Meeldetuletus valitsuse tulumaksusoodustusega ühenduste nimekirja liikmetele

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Üldist segadust vaadates tundub, et mitte kõigini pole (kohale) jõudnud Tulumaksuseaduse muutuste see osa, mis puudutab nimekirja liikmete vajadust oma põhikirjad ümber teha.


Seda siis neil, kes jätkuvalt vajalikuks peavad nimekirjas olemist ehk kes ka reaalselt annetustest sissetulekuid saavad. Paras hulk on paraku ka neid, kes ei saa aru, mida nimekirjas olemine peamiselt annab – maksusoodustusi ANNETAJALE! Ühenduste endi peamine võit on maksuvabalt teatud stippide maksmine (www.riigiteataja.ee) ning piiramatult maksuvabad kulud (teistele 500.- kuus) seoses külaliste või äripartnerite toitlustamise, majutamise, transpordi või kultuurilise teenindamisega (TuMS §49 lg 4).


Seda, kas ühendus tegutseb “avalikes huvides ja heategevuslikult”, vaadatakse peamiselt taotluste ja aastaaruannete põhjal, aga peamine ja üheselt mõistetav küsimus on põhikirja lõpuosades figureeriv varade jagamise punkt, mis on pea kõigil nimekirja kuulujatel senistes põhikirjaversioonides “valesti”.


Uue Tulumaksuseaduse §11 lg 2 p 4 järgi peab sõnastus või vähemalt mõte olema selline: “ühingu lõpetamise korral antakse pärast võlausaldajate nõuete rahuldamist alles jäänud vara üle nimekirja kantud ühingule või avalik-õiguslikule juriidilisele isikule.” Kõik sõnastused “samade eesmärkidega ühendustele” või lisavariandid ei ole maksuametile enam aktsepteeritavad ja soovitame kõigil olla vähem loomingulised ning täpselt nõnda see lause oma põhikirja ka panna, et ei jääks tõlgendamisvõimalusi või märkeid et a la üldkoosolek võib midagi muud otsustada kui seaduses nõutud.


Maksuamet peaks olema tänaseks paljudele neile ka teatanud, kelle põhikiri tingimustele ei vasta. Kes tänavu 1. juuli seisuga ikka põhikirja muutnud pole, võetakse nimekirjast välja 2008 suvel. Tegelikult tulevad järgmise aasta jaanuaris-veebruaris veel viimased hoiatused, aga korrektne ja lihtsam on tänavu kevadel need asjad korda ajada.


Põhikirja tasuks igaks juhuks ka natuke laiema pilguga vaadata, eriti lähtuvalt Tulumaksuseaduse §11 lg 2 p 3 valguses, mis ütleb:


3) ühing ei jaga oma vara või tulu ega anna materiaalset abi või rahaliselt hinnatavaid soodustusi oma asutajale, liikmele, juhtimis- või kontrollorgani liikmele (§ 9), temale annetusi teinud isikule või sellise isiku juhtimis- või kontrollorgani liikmele ega nimetatud isikutega seotud isikutele § 8 punkti 1 tähenduses;


Seda nõuet ei kohaldata sotsiaalhoolekandega tegelevale ühingule ega juhul, kui seotud isik kuulub ühingu toetatavasse sihtrühma ega saa võrreldes teiste sihtrühma kuuluvate isikutega täiendavaid hüvesid ega soodustusi.


Osadel ühendustel on nimelt põhikirjas liiga palju eelisõigusi ja liikmesoodustusi, mis maksuhaldurites natuke segadust tekitavad – on see ikka ühenduse eesmärkidele vastav, või sahkerdatakse midagi oma liikmetele. Seda aitab hinnata ühenduste ekspertkomisjon, kelle laualt kõik maksuameti otsused läbi käivad, ehk on siin nii seaduses kui ka tõlgendustes veel arenguruumi. Praegu on minu hinnangul põhiline “pääsetee” see, kui ühendustel lisaks liikmeteenustele ka selgelt avalikes huvides tegevusi on, mida maksuamet vaatab eelkõige aastaaruannetest, aga nad soovitavad, et sellised tegevused ka põhikirjas kajastuks.


Tüütu on see põhikirja muutmine, aga enne suve on enamikul nagunii üldkoosolekud ja ühenduste üldist läbipaistvust need muudatused igal juhul suurendavad.


Tulumaksuseaduse kehtiva redaktsiooni leiab siit: www.riigiteataja.ee ja nimekirja koostamise korra siit: www.riigiteataja.ee

Allikas:  EMSL

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll