Inflatsioon oli augustis euroala keskmisest madalam

inflatsiooni määr 2023 juuli
Joonis: Rahandusministeerium

Rahandusministeeriumi sõnul jätkus augustis kogu käesolevat aastat iseloomustanud inflatsiooni aeglustumistrend ning üle pika aja kujunes Eesti inflatsioon madalamaks kui euroalal keskmiselt.

Seda selgitab rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Kristjan Pungas eelkõige aastataguse kõrge võrdlusbaasiga, kuna inflatsioon tipnes mullu augustis 25 protsendi juures. 

Statistikaameti andmetel tõusis tarbijahinnaindeks augustis võrreldes juuliga 0,5% ning võrreldes eelmise aasta augustiga 4,6%. Mulluse augustiga võrreldes olid kaubad 7,6% kallimad ja teenused 0,8% odavamad. Viimati oli tarbijahinnaindeksi muutus võrreldes eelmise aasta sama kuuga väiksem kui 4,6% 2021. aasta juunis, mil see oli 3,8%.

Tarbijahinnaindeks, august 2022-2023

Energiahindade langus süvenes ning toidu hinnatõusu pidurdumine jätkus. Energia oli augustis 14 protsenti odavam kui aasta tagasi, sealjuures pöördus ka elektri hind langusesse. Kuises võrdluses odavnes toit teist kuud järjest, sellesse panustasid augustis suuremal määral aiasaadused. Toidutootjad ja jaeketid on aasta esimesel poolel kasumimarginaalid taastanud, mis võimaldab nüüd alanenud sisendhindade arvelt allahindlusi teha. 

Tarbijahinnaindeksi muutus kaubagrupiti, august 2023

Kaupade hinnad, statistikaamet
Kuvatõmmis: Statistikaamet

Baasinflatsioon, millest on kõikuvamate hindadega energia ja toit välja arvatud, aeglustus augustis 7,1 protsendini. Kui mitmete teenuste hinnatõus on nõrgast majanduskonjunktuurist tulenevalt selgelt pidurdunud ning kohati ka langenud (nt üürihinnad), siis vaba aja ja reisimisega seotud teenuste osas püsib suhteliselt kiirena, jäädes 10–12 protsendi vahele. 

Praegusest kõrgest võrdlusbaasist ja energiahindade edasistest arengutest lähtuvalt jääb käesoleva aasta inflatsioonitempo madaltase suve lõppu – sügise algusesse. Järgmisel aastal jätkub hinnasurve taandumine, aga eelarvepositsiooni parandamiseks rakendatud maksumeetmete mõjul saab see olema tagasihoidlik.

Rahandusministeeriumi suvise majandusprognoosi kohaselt pidurdub tarbijahindade tõus tänavuselt 9,6 protsendilt 2024. aastal 4,6 protsendini. Ilma lisandunud meetmeteta jääks järgmise aasta hinnatõus 3 protsendi juurde.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll