Starditoetuse määruse muutmine

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on välja töötanud ettevõtlusministri määruse "Starditoetus" muutmise määruse, millega täpsustatakse abikõlblikke kulusid ning kaotatakse esmasiseneja nõue, millega välistati sihtgrupina varasema ettevõtluskogemusega ettevõtjad.

Starditoetuse määruse muutmise eesmärgiks on täpsustada erinevaid toetuse andmisega seonduvaid rakenduslikke aspekte, mida varasemalt ei olnud selgitatud või mis olid mitmetimõistetavad.

Määruse sihtrühmaks on alustavad ettevõtjad. 

Mida uus määrus endaga kaasa toob? 

  • Ühe peamise muudatusena kaotatakse määrusest toetuse taotlejale esitatav esmasiseneja nõue, mis välistas toetuse sihtgrupina varasema ettevõtluskogemusega ettevõtjad. Täpsemalt määratletakse alustava ettevõtjana äriühing, mis ei ole varem kui 24 kuud enne taotluse esitamist äriregistrisse kantud. Muudatusega soovitakse anda uus võimalus ka isikutele, kellel on varasem ettevõtluskogemus olemas, kuid mis ei ole tingimata edukas olnud.
     
  • Määrusest jäetakse välja piirang, et toetuse alusel tehtavaid turunduskulusid võib teha ainult Eestisse ja teistesse liikmesriikidesse. Ühekordse iseloomuga turunduskulud on lubatud kõigil turgudel, kuhu ettevõtja soovib oma toodete või teenustega minna.
     
  • Määrust täpsustatakse personalikulude osas. Personali palgakuludeks tohib kasutada 50% taotletavast toetusest ehk toetuse maksimumsumma 15 000 euro puhul 7500 eurot.
     
  • Abikõlblike personalikulude hulgast välistatakse lähetuskulud, koolituskulud ja tervisekontrolliga seotud kulud. Taotleja juhatuse liikme kulude hüvitamiseks peab temaga olema sõlmitud tööleping või töövõtu- või käsundusleping. Töövõtu või käsunduslepingu alusel teenuse osutamisel on abikõlblikuks vaid tasu, mida maksustatakse sotsiaalmaksu ja töötuskindlustusmaksega, ning sellelt tasult arvestatud sotsiaalmaks ja töötuskindlustusmakse.
     
  • Juhul kui taotleja soovib toetus taotleda töötaja personalikuludeks, tuleb esitada sõlmitud töö-, töövõtu- või käsundusleping. Kui lepingut sõlmitud ei ole, tuleb esitada tööülesannete või käsundi kirjeldus.
     
  • Määrust täiendatakse selliselt, et abikõlblikuks on materiaalse põhivara ostmine ka liisinguandjalt. Selliselt antakse võimalus osta põhivara ka juhul, kui selle vara müüjaks on pank.
     
  • Kui eelnõustamise läbiviija peab vajalikuks ettevõtjaga kohtuda, siis peab eelnõustamisel osalema juhatuse liige.
     
  • Määrust täiendatakse piirangutega taotleja osanikele ja juhatuse liikmetele. Taotleja osanik ei saa olla samal tegevusalal tegutsevas teises ettevõtjas juhatuse liikmeks.
     
  • Määruses sätestatakse kohustusliku lisadokumendina hinnapakkumiste esitamise nõue, st juhul, kui taotluse kohasel ostetava asja või teenuse eeldatav maksumus ilma käibemaksuta on 5000 eurot või rohkem ühe tarbija kohta, on vajalik esitada kolm sõltumatut ja omavahel võrreldavat hinnapakkumist.

Määrus jõustub üldises korras, st kolmandal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist. Määruse § 26 muudatusi rakendatakse tagasiulatuvalt alates 2015. a 13. märtsist.

Märksõnad: ,

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll