Kolmandiku Eesti juhtide arvates on kingituse pakkumine ärisuhte hoidmiseks õigustatud

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Käesoleva aasta maikuus Ernst & Youngi poolt Eesti juhtide seas läbi viidud pettuseriskide uuringu kohaselt on 21% vastanute arvates korruptiivne käitumine, sh altkäemaks, Eestis laialt levinud. 31% juhtidest leidis, et isiklike kingituste või meelelahutuse pakkumine heade ärisuhete loomiseks ja hoidmiseks on õigustatud.

"Uuringust välja tulnud ärieetikat puudutavad hoiakud Eesti juhtide seas olid nii mõneski punktis üllatavad," märkis Ernst & Young Baltic ASi finantspettuste atesteeritud uurija Marilin Pikaro. "Ühtlasi selgub uuringust, et viimase 2 aasta jooksul on pettusejuhtumiga kokku puutunud tervelt 50% Eesti ettevõtetest, kusjuures 26%-l on tekkinud sellega ka üle 10 000 eurone kahju."

Kolmandiku Eesti ettevõtete juhtide arvates on kingituste ja meelelahutuse pakkumine ärisuhete hoidmiseks või tekitamiseks õigustatud, mis on Marilin Pikaro sõnul kolm korda kõrgem näitaja kui arenenud riikide keskmine. "Võrdlusena EY poolt hiljuti läbi viidud sarnases rahvusvahelises uuringus leidsid sellise käitumise õigustatud olevat 11% juhtidest," selgitas Marilin Pikaro. "Ühtlasi selgus uuringust, et Eesti ettevõtete juhtidest 7% on maksnud ärialases situatsioonis altkäemaksu, kui võrdluses arenenud riikidega on sama teinud 3% vastanutest."

Lepingule vastavalt vajadusele tegelikkusest varasema või hilisema kuupäeva märkimisega on kokku puutunud 27% Eesti ettevõtete juhtidest. Eraelulises olukorras on altkäemaksu maksnud aga tervelt 17% juhtidest.

Pettuse ennetamise ja avastamise peamiste mehhanismidena on Eesti organisatsioonides uuringu kohaselt kasutusel finantsauditi (95%  vastanutest) ja siseauditi (79% vastanutest) läbiviimine ning töötajate ja koostööpartnerite taustakontrollide tegemine (78% vastanutest).

"Üllatav on asjaolu, et eelpool nimetatud mehhanismid on pettuseriskide juhtimisel ühed vähem tõhusad," märkis Marilin Pikaro. "Traditsiooniliselt tuvastatakse kõige kiiremini pettusejuhtumeid vihje või juhuse kaudu, samas Eesti ettevõtetes on need meetmed vähe eelistatud: vihjeliini kasutatakse pettuseriskide tuvastamise meetmena üksnes 34%  ja üllatusauditeid 39% organisatsioonides."

Ernst & Youngi poolt Eestis läbi viidud  korruptsiooni- ja pettuseriski alases uuringus osales kokku 112 äriühingute ja organisatsioonide juhtimisfunktsiooni omavat isikut.

Rahvusvahelises Ernst & Youngi 2013. aasta korruptsiooni- ja pettuseriski alases uuringus (2014 Fraud Survey, Overcoming compliance fatigue) osales kokku 2 719 kesk- ja tippastme juhti 59st erinevast riigist.

Uuringutega saab tutvuda siin..

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll