Küsimus RMP.ee foorumist: 2015. a osteti ettevõttesse u 20 000 euro eest põhivara. Sisendkäibemaks arvestati maha. 2017. a lõpus müüdi enamus põhivara tervikuna 1000 euro eest. Umbes 4000 euro eest (ostuväärtuses) kanti ka maha. Põhivara müües lisati arvele 200 eurot käibemaksu, mis sai ka tasutud. Nüüd, 2018. a on plaan käibemaksukohustuslaseks olemine lõpetada. Et sisendkäibemaksu summa oli algselt suurem, kuna põhivara soetushind oli ka suurem, siis kas nüüd tuleb riigile sisendkäibemaksu mingis osas tagastada? Kas vahe tuleb tagasi maksta, seda enam, et põhivara ei kasutatud viis aastat, vaid ainult umbes kaks aastat?
Vastus
Sellise põhivara soetamise sisendkäibemaks ongi tavaliselt märgatavalt suurem kui müügikäibemaks. Müüakse ju kasutatud, amortiseerunud kraami.
Kui 2018. aastal ettevõtja käibemaksukohustuslaste registrist kustutatakse, siis sisendkäibemaksu korrigeerimise nõue kehtib üksnes sellisele põhivarale, mis on ettevõtjal registrist kustutamise ajal alles. Kui aga suurem osa põhivarast müüdi juba 2017. a ja ülejäänu kanti maha, siis 2018. a ei ole vaja selle põhivara sisendkäibemaksu küll registrist kustutamisel korrigeerida.
Viie aasta reegel, millele viitate, on kirjas KMS § 32 lg 41 ning see puudutab tegelikult eelkõige olukordi, mil käibemaksukohustuslane on põhivara kasutanud nii maksustatava kui maksuvaba käibe tarbeks. Käibemaksuseaduse § 29 lg 10, mis viitab, et registrist kustutamisel tuleks põhivara sisendkäibemaksu korrigeerida KMS § 32 lg 4 järgi, ei ole kõige õnnestunum. Juhin ka tähelepanu, et kõnealune KMS § 29 lg 10 puudutab ainult võõrandamata põhivara (küsimuses on jutt aga põhivarast, mis on möödunud aastal võõrandatud) ning ei ole seetõttu asjasse puutuv.
“Võõrandamata põhivara” tähendab registrist kustutamise kontekstis seda, et seda vara saab tulevikus müüa maksuvabalt ja sellepärast toimub korrigeerimine sama reegli alusel, nagu oleks toimunud registrist kustutamise hetkel maksuvaba müük.