Krediidi kulukuse määr – mis see on?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Seoses laenudega torkab alati silma termin krediidi kulukuse määr, kuid millist informatsiooni see tarbijale annab?

Krediidi kulukuse määra näidatakse protsendina ja selle arvutamise aluseks on kõikvõimalikud laenuga kaasnevate kulude suhe laenusummasse aasta baasil.

Krediidi kogukulukuse määra ametlik definitsioon ja arvutusvalem on üsna keeruline, kuid lühidalt ja lihtsalt kokku võetuna näeb see välja järgnev. Tavapraktikas küsivad laenuandjad lisaks laenuintressile veel laenulepingu sõlmimise tasu, kontohaldustasu, arve esitamise tasu jne. Kõik need summad, mis on kohustuslikud (mitte vabatahtlikud vastavalt kliendi oma soovile) tuleb liita kokku, lisada laenuperioodi jooksul kogunev intress ning seejärel jagada see laenusummaga ning omakorda laenutagasimakse perioodiga.

Lihtsustatud näide:

laenusumma 1000 eurot, lepingutasu 50 eurot, igakuine kontohaldustasu 5 eurot, intress 30% laenusummalt aastas. Esmalt arvestame välja aasta jooksul tagastatavad lisasummad (s.o. intress, lepingutasu, kontohaldustasu) ja seejärel jagame selle laenusummaga.

Arvutuskäik on järgnev:
300 (30% 1000 eurost) + 50 + 60 (12 x 5 eurot) = 410
410/1000 = 41%

Antud näite puhul on krediidi kulukuse määr 41%.

Seega krediidi kogukulukuse määr on võrreldav suurus. Mida suurem see on, seda rohkem tuleb tarbijal laenu eest tagasi maksta. Krediidi kogukulukuse määr võib olla aga kordades suurem laenuandja poolt väljareklaamitud intressist. Seepärast tasub alati tutvuda just selle suurusega ja võrrelda erinevaid pakkumisi. Laen, mille intress on 10% ja krediidi kogukulukuse määr 50% on tarbijale palju kallim, kui laen, mille intress on 25% ja krediidi kogukulukuse määr 30%.

Vaata lisaks:

Allikas:  TF Bank

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll