Oktoobris suurenes maksutulu, kuid kasv aeglustus 2,9 protsendile

eesti lipp maksutulu maksude laekumine
Foto: Shutterstock

Oktoobri eest tasuti maksu- ja tolliametile 1,175 miljardit eurot maksutulu. Ehkki maksutulu kasv aeglustus 2,9 protsendile, on 10 kuuga kogutud 7,4 protsenti rohkem aasta varasemast. Võrreldes eelmise aastaga on kasvanud aktsiisidelt tasumine, mis tegi oktoobris aasta rekordi. 10 kuu eelarve täitmine vastab prognoosile. Oodatust rohkem on riigieelarvesse laekunud füüsilise ja juriidilise isiku tulumaksu, viimaste aasta eelarve juba täitus sel kuul.

Oktoobris palgafondi kasv aeglustus, töökohtade arv on väikeses languses

Sotsiaalmaksu tasumise kasv aeglustus oktoobris 9,2 protsendile võrreldes eelmise aastaga. Tööjõumakse mõjutava palgafondi kasv ulatus 8,4 protsendini (joonis 1), keskmine palk kasvas 9,3 protsenti ja töökohtade arv langes 0,7 protsenti. Sektoritest vedas oktoobri palgafondi kasvu haridus 20,0 protsendiga seoses õpetajate palgatõusuga aasta alguses. Töökohad on võrreldes eelmise aastaga kasvanud kõige enam hariduses (ca +1570), tervishoius ja sotsiaalhoolekandes (ca +1420) ning majutuses ja toitlustuses (ca +1310).

Joonis 1. Palgafondi kasv %, võrreldes eelmise aastaga.

Füüsilise isiku tulumaksu laekumine vähenes peamiselt 2022. aastal saadud tulude eest juurde määratud tulumaksu kahanemise tõttu

Füüsilise isiku tulumaksu (riigieelarvesse ja kohalikele omavalitsustele kokku) laekumine vähenes oktoobris 6,5 protsenti võrreldes eelmise aastaga, sh kohalike omavalitsuste tulumaksu kasv ulatus 8,2 protsendini. Sel aastal lahkus II pensionisambast ligi 24 100 tööealist inimest ehk üle kahe korra vähem kui möödunud aastal. Septembris lahkus ligi 8300 tööealist, kellelt laekus oktoobris tulumaksu 15 miljonit eurot, mida oli 8 miljonit eurot vähem kui eelmisel aastal. Laekumist riigieelarvesse kahandab sel aastal ka maksuvaba tulu tõstmine (tööeas 654 euroni ja vanaduspensionieas 704 euroni), mida tasandab selle kasutamise edasi lükkamine järgmisesse aastasse.

Riigieelarvesse laekuva tulumaksu vähenemise peamine põhjus oktoobris oli siiski juurde määratud füüsilise isiku tulumaksu kahanemine 18 miljoni euro võrra 83 miljonile eurole. 2022. aastal võrreldes 2021. aastaga vähenes kasu väärtpaberite võõrandamisest üle kahe korra ja kasu muu vara (nt maa) võõrandamisest välismaal üle 70 protsendi. Kõige rohkem, ligi kolmandiku, kasvas rendi ja üüritulu Eestis.

Juriidilise isiku tulumaksu laekumine oktoobris vähenes eelmise aasta suhteliselt kõrge võrdlusbaasi tõttu

Oktoobris vähenes juriidilise isiku tulumaksu laekumine 15,8 protsenti ehk üle seitsme miljoni euro võrreldes eelmise aastaga. Põhjuseks oli erasektori jaotatud kasumilt tasutud tulumaksu kahanemine, kus möödunud aasta tasumine oli oktoobri kohta tavapärasest suurem. Riigiettevõtetelt laekunud tulumaks veidi kasvas seoses AS Eesti Lootsi likvideerimisega. Sektoritest vedasid oktoobris jaotatud kasumilt tulumaksu tasumist töötlev tööstus 6,5 miljoni, hulgi- ja jaekaubandus 4,7 ning kutse-, teadus- ja tehnikaalane tegevus 3,7 miljoni euroga.

Käibemaksutulu kasv kiirenes oktoobris oluliselt, kuna võrdlusbaas oli madalam

Oktoobrikuus suurenes käibemaksu tasumine 7,8 protsenti, mis oli esimese poolaasta keskmise kasvuga võrreldes sarnane tempo. Oktoobris peatus majandusaktiivsust iseloomustav kogukäivete langus, samuti peatus käibemaksu aluseks oleva Eesti sisese müügi langus ning käibemaksuvõlg ei suurenenud. Oktoobri ilmastikuolude tõttu suurenes energia tarbimine, mis leevendas hindade langusest tulenevat energeetika vähenenud panust tasumisse. Tegevusaladest vedas oktoobris käibemaksu tasumise kasvu enim mootorsõidukite müük 21 protsendiga.

Viimastel kuudel on tarbija ostujõud kasvanud – oktoobris ületas keskmine palgakasv inflatsiooni 4,4 protsendipunkti võrra. See annab lootust käibemaksutulu jõudsamaks tõusuks aasta lõpul.

Aktsiiside tasumine oktoobris oli selle aasta kiireim

Aktsiiside oktoobrikuine tasumine suurenes võrreldes eelmise aastaga 7,6 protsenti. Enim suurenes tasumine alkoholiaktsiisilt 13,4 protsenti. Selle põhjuseid võib otsida eelseisvast aktsiisimäärade 5 protsendilisest tõstmisest. Deklareerimised suurenesid hüppeliselt nii kangel kui lahjal alkoholil. Mahtude suurenemine viitab otseselt varumisele, mida veel kaupluste soetustest küll ei paista ning on pigem seotud ettetootmisega. Kaupluste soetuste statistikas avaldub see peamiselt detsembris. Varude soetamine on tavapärane käitumine enne aktsiisimäärade tõusu ning sellega on prognoose tehes ka arvestatud.

Kütuseaktsiisi tasumine suurenes 4,7 protsenti võrreldes möödunud aastaga. Sellel aastal on kütuseaktsiisi tasumine vähenenud keskmiselt 1,6 protsenti kuus, seega oktoobri tasumine on ületanud nii varasemate kuude kasve kui ka ootusi. Kõrge kasvu põhjuseks on eelkõige mootorikütuste deklareerimise suurenemine, aga ka maagaasi oluliselt suurem tarbimine, mille kasv ulatus viimasel kuul lausa 66 protsendini. Energiatoodete hinnad olid eelmisel aastal oluliselt kõrgemad ning tarbimise kasvu selgitab osaliselt ka hindade odavnemine võrreldes aasta varasemaga.

Märksõnad:

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll