, siis on alltöövõtja tegutsemiskoha aadressiks kliendi aadress;
  • kui teenuse osutamise kestus kliendi aadressil jääb alla 2 aasta, siis märgitakse töökoha aadressiks tööandja tegutsemiskoha aadress.

Ametinimetuse, tööaja määra ja töökoha aadressi töötamise registrisse kandmise kohustuse aluseks olevad õigusaktid on:

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll