Toidutöösturite liit: suhkrumaks on ebaõiglane ja diskrimineeriv

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Eesti Toiduainetööstuse Liidu juhataja Sirje Potisepa hinnangul on plaanitav magustatud jookide maksustamine diskrimineeriv ja ebaõiglane tarbijate suhtes.

"Selle aasta jooksul on räägitud väga erinevatest maksumääradest, aga tõsiasi on see, et eile paika pandud maksumäärad on Euroopa kõrgeimad. Olukorras, kus Eestis on ka toidu käibemaks üks kõrgemaid Euroopas ei saa seda kuidagi õigustatuks pidada," ütles Potisepp BNS-ile.

"Meid teeb murelikuks see, et magustatud jookidele kehtestatav maks tervist ju tegelikult ei too. Lisaks on see ebaõiglane ja diskrimineeriv tarbijatele, kes oskavad teha normaalseid valikuid ning ka kohalikele tootjatele. Toodete maksustamine võib küll vähendada karastusjookide müüginumbreid, aga mitte kuskil Euroopas ei ole see peatanud rasvumist ega parandanud tervisenäitajaid. Ülekaal ja rasvumine on niivõrd kompleksne probleem, et jookide maksustamisega seda probleemi tõesti ei lahenda," sõnas Potisepp.

"Sellistest läbi analüüsimata valitsuse populistlikest otsustest kaotab lõpuks ühel või teisel moel kogu majandus, võidavad aga järjekordselt Läti kaupmehed piirikaubanduse näol," lisas Potisepp.

"Arusaamatul kombel on joogisektor sattunud ühe erakonna löögi alla ja see ei ole normaalne olukord. Lisaduvad ju toodete hindadele veel muud kavandatavad kaudsed maksud, näiteks pakendiaktsiis, transpordikulud tõusevad kütuseaktsiisi tõusu tõttu, gaasiaktsiisi tõttu tõusevad tootmise hinnad, sest tootmisettevõtted kasutavad suures enamuses just gaasi, suurtes kogustes elektrit. Kõik see tõstab Eesti inimeste jaoks toiduainete ja jookide hindu," märkis Potisepp.

Riigi eelarvestrateegia läbirääkimiste raames leppis valitsus kolmapäeval kokku magustatud jookide maksustamise määrad.

Heakskiidetud kontseptsiooni järgi on plaanis maksustada magusainega või lisatud suhkruga joogid, kus on suhkrut rohkem kui 5 grammi 100 milliliitri kohta. Suhkrut ja magusainet sisaldavate jookide maksumäärad on kaheastmelised.

Maksumäärad magustatud joogile on 0,10 eurot 1 liitri kohta joogile, mis sisaldab suhkrut kontsentratsioonis 5-8 grammi 100 milliliitri kohta; 0,30 eurot liitri kohta joogile, mis sisaldab suhkrut kontsentratsioonis rohkem kui 8 grammi 100 milliliitri kohta ning 0,10 eurot liitrit kohta joogile, mis sisaldab magusainet.

Selleks, et tarbija jõuaks harjuda uute maitsetega ning tootja välja töötada uued retseptid, kasutatakse magusamate jookide maksumäära ajatamist. Ajatatud määrad on sellised:

2018. aasta 1. jaanuarist on määr 0,30 eurot magustatud joogile, mis sisaldab suhkrut 10 grammi 100 milliliitri kohta või enam; 2019. aasta 1. jaanuarist on määr 0,30 eurot magustatud joogile, mis sisaldab suhkrut 9 grammi 100 milliliitri kohta või enam ning 2020. aasta 1. jaanuarist on määr 0,30 eurot magustatud joogile, mis sisaldab suhkrut 8 grammi 100 milliliitri kohta või enam.

Allikas:  BNS

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll