Pensioniikka jõudnud inimeste maksuvaba tulu tõuseb 704 euroni

Alates 1. jaanuarist 2023 kehtib vanaduspensioniikka jõudnud inimestele eraldi maksuvaba tulu, mis tähendab, et keskmine pension on tulumaksuvaba.

Üldise maksuvaba tulu maha arvamise eesmärk on tagada inimesele tulumaksuvaba elatusmiinimum.

Alates 1. jaanuarist 2023 on üldise maksuvaba tulu määr 7848 eurot aastas ehk 654 eurot kuus, kuid kui inimese brutotulu ületab 14 400 eurot aastas (1200 eurot kuus), siis hakkab maksuvaba tulu määr vähenema ja jõuab 25 200 euro suuruse aastatulu (2100 eurot kuus) juures nullini.

Alates 1. jaanuarist 2023 on vanaduspensioniealise inimese maksuvaba tulu summa

  • ühes kuus võrdne keskmise vanaduspensioni summaga ja
  • aastas 12-kordse keskmise vanaduspensioni summaga.

Keskmise vanaduspensioni suurus kehtestatakse eelarveaasta riigieelarve seadusega.
Eeldatavasti on see 2023. aastal 704 eurot kuus ja 8448 eurot aastas.

Vanaduspensioniiga oleneb inimese sünniaastast

Kui inimene on sündinud

  • 1958. aastal, siis on tema vanaduspensioniiga 64 aastat ja 3 kuud,
  • 1959. aastal, siis 64 aastat ja 6 kuud,
  • 1960. aastal, siis 64 aastat ja 9 kuud,
  • 1961. aastal, siis 65 aastat.

Maksuvaba tulu terve aasta eest kehtib ka juhul, kui inimene jõuab vanaduspensioniikka aasta jooksul.

Inimene on sündinud Inimene jõuab vanaduspensioniikka Inimese maksuvaba tulu on keskmise vanaduspensioni ulatuses alates 01.01.23 (704 eurot)
1958. a jaanuaris-septembris 2023. aastal on juba vanaduspensionieas 2023. aastal
  • 1958. a oktoobris-detsembris
  • 1959. a jaanuaris–juunis
  • 2023. a jaanuaris–märtsis
  • 2023. a juulis–detsembris
2023. aastal
  • 1959. a juulis–detsembris
  • 1960. a jaanuaris–märtsis
  • 2024. a jaanuaris–juunis
  • 2024. a oktoobris–detsembris
2024. aastal
1960. a aprillis–detsembris 2025. a jaanuaris–septembris 2025. aastal
1961. a jaanuaris–detsembris 2026. a jaanuaris–detsembris 2026. aastal

Jõudes 2023. aasta jooksul vanaduspensioniikka, arvestatakse maksuvaba tulu keskmise vanaduspensioni ulatuses 1. jaanuarist ning ei kohaldu enam üldine maksuvaba tulu.

Üldisest erinev maksuvaba tulu on seotud ainult vanaduspensioniikka jõudmisega ega olene sellest, kas olete pensionil või töötate või mis liiki pensioni te saate.

Kui on piisavalt pensionistaaži, saab viis aastat enne vanaduspensioniikka jõudmist kasutada paindlikku vanaduspensioni. Sellisel juhul kehtib üldine maksuvaba tulu kuni aastani, kui jõuate vanaduspensioniikka.

Samuti on võimalik pensioni saamist edasi lükata. Sellisel juhul saab kasutada tulumaksuvaba miinimumi 704 eurot oma soovi järgi teiste tulude, näiteks töötasu juures.

Saades soodustingimustel vanaduspensioni, kehtib üldine maksuvaba tulu kuni aastani, kui jõuate vanaduspensioniikka.

Kellel on õigus maksuvabale tulule vanaduspensionieas?

  • Eesti residentidel,
  • Euroopa Majanduspiirkonna residentidel (Euroopa Liidu liikmesriigid, Norra, Island, Liechtenstein), kes saavad Eestist tulu.
    Euroopa Majanduspiirkonna resident peab selleks esitama maksu- ja tolliametile oma residentsustõendi. Ainult tõendi olemasolul on õigus maksuvaba tulu rakendada. Mitteresidendist pensioni saaja esitab residentsustõendi sotsiaalkindlustusametile.
  • Kolmandate riikide residentidel ei ole õigust üldisele maksuvabale tulule ja maksuvabale tulule vanaduspensionieas.

Korduma kippuvad küsimused maksuvaba tulu kohta vanaduspensionieas

Kellele arvestatakse alates 1. jaanuarist 2023 tulumaksuvabastust 704 euro ulatuses igas kuus?

Tulumaksuvabastust 704 eurot kuus arvestatakse alates 1. jaanuarist 2023 nendele, kes on vanaduspensionieas või jõuavad 2023. aasta jooksul vanaduspensionikka.

2023. aastal on vanaduspensioniiga 64 a ja 6 kuud. 2023. aastal jõuavad vanaduspensionikka inimesed, kes on sündinud enne 1. juulit 1959. aastal.

Olen jõudnud vanaduspensioniikka ja saan sotsiaalkindlustusametilt pensioni. Kas ma pean maksuvaba tulu saamiseks avalduse esitama?

Selleks ei pea sotsiaalkindlustusametile avaldust esitama.

Sotsiaalkindlustusamet arvestab teie pensionilt maksuvaba tulu keskmise vanaduspensioni ulatuses automaatselt.

Kui teie pension on keskmisest vanaduspensionist väiksem ja saate ka regulaarseid väljamakseid II sambast, siis arvestab sotsiaalkindlustusamet maksuvaba tulu esmajärjekorras I samba pensionilt ja annab pensionikeskusele maksuvaba tulu kasutamata osa üle.

Pensionikeskus kannab maksuvaba tulu kasutamata osa üle II samba väljamaksetele.

Olen vanaduspensionieas ja töötan. Kas ja kuidas saan kasutada maksuvaba tulu oma töötasult?

Kui olete vanaduspensioniealine ja töötate ning pension on väiksem kui 704 eurot, jääb teil osa maksuvaba tulu üle. Seda saab kasutada tööandja juures.

Selleks tuleb esitada tööandjale maksuvaba tulu avaldus ja märkida sellel ära maksuvaba tulu summa, mida tööandja arvestab töötasult tulumaksu kinni pidades. Summa õigsuse eest vastutab töötaja.

NB! Sotsiaalkindlustusamet võtab vastu maksuvaba tulu avaldusi nende hüvitiste kohta, mida maksab amet ja millelt arvestatakse tulumaksu: pension, vanemahüvitis ja kahjuhüvitis.

Kas mulle kohaldub uus tulumaksu arvestus, kui töötan ja jõuan vanaduspensioniikka 2023. aasta jooksul?

Kuigi jõuate vanaduspensioniikka 2023. aasta jooksul, arvestatakse teie maksuvaba tulu keskmise vanaduspensioni ulatuses aasta algusest ehk 1. jaanuarist.

See tähendab, et tööandja saab arvestada töötasule maksuvaba tulu keskmise vanaduspensioni ulatuses alates 1. jaanuarist, kuigi jõuate vanaduspensioniikka alles aasta jooksul (näiteks juulis). Selleks tuleb esitada tööandjale maksuvaba tulu kasutamise avaldus.

Kui jõuate vanaduspensioniikka ja hakkate saama sotsiaalkindlustusametilt vanaduspensioni ja/või pensionikeskuselt II samba väljamakseid, siis ärge unustage tööandja juures oma avaldust muuta.

Olen vanaduspensioniealine, saan pensioni ega ole seni soovinud selle juures maksuvaba tulu kasutada. Ma ei soovi seda teha ka järgmisel aastal, sest tahan saada veebruaris korraga suuremat tulumaksuvabastuse summat füüsilise isiku tuludeklaratsiooniga.

Tulumaksuseaduse muudatuse järgi kehtib 2023. aastast pensioni tulumaksuvabastus kuni 704 euro ulatuses automaatselt. Kui pension on alla 704 euro ning teil on veel maksustatavaid tulusid, siis üle jäävat maksuvabastust saate kasutada oma äranägemise järgi, näiteks tuludeklaratsiooniga.

Saan lisaks I samba pensionile regulaarseid pensionimakseid II sambast, olen vanaduspensioniealine. Kuidas toimub tulumaksuvaba miinimumi arvestus?

Tulumaksuseaduse järgi arvestatakse maksuvaba summa automaatselt pensionilt, esmalt I samba pensionilt, mida maksab sotsiaalkindlustusamet, ning üle jääv osa II samba pensionilt. Sotsiaalkindlustusamet edastab maksuvaba tulu jäägi pensionikeskusele, seega ei ole vaja maksuvaba tulu arvestuseks taotlusi esitada. Kui pensionimaksed kokku on ühes kuus alla 704 euro, saab üle jäävat maksuvaba osa kasutada muude tulude juures.

Kas saan keelduda tulumaksuvabastusest ja tulumaksu deklaratsiooniga tagasi küsida?

Kui varem sai vanaduspensioniealine inimene ise otsustada, kas ta soovib maksuvaba tulu pensionilt kasutada või mitte, siis 2023. aastal seda valikuvõimalust enam ei ole. Deklaratsiooniga saab enammakstud tulumaksu tagasi siis, kui pension on alla 704 euro, lisaks pensionile on muid tulusid ja muudelt tuludelt maksuvaba tulu jääki kasutatud ei ole.

Kas kogutulu (pension + palk) on ka oluline, et vabastust arvestada?

Ei ole. Kui praegu on üldine maksuvaba tulu 500 eurot, mis sissetuleku kasvades hakkab vähenema, siis 2023. aastal on vanaduspensioniikka jõudnute maksuvaba tulu 704 eurot ja see ei muutu ka siis, kui pension kasvab või pensionär jätkab tööl käimist.

Millal või kas tuleb esitada maksuvaba tulu avaldus, kui praegu on maksuvaba tulu alla 500 euro või seda polegi?

Tulumaksuvaba tulu tahteavaldus on vaja esitada juhul, kui teil jääb sotsiaalkindlustusameti makstavatelt toetustelt ja hüvitistelt maksuvaba tulu kasutamata ehk on maksuvaba tulu jääk.

Näide 1: olete vanaduspensionieas ja pension on 604 eurot. Sotsiaalkindlustusamet arvestab pensionilt maksuvaba tulu keskmise vanaduspensioni ehk 704 euro ulatuses automaatselt. Teil jääb kasutamata 100 eurot maksuvaba tulu. Kui saate sotsiaalkindlustusametilt muid tulumaksuga maksustatavaid hüvitisi (kahjuhüvitis, vanemahüvitis), esitage sotsiaalkindlustusametile avaldus tulumaksuvaba jäägi kasutamiseks.

Näide 2: te ei ole veel vanaduspensionieas ja pension on 500 eurot. Sotsiaalkindlustusamet arvestab pensionilt üldise maksuvaba tulu ehk 654 eurot. Teil jääb kasutamata 154 eurot maksuvaba tulu. Kui saate sotsiaalkindlustusametilt muid tulumaksuga maksustatavaid hüvitisi (kahjuhüvitis, vanemahüvitis), esitage sotsiaalkindlustusametile avaldus tulumaksuvaba jäägi kasutamiseks.

Kas saan vanaduspensioniealisena 704 eurot maksuvabastust pensionist ja kui tööle lähen, siis saan lisaks 654?

Vanaduspensioniealine või 2023. aastal vanaduspensioniikka jõudev inimene saab kasutada maksuvaba tulu ainult kuni 704 euro ulatuses, olenemata sellest, kas ta töötab või mitte. Maksuvaba tulu 654 eurot kehtib uuest aastast kõikidele neile, kes ei ole vanaduspensionieas.

Kas 704-eurone maksuvaba tulu kehtib ka paindliku pensioni saajatele?

704-eurose tulumaksuvabastuse arvestamisel on oluline inimese vanus, mitte pensioni liik: kui paindliku pensioni saaja on vanaduspensionieas ehk vähemalt 64 aasta ja 6 kuu vanune, siis rakendub 704 eurot maksuvaba tulu tema pensionile automaatselt.

Kui inimene on läinud paindlikule pensionile enne vanaduspensioniea saabumist, kehtib talle vanaduspensioniea täitumise kalendriaasta alguseni üldine tulumaksuvaba määr 654 eurot.

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll